fbpx
Таг: претставки

таг: претставки

Уништена повеќе од 2,7 тони небезбедна храна, граѓаните реагираат за производи со поминат рок

Од почетокот на годинава, заклучно со мај уништени се повеќе од 2,7 тони небезбедна храна, информираат за Мета.мк од Агенцијата за храна и ветеринарство. Тие велат дека од почетокот на годинава до крајот на минатиот месец, поднесени се 194 претставки од граѓани за небезбедна храна. Од нив, 7 претставки се поднесени поради сомнеж во безбедност на производи, 20 претставки...

Комисијата за жалби при СЕММ досега разгледувала над 500 претставки, речиси 80 отсто се за онлајн медиуми

За осум години функционирање, Комисијата за жалби при Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) разгледала над 500 доставени претставки, а за забележување е дека речиси 80 отсто од нив се однесувале за онлајн медиумите. Ова денеска го изјави претседателот на Комисијата за жалби при СЕММ, Мирче Адамчевски на дебатата на тема „Медиумска саморегулација и неопходни мерки за...

Комисијата за заштита од дискриминација постапувала по 90 претставки во првите пет месеци од годинава

Парада на городста
Во првите пет месеци, новата Комисија за спречување и заштита од дискриминација постапувала по 90 претставки, информираат тие. Од нив, 78 се преземени од претставките поднесени до поранешната Комисија за заштита од дискриминација, додека останатите 12 се поднесени до Комисијата по нејзиното основање согласно новиот закон кој беше донесен на 27 октомври лани. Од вкупниот број на разгледувани предмети за...

ЗНМ и Советот на етика во медиумите за претставките меѓу Агенцијата за филм и дел од медиумите и новинари

ЗНМ преку соопштение се изјасни по претставката на новинарката Ана Василевска за текстови објавени кон крајот на јули 2020 година во порталите mkd.mk и sdk.mk во врска со Агенцијата за филм и одлуката на Антикорупциската комисија да постапува во рамките на нејзините надлежности. Василевска реагира на спомнувањето на нејзиното име во тие текстови без да биде контактирана како втора страна...

Сè уште не е формирана, а новата Агенција за информации од јавен карактер ја чекаат 680 претставки

Иако сè уштe не е формирана, Агенцијата за слободен пристап до информациите од јавен карактер ја очекуваат 680 поднесени претставки за разгледување, што е за 180 претставки повеќе од претходната година, кога имаше 500, пишува „Порталб.мк“. Според податоците со кои располага Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер, до 11 ноември до нив пристигнале...

Тетово е на второто место според бројот на претставки до Омбудсманот

Над 370 претставки од Тетово се доставени до канцеларијата на народниот правобранител во 2017 година. Десет отсто од вкупните претставки се однесуваат на локалната власт. Граѓаните најчесто се жалат на деталните урбанистички планови, загаденоста, комуналните услуги, данокот на имот – информираат од невладината „Инфоцентар“. Тие во соработка со народниот правобранител Иџет Мемети и општина Тетово, денеска организираа јавна дебата...

Судии се јавувале кај Караџовски да прашаат дали навистина ќе има масовни разрешувања

Судскиот совет на денешната седница нема да одлучува по барањата за разрешување на судии, туку ќе ја почне постапката со избор на членови на Советот кои ќе ги застапуваат барањата за разрешување и ќе се бираат комисии кои ќе истражуваат дали има основи за разрешување, по што ќе реферираат до Судскиот совет. Ова денеска го соопшти претседателот на Судскиот совет,...

Судскиот совет треба да одлучува по 110 барања за разрешување на судии

Судскиот совет на седници во наредниот период, од кои првата е закажана во четврток, траба да расправа за 110 барања за поведување на постапка за утврдување на одговорност, односно за разрешување на судии, пренесува „Телма“. Најмногу иницијативи за разрешување на судии се поднесени од Советот за утврдување на факти и за поведување постапка за утврдување одговорност на судија, но и од...

Од големите загадувачи, инспекторите утврдиле проблеми и ја казниле само „Дрисла“

Инцинераторот, односно направата во која гори медицински отпад во скопската депонија „Дрисла“ е единствениот од 15-те големи капацитети контролирани од Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), за кој во последниов период се изречена казнени мерки. „Дрисла“ доби казна од 8.500 евра и обврска до средината на февруари да вгради соодветни филтри. Директорот на инспекторатот, Мирослав Богдановски денеска, презентирајќи ги програмата за...

Во првото тримесечје нема барања за утврдување одговорност на судија

Советот за утврдување на факти и поведување постапка за утврдување одговорност на судија во првото тримесечје од оваа година, односно во периодот од 1 јануари до 31 март 2017 година, примил вкупно 121 иницијатива за утврдување одговорност на судија, стои во првиот квартален извештај на Советот. Според извештајот, во вкупниот број на претставки и на поплаки, во јануари до Советот...

