fbpx
Таг: претседателка

таг: претседателка

Честитки за победата на ВМРО-ДПМНЕ на двојните избори од Гир, Вархеји, Пленковиќ и Лосон

Честитки за победата на претседателските избори доби денеска Гордана Сиљановска-Давкова. Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска преку објава на Икс ѝ ја честиташе победата. „Очекувам тесна соработка со неа за европската иднина на земјата“, напиша Гир. Congratulations to Gordana Siljanovska-Davkova upon her election as president of North Macedonia. Looking forward to working closely with her for the European future of the country.— EU Ambassador...

Злоупотребенa фотографија: Претседателката на ДКСК е сликана со сопругот, а не со синот на Џафери

Од медиумски објави поврзани со приватниот дел од животот на Ивановска, очигледно е дека човекот со кој е сликана на фотографијата прикажана во постот е нејзиниот сопруг, а не синот на претседателот на Собранието. Исто така, од Антикорупциската комисија излегоа со демант на тврдењата објавени на социјалните мрежи пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   На социјалната...

На оваа фотографија не е претседателката на Естонија со синот

На фотографијата споделена во постот е Керсти Калјулаид, но таа не е сегашна, туку поранешна претседателка на Естонија. Исто така, Калјулаид не е со нејзиниот син, туку со Мик Парниц, писател и активист кој се залага за заштита на правата на жртвите на сексуално насилство. На фотографијата е презентиран јавен настан на кој Парниц во согласност со своите и...

Северна