fbpx
Таг: Претседателски избори

таг: Претседателски избори

Сандерс ја порази Клинтон во Мејн

Берни Сандерс ја победи Хилари Клинтон на предизборите во сојузната американска држава Мејн, во трката за кандидатура на демократите за претседателските избори на 8 ноември, јавува „Би-би-си“. По преброените 91 отсто од гласовите, сенаторот од Вермонт, Сандерс, води со 64 отсто, додека поранешната државна секретарка добила 36 отсто од гласовите. Во републиканскиот табор, Марко Рубио без поголеми проблеми го победил Доналд...

Сандерс и Трамп го освоија Њу Хемпшир

Доналд Трамп и Берни Сандерс, кандидатите на републиканците и на демократите, поприлично ја растресоа трката за кандидат за претседателските изброи, со своите победи во државата Њу Хемпшир. Тоа е нивен прв триумф во кампањата за освојување кандидатура за републикански, односно демократски кандидат на ноемвриските избори за претседател на САД. Берни Сандерс, сенатор од Вермонт, кој ја победи Хилари Клинтон, порача...

Круз го победи Трамп на предизборите во Ајова

Сенаторот од Тексас, Тед Кру, со 28 отсто гласови победи на предизборите на Републиканската партија во сојузната американска држава Ајова, оставајќи го зад себе Доналд Трамп, кој освои 24 отсто од гласовите. Во Демократската партија, поранешната државна секретарка Хилари Клинтон и сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, биле изедначени на првото гласање за партиска претседателска номинација. Сенаторот од Флорида, Марко Рубио, со...

Предизбори во САД: Почнува битката за наследник на Обама

Американските предизбори почнуваат денеска во Ајова, аграрна и политички умерена сојузна држава, сместена во срцето на САД. Жителите на Ајова први ќе гласаат и од нив зависи иднината на политичарите, кои во име на една од двете главни политички опции (демократи и републиканци) се борат за да станат претседателски кандидати. Во Ајова живеат дури три милиони лица, односно еден отсто од...

Де Сoза победи на претседателските избори во Португалија

Кандидатот на десно-центристичкиот блок Марсело Рeбело де Соза, освои убедлива победа на вчерашните претседателски избори во Португалија. Тој во првиот круг доби повеќе од половина од гласовите во трката против девет противници. Со 98 отсто од преброените гласови, Де Сoза (67), долгогодишен политичар и професор по право, освоил 52,4 отсто од гласовите и со тоа и претседателската позиција, која во...

Тсаи Инг-вен победи на претседателските избори во Тајван

Тсаи Инг-вен, кандидатка на опозициската Демократска прогресивна партија во Тајван, победи на денешните претседателски избори. Според првичните резултати, Тсаи Инг-вен освоила околу 60 отсто од гласовите, а за нејзиниот главен противкандидат, Ерик Чу од владејачката Националистичка партија, гласале околу 30 проценти од избирачите. Со победата Инг-вен стана првата жена претседател на островот. Тсаи Инг-вен (59), која е поранешен универзитетски професор, во својата...

Бил Клинтон: Хилари е најквалификуван кандидат за Белата куќа

Поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон, денеска изјави дека неговата сопруга Хилари е најквалификуван кандидат за американски претседател во последниот полoвина век. Клинтон денеска првпат се вклучи во преизборната кампања на својата сопруга, која е кандидат за демократска номинација на претседателските избори што ќе се одржат оваа година. - Не сум видел некој кој се кандидира за оваа работа во ваков значаен момент,...

Трамп ќе троши два милиони неделно на реклами против непријателите

Американскиот милијардер Доналд Трамп, кој води во трката за републиканската кандидатура за претседателските избори во САД во 2016 година, вчера најави дека ќе потроши милиони долари за телевизиски реклами. Трамп, кој сам си ја финансира својата кампања, досега не трошеше пари за рекламни спотови. Но, како што се приближуваат изборите, тој најави дека ќе ја смени тактиката. - Ќе издвојувам најмалку...

Ердоган: И бегалци да гласаат на претседателски избори во Сирија

Сириските бегалци мора да гласаат на идните претседателски избори во Сирија, оцени турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, додавајќи дека за иднината на државата треба да одлучуваат и тие што останеле во земјата и тие што биле принудени да побегнат. – Ние сакаме сите Сиријци, во и надвор од државата, да го дадат својот глас – рече турскиот претседател. Ердоган истакна дека на преговорите во...

Сенаторот Тед Круз ќе се кандидира за претседател на САД

Републиканскиот сенатор од Тексас, Тед Круз, соопшти дека следната година ќе се кандидира за претседател на САД. Четириесет и четиригодишниот Круз, покрај најавата на својата кандидатура, објави и краток видеозапис во кој вели дека верува во Америка и во Американците и се надева на нивната поддршка. Круз е првиот републиканец кој официјално се кандидира за претседател и кој ќе учествува во...

Димас собра само 160 од потребните 200 гласа

Грчкото собрание не изгласа претседател во првиот круг. Само 160 пратеници гласаа за Ставрос Димас, поранешниот министер за надворешни работи и единствен кандидат предложен на овие предвремени претседателски избори во Грција. Бројката е за неколку пратеници помала од очекуваната бидејќи владината коалиција на Нова демократија и на ПАСОК очекуваше околу 162-165 гласа. На гласањето, од 300 пратеници 160 гласаа „за“,...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...