Мемети: Сè уште имаме нефункционални и исполитизирани институции

Сè уште имаме исполитизирани и нефункционални институции, кои спроведуваат и партиски агенди, истакнал денеска народниот правобранител Иџет Мемети, на презентацијата на годишниот извештај за степенот на почитување, унапредување и заштита на човековите права и слободи во 2016 година, пренесува „Нова ТВ“. Според Мемети, во сферата на почитувањето и на заштитата на човековите права, минатата година не е забележан никаков напредок,...

СЈО поднесе претставки против судијките Илиевска-Јосифовиќ и Михајлова

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) до Советот за утврдување факти и покренување одговорност за судија, поднесе претставки против судијките во Основниот суд Скопје 1, Елена Илиевска-Јосифовиќ и Татјана Михајлова. - Со претставките е побарано да се испита работата на судиите од аспект на нестручно и несовесно вршење на судската функција - стои во соопштението на СЈО. Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ како судија на...

Кривичен суд: СЈО продолжува со притисоците и со заканите кон судиите

Претставките што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги поднесе до Советот за утврдување на факти против судии од Основниот суд Скопје 1 се уште еден од низата притисоци и закани кон судиите да одлучуваат како што очекуваат и посакуваат од СЈО, независно од законските норми, стои во реакцијата на Кривичниот суд. Од судот велат дека јавноста имала можност да се запознае со...

СЈО ги обжали паричните казни и бара одговорност од Поп-Стефанија и од Петровска

Специјалното јавно обвинителство денеска до Основниот суд Скопје 1 поднело жалби на одлуката на судијката Татјана Михајова да ги казни по 2.000 евра специјалните обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи, што таа ја донесе на последното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 г., случај познат во јавноста како „Шамари“. - Сметаме дека одлуката е незаконска поради што...

Јанева: Доста беше, судиите не може веќе да се кријат зад функциите

Досега ги игнориравме, но веќе е време јавноста да знае дека судиите не може да се кријат зад своите функции, повикувајќи се на имунитетот и на слободното и независно судиско искажување, бидејќи овде се работи за повреда на кривичната постапка, вели специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за „Дојче веле“, а во врска со случувањата на денешното рочиште за насилствата пред...

Антикорупциска отвори четири случаи за вработувања пред изборите

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) денеска на јавна седница отвори постапки за четири случаи на противзаконски вработувања во јавни институции и претпријатија во предизборниот период. Претставките до антикорупциска ги поднесе Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, а од вкупно пет, ДКСК не ја прифати претставката што се однесуваше за вработувањето на информатички администратор во самата комисија. Антикорупциска отвори постапки во врска со...

Министерот за правда Џафери мртов ладен додека ресорот му го тресат скандали

Иако во најголемиот кривичен суд во земјава, Основниот суд Скопје 1, се случува циркус, а Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија нотира сериозни недостатоци во правосудниот систем и опструкции врз работата на Специјалното јавно обвинителство, најодговорниот за правосудниот систем во земјава, министерот за правда, е целосно отсутен од случувањата во неговиот ресор - го нема во јавноста и не се...

Суд ли е ова или панаѓур, дуќанче, чешмичка?

Најважниот суд во земјава - Основниот суд Скопје 1, во кој, меѓу другите, се водат и најзначајните постапки за организиран криминал, изминативе десетина дена се претвори во „панаѓур“. Кривичниот суд деновиве е местото каде вработени делат правда со туркања и со тупаници, судии се пресметуваат со кривични пријави и со контрапријави, се поднесуваат претставки до Судскиот совет за злоупотреби на...

Весковски: ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ на Бадник незаконски носеа урбанистички планови за Карпош

Советничката група на СДСМ во Општина Карпош поднела две иницијативи за покренување постапки пред надлежните органи, поради, како што велат, незаконското и неделовничко носење на два урбанистички планови, кои советниците на ВМРО-ДПМНЕ и на ГРОМ ги усвоиле на 6 јануари, на празникот Бадник. - На седницата на Советот на општина Карпош, одржана на големиот христијански празник Бадник, скришно, на нетранспарентен...

Управниот одбор на ЈП „Исар“ 15 месеци работи со изминат мандат

Здружената опозициска коалиција во Штип побара да се закаже вонредна седница на Советот на Општина Штип, со единствена точка за избор на нов управен одбор на најголемото јавното претпријатие во градот - „Исар“. Претседателот на општинската организација на СДСМ, Владимир Милошев, на денешната прес-конференција рече дека управниот одбор на „Исар“ веќе 15 месеци е со изминат мандат. - Одговорноста, пред сè,...

МЗШВ: Активно се работи за подигнување на електронскиот систем, базата на министерството е сигурна и етапно се враќа во функција

Електронскиот систем на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 12-ти овој месец беше цел на хакерски напад од меѓународна хакерска група Black Byte. Нападот предизвика блокирање на редовниот работен...