fbpx
Таг: превоз

таг: превоз

Повеќе од 4 милиони евра за мерки против загадувањето на воздухот во 2017 година

За 2017 година, предвидени се повеќе од 4 милиони евра за конкретни мерки и активности што ќе придонесат за намалување на загаденоста на амбиенталниот воздух во Скопје, се вели во соопштението на Град Скопје. Оттаму информираат дека за подигнување на нови зелени површини и за посадување нови дрвја предвидени се 80 милиони денари, за изработка и за реализација на програми, планови и стратегии...

Невреме со силен ветер и со дожд го погоди Лондон

Невреме проследено со силен ветер и со дожд го погоди Лондон, а граѓаните останале без превоз бидејќи многу возови кон претстолнината биле откажани. Невремето Ангус го погодило и јужното крајбрежје на државата, а во Дорсет патиштата биле оштетени. На каналот Ламанш дувале ветрови со брзина од 156 километри на час. Во Лондон брзината на ветрот изнесувала 64 километри на час, а...

Доцни тендерот за превоз на ученици во Битола

Пропадна обидот на Општина Битола и на градоначалникот Владимир Талески тендерот за школски превоз, наместо локалната власт, да го распише средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“. Училишниот одбор не ја прифати понудата, па како што тврди опозицијата, ќе се бара тендерот да го распише друго училиште. Според опозицијата, тендерот за бесплатниот школски превоз треба да го преземе Министерството за образование, поради...

Бесплатниот превоз остави 15 ученици од Карбинско дома

„Задолжителното средно образование на родителите од плачковичките села им донесе секојдневен трошок. Општината Штип нема обезбедено превоз за 15 ученици што живеат во планинските села од општината Карбинци“, посочи Изет Ибрахими, кој е и советник во општината Карбинци. Тој истакна дека родителите на тие деца се принудени секој ден со сопствени возила да ги носат на училиште. - Како и лани, и оваа години...

Протест пред Општина Тетово поради транспортот на тетовските средношколци

Тетовските гимназијалци од руралните општини протестираа пред зградата на Општина Тетово, револтирани што властите и по три недели не им обезбедува бесплатен превоз од нивните домови до училиштетото. Велат дека мораат сами да го плаќаат превозот, а некои ученици со финансиски тешкотии сè уште не тргнале на училиште. - Јас сум од Челопек. Плаќам до Тетово 40 денари и назад уште 40...

Средношколците во Тетово сè уште немаат бесплатен превоз

Голем дел од учениците од руралните средини од Тетовскиот Регион сè уште не почнале со настава затоа што немаат организиран бесплатен превоз. Дел од нив приватно, со комбиња и со такси, плаќаат за да пристигнат до училиште, а другите седат дома. Родителите на учениците велат дека од раководствата на средните училишта им посочиле дека децата можат да бидат отпишани од...

Ученици не одат на настава во две средни училишта во Тетово

Проблемите во образованието во Тетово продолжуваат. Освен гимназијалците Македонци, на училиште не одат и учениците од Средното економско училиште „8 Септември“, а наставата не почна ниту за дел од средношколците од руралните места од Тетовско, за кои Општината сè уште нема организирано бесплатен превоз. Еден од превозниците вели дека иако е почеток на учебната година, Општина Тетово нема склучно договор за...

СДСМ: По 143 години Македонија остана без редовните железнички меѓународни линии

По 143 години од воведувањето на железничкиот сообраќај во Македонија, од овој месец, нашата земја остана без редовните меѓународни линии, обвини денеска Благој Бочварски од СДСМ на прес-конференција. - Ова се случува поради реконструкција на пругата Ниш-Прешево, но македонските возови немаат никаква алтернатива за излез од државата. Железничкиот сообраќај е целосно парализиран, а „Македонски железници“ ќе се соочат со милионски...

Денеска голема волонтерска акција за чистење на поплавените подрачја

Членовите на Фејсбук-групата „Хуманитарна помош за поплавените семејства во Скопје“ ги повикуваат граѓаните на Република Македонија, кои се физички и здравствено подготвени, на заедничка ударна акција за расчистување на теренот на сите критични точки, што ќе се одржи денеска. „Увидот на теренот покажува дека само така, со организираност, координораност, масовност и голема екипираност ќе можеме да успееме да се расчисти...

Превозниците од „Транспортер“ не сопреа, туку тераат по старо, па и уште побрзо (1)

Специјалното јавно обвинителство има нови докази во случајот со превоз на ученици, „Транспортер“, во кој првоосомничен е градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески, брифираат од ова обвинителство за „Мета“. Според информациите до кои дојдовме, СЈО има испратено триесетина нови барања за увид во документацијата во училиштата во Битола, Министерството за финансии, осомничените превозници... Најголемите манипулации, според СЈО, се правени со тендерите...

