fbpx
Таг: придонеси

таг: придонеси

Собирачите на отпад со новите закони ќе добијат право на придонеси и вработување, вети министерот Нуредини

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска рече дека со новата законска регулатива за управување со отпадот ќе се формализираат собирачите на отпад. Станува збор за 3.000 до 5.000 лица од земјава, кои досега работеа непријавени без пензиско и здравствено осигурување и беа предмет на уцени од откупувачите на отпад, додека нивната заработка во голема мерка...

Финансиска полиција со кривична против вработен во болницата „Санте Плус“ за неисплата на придонеси

Управата за финансиска полиција денеска поднесе кривична пријава против едно физичко лице во својство на одговорно лице во правниот субјект „Приватна здравствена установа-Специјална болница по гинекологија, акушерство и ортопедија САНТЕ ПЛУС ГРУП“ Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје. Според податоците на полицијата, пријавеното лице во периодот од 2016 година до 2018 година, со намера да се стекне со противправна имотна...

УЈП: Медиумите можат да аплицираат за субвенциoнирање на придонеси од задолжително социјално осигурување

Управата за јавни приходи соопшти дека согласно Уредбата со законска сила за субвенционирање на придонеси од задолжително социјално осигурување за вработени во медиуми, на работодавачот – медиум за секој осигуреник за месец јуни, јули и август 2020 година му се субвенционира 100 отсто од износот за исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување. „За остварување на правото за субвенционирање,...

ССНМ ја поздравува одлуката на Владата за помош на вработените во медиумите, АПЕММ незадоволни

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ја поздрави одлуката на Владата да го прифати барањето за субвенционирање на придонесите за социјално и пензиско осигурување за вработените во медиумите. „Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници смета дека ова е важен чекор кон подобрување на работничките права на новинарите и медиумските работници и дека заедничката солидарност и самоорганизираност покажува...

Владата со три услови до медиумите за субвенции за придонесите на плата

Владата има три услови под кои стопроцентно ќе ги покрива придонесите на плата на вработените во медиумите и медиумските куќи, телевизиите, радиодифузерите, печатените медиуми, како и електронските интернет портали. Ова денеска на прес-конференција го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски. Првиот услов е медиумите кои ги намалиле платите...

Владата ќе ги субвенционира придонесите за социјално за медиумските работници за три месеци

Владата на вчерашната седница донесе Уредба со законска сила за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување за вработени во медиумите. Со уредбата се уредуваат условите, начинот и постапката на субвенционирање на исплата на придонеси од задолжително социјално осигурување за вработените во медиумите кои работеле и известувале за надминување на состојбата со ковид-19 за време на вонредната состојба, за...

Задолжителното пензионирање ќе ја продлабочи црната дупка во ПИОМ

Ќе ја издржи ли Фондот за пензиско и инвалидско осигурување (ПИОМ) најавената владина мерка за задолжително пензионирање со навршени 64 години за мажи и 62 години за жени е прашање кое заслужува внимание имајќи предвид што, според податоците на Државниот завод за статистика заклучно со јуни, годинава во земјава имало 9.696 вработени лица на возраст поголема од 65 години. Со...

На просечната плата и недостигаат уште 100 евра да порасне до 500 евра

Премиерот Зоран Заев 2019 година ја прогласи за „економска година“, укажувајќи дека просечната плата од 500 евра е граница која е остварлива, но во јавноста се отвари дилемата дали постои реална можност за достигнување на тој износ. Според последните податоци на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април 2019 година изнесува 24.785 денари или околу...

Царовска: Започна уплатата за првите 4.926 оштетени панзиски осигуреници

Започна првата уплата од државата кон двете приватни пензиски друштва за оштетените осигуреници на кои со години не им биле плаќани придонеси во вториот пениски столб. Со првата уплата се опфатени 4.926 осигуреници и истата треба да заврши до крајот на месецот, соопшти министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. Уплатите за другите осигуреници ќе се случуваат во наредните...

Тевдовски: Наплатата на даноци повисока за 120 милиони евра повеќе од лани

Наплатата на даноци и придонеси заклучно со август е повисока за 120 милиони евра во однос на минатата година, вели министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој додаде дека даноците и придонесите пораснале за седум проценти во однос на минатата година. - Наплатата на даноците покажува интензивирање на економската активност. Ова се должи во голема мерка на растот на данокот на...

Заев: Во ПИОМ фалат 500 милиони евра, може ќе треба да се зголеми возраста за пензионирање

Jавноста треба да знае некои работи за дупката во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија (ПИОМ), некои првпат ќе ги соопштам... Секоја година државата ја покрива дупката во ПИОМ и оваа година таа е приближно 500 милиони евра. Тоа се пари што државата мора да ги внесува во Фондот и ако не е тоа, тие пари би...

Државата плаќа здравствено осигурување за 19.062 лица повеќе, од што има сиромашни

Државата го финансира здравственото осигурување на сиромашни лица, но во 2015 година, таа бројка изнесувала повеќе, отколку што има лица што живеат под прагот на сиромаштија, се вели во публикацијата од „Фајненс тинк“ насловена „Универзално здравствено осигурување на Репупблика Македонија-ефекти од спроведување на проектот Здравствено осигурување за сите“. Имено, за 2015 година се јавува разлика од 19.062 лица, помеѓу лицата,...

Владата гo вклучи и СЈО во групата за реформите на следењето на комуникациите

На денешната 39. владина седница, била усвоена одлука и СЈО и експерти од земјава и од странство да бидат вклучени во работната група за спроведувањето на реформите во системот за прислушување, односно за следењето на комуникациите. „Оваа одлука е донесена врз основа на увидената потреба во работната група да бидат вклучени и претставници од Јавно обвинителство за гонење кривични дела поврзани...

Бизнисмените очекуваат институциите да функционираат и да се реши кризата

Домашниот бизнис во текот на 2016 година, поради политичката криза и нефункционирањето на институциите, изгуби драгоцено време и можност да оствари позначителен пораст. Ова, меѓу другото, беше кажано на дискусијата на седницата на управниот одбор на Организацијата на работодавци на Македонија (ОРМ), на која се оценуваше годината што изминува и воедно се даваа предлози што ќе бидат доставени до Владата и...

Управител на битолска фирма не плаќал придонеси и давал плата на рака

Битолската полиција проднела кривична пријава против 44-годишниот З.Р., управител на фирмата „Колега“, и против правното лице, поради сомневање дека сторил повреда на правата од работен однос и повреда на правата од социјално осигурување. Според полициските информации, осомничениот, како управител на фирмата „Колега“, од јануари 2013 година до август годинава, нередовно, нецелосно и на рака им ги исплаќал платите на вработените. Покрај тоа,...

Државата ќе ги плаќа придонесите за замената на трудниците

На вчерашната седница, владата го усвои Предлог - законот за дополнување на Законот за вработување, кој овозможува поволност за работодавачот, односно да има можност за време додека има работник на породилно отсуство, да вработи друго лице. За тој перидот работникот кој го заменува ќе биде ослободен од плаќање придонеси од задолжително социјално осигурување. Ова денеска на прес-конференција го истакнаа вицепремиерот задолжен за...

Застана работата во рудникот Тораница

Во рудникот на еден од најбогатите Британци, Гокул Бинани, се чека уплата на приднесите од платата за јуни, поради што рударите не можат да користат здравствена заштита. Веќе шести ден рударите од Тораница целосно или делумно ја прекинуваат работата, како предупредување до раководството. Во петокот тие воопшто не влегле во јамите, а така било и во текот на викендот,...

Придонеси ќе се плаќаат само на хонорари над минималецот

Ако месечните хонорари како вработен не ви ја надминуваат просечната плата од 9.590 денари, нема да морате да плаќате за дополнително социјално осигурување, појасни денеска министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов. Тој, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференција, кажа дека Министерството не се премислило и уште од самиот почеток кога биле најавени измените во законот, било предвидено...

Протестите не ја премислуваат Владата

Законските измени, со кои за хонораците ќе се плаќаат придонеси за пензиско и за здравствено осигурување, ќе се се применат од први јануари. При денешната посета на Штип, премиерот Никола Груевски рече дека Владата останува решена со законските измени да ги натера работодавците да ги вработат хонораците. Груевски уште еднаш го повтори познатиот став дека измените се во функција на хонорарците,...

И функционерите ќе плаќаат придонеси за дополнителен приход

Јавноста навикна Социјалдемократскиот сојуз да се испречува на секоја позитивна мерка, без разлика колку е корисна за граѓаните, особено за работниците, а со извртување на тезите, сака да ги манипулира работниците, се вели во реакцијата од Министерството за труд и социјална политика за ставовите изнесени на прес-конференцијaта на СДСМ околу законот за хонорарците. „Со стапување на сила на законските измени кои...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...