fbpx
Таг: преводи

таг: преводи

Материјалите од вебинарите во рамки на ООР преведени на српски, турски и босански јазик

Во функција на давање придонес во надминување на проблемот со недостиг на отворени образовни ресурси на јазиците на помалите етнички заедници во земјава, Фондацијата Метаморфозис во рамките на проектот „Отворени образовни ресурси“ сите материјали кои ги користи во рамки на вебинарите одржани на македонски јазик, ги преведе на српски, турски и босански јазик.  Како отворени образовни ресурси, истите материјали на овие три...

Владата на Груевски потрошила најмалку 19 милиони евра за книги што не се користат (3 дел)

Илјадници лошо преведени книги од помпезно насловениот проект на владата на Груевски „1.050 книги“ скапуваат по влажни магацини. Деветнаесет милиони евра завршија во темните депоа во Скопје и Гостивар. „Порталб.мк“ влезе во мемливите депоа полни со лошо преведени и преплатени книги за коо никој сега не презема одговорност и нема идеја што да прави. Автор: Фатбарда Цури 1-от дел од сторијата. 2-от...

Почина францускиот поет Ив Бонфоа, добитник на струшкиот „Златен венец“

Почина еден од најзначајните француски и современи светски поети, Ив Бонфоа, кој за своето исклучително поетско творештво беше добитник на „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ во 1999 година. Обемното книжевно дело на Бонфоа го сочинуваат поетски книги, студии, есеи и преводи. За своето творештво и за книжевно-истражувачката дејност бил награден со бројни признанија.

Поезија на Урошевиќ претставена на Саемот за книга во Солун

Солунските љубители на литературата имаа можност да се запознаат со македонското современо литературно творештво и култура на 13. Меѓународен саем на книгата во Солун, кој се одржува од 12 до 15 мај. На саемот има посебен македонски штанд, на кој се изложени книжевни дела што го претставуваат современото македонско творештво, монографии и научни дела за македонската култура и традиција. Покрај...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...