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите мора да докажат дека сите граѓани се еднакви пред законот

„Секој што загазил во криминал има причина да се плаши и треба да се плаши. Секој што безобразно ги краде парите од граѓаните на наместени, криминални тендери на кои се богатат партиски фирми, мора да одговара пред законот и да ги врати украдените пари“, реагираше денеска пратеникот Васил Пишев од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференцијата на Петре Шилегов. - Со денешниот настап,...

„МЖ – Транспорт“ со загуба од пет милиони евра поради блокада на коридорот 10

Директорот на „Македонски железници - Транспорт“, Никола Костов, изјави дека за овие три месеци директната и индиректна штета на компанијата од блокадата на бегалците и од штрајкот на работниците на пристаништето во Солун, изнесува пет милиони евра. - Поради прекинот на железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Грција преку коридорот 10, „Македонски железници“ трпат големи загуби. Директната штета е три милиони евра,...

СЈО отвори истражна постапка против битолскиот градоначалник, Владимир Талески

Нова истражна постапка, под име „Транспортер“, отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во која ги испитува сомнежите за сторени злоупотреби со превоз за ученици од страна на 22 лица, меѓу кои и градоначалнкот на Битола, Владимир Талески, како и претседателот на општинската комисија за јавни набавки. Тие, како што на денешната прес-конференција најави обвинителката Фатиме Фетаи, се осомничени дека со злоупотреба...

Oд јуни, „Ер Србија“ трипати неделно ќе лета од Белград за Охрид

Српската авиокомпанија „Ер Србија“ најави дека од јуни оваа година ќе воведе три сезонски летови неделно на релација Белград - Охрид. Според информациите што ги соопшти српскиот национален авиопревозник, летовите ќе се реализираат во понеделник, среда и во петок, а патниците ќе летаат со турболесен авион „ATP“ со 66 седишта. Охридските туристички работници очекуваат нов прилив на гости од Србија, но и од други...

Аранжманите за Грција одат како алва, Македонците не ги тангира мигрантската криза

Мигрантската криза, односно приливот на бегалци преку Грција, нема некакво значително влијание врз работата на македонските туристички агенции. Закупот на раните туристички аранжмани се одвива нормално, така што летната сезона кај нашиот јужен сосед, барем засега, не може да се доведе во прашање. - Реперкусии од мигрантската криза врз туризмот не се чувствуваат. Закупот на аранжмани се одвива нормално, има мало...

Времено прекинат протестот на таксистите во Гевгелија

Таксистите и приватните автобуски превозници од општина Гевгелија, го ставија во мирување протестот со кој бараа да бидат вклучени во превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце и од денеска нема да го блокираат граничниот премин „Богородица“, соопштија утрово од здружението на таксистите. – Сакаме да дадеме свој придонес во справувањето на безбедносните сили со бегалската криза и затоа одлучивме...

Со велосипед против долговите за бесплатен превоз

Околу половина милион евра општините Штип и Кочани им должат на превозниците за бесплатниот превоз на учениците. Овој владин проект целосно падна на товар на општините, а актуелните градоначалници потрошија близу две третини од својот мандат во враќање на долговите што ги наследија од своите претходници. Општината Штип од 2013 година има обврска да врати околу 450.000 евра на превозниците. Досега,...

„Студентски пленум“: Бесплатниот превоз е злоупотреба за предизборни цели

Бесплатниот студентски превоз, кој пред неколку дена го најави премиерот Никола Груевски, е добредојдена мерка, но според моментот на најавување, сметаме дека е злоупотреба за предизборни цели, велат од „Студентски пленум“. - Мораме да кажеме дека оваа мерка е добредојдена, во место како Македонија каде што има 50 отсто младинска невработеност. Тоа е своевидно олеснување на животот на студентите. Меѓутоа, мораме...

Гевгелиски таксисти ја блокираа пругата поради забраната да превезуваат мигранти

Здружението на лиценцирани такси-превозници „Авто-таксисти“ од Гевгелија, утрово, во 10 часот, почнало протест поради забраната да се превезуваат мигранти од Гевгелија до Куманово, информира Министерството за внатрешни работи. Членови на здружението, со своите такси-возила и со жив штит, ја блокирале железничката пруга кај железничкиот мост на Сува река. Како што информираат од МВР, таксистите ги блокираат возовите што се упатуваат до Прифатниот...

Груевски најави „Средношколска среда“ и бесплатен автобуски превоз за студентите

Од први јануари следната година ќе се воведе бесплатен превоз во јавниот градски сообраќај за сите редовни студенти на сите државни универзитети во земјата. Ова денеска го најави премиерот Никола Груевски во своето обраќање на Свечената академија по повод државниот празник Св. Климент Охридски. - Почнувајќи од први јануари 2016 година, а заради грижа за повисок студентски стандард, на сите редовни...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...