fbpx
Таг: претседателот Стево Пендаровски

таг: претседателот Стево Пендаровски

Енергетската криза и скрининг процесот во фокус на средбата на Пендаровски со Фон дер Лајен

Актуелната енергетска криза и текот на скрининг процесот биле во фокус на денешната средба во Софија меѓу претседател Стево Пендаровски и претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Како што соопштија од претседателскиот кабинет, на средбата се разговарало за енергетската криза, при што претседателот Пендаровски изразил очекување за помош од Европската Комисија во контекст на европската солдарност и справувањето...

Започна новата учебна година за 255.000 основци и средношколци

Од денеска учениците се враќаат во училишните клупи. Утринава, новата учебна година започна за над 255.000 ученици во основно и средно образование. Од нив, 18.000 се првоодделенци. Први септември означува нови почетоци, почеток на нови подвизи и нови успеси, истакна министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, кој на првиот училиштен ден го посети новоизграденото основно училиште „Гоце Делчев“ во...

Пендаровски одигра предновогодишна партија шах

Претседателот Стево Пендаровски вчера попладне беше домаќин на ревијален шаховски натпревар во организација на Кабинетот на претседателот. На ревијалниот шаховски натпревар, покрај претседателот Пендаровски учествуваа шаховскиот велемајстор Роландо Кутиров, Јована Трајчевска која на осум години стана балкански првак за слепи лица во категоријата јуниори, како и Марко Зафиров, државен првак во шах за млади кој наредната година ќе учествува на...

Пендаровски и Нуредини ќе учествуваат на климатскиот Лидерски самит во Глазгов

На клучниот самит за климатски промени што ќе се одржи од 31 октомври до 12 ноември во Глазгов ќе учествуваат претседателот Стево Пендаровски и министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини. Тие ќе ги презентираат позициите на нашата земја на климатскиот Лидерски самит во Глазгов. Заеднички домаќини на 26-тата Конференција за климатски промени на Обединетите нации ќе...

Честитки од претседателот, спикерот и премиерот: Велигден како празник на надежта ги исполнува срцата со топлина

Најголемиот христијански празник Велигден - Воскресение Христово - на православните верници, припадниците на Евангелско – методистичката црква и на останатите христијански деноминации во земјава што го одбележуваат Празникот над празниците со Православната црква во светот им го честитаа претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Зоран Заев. „Посакувам празничните денови да ги поминете во добро здравје, исполнети...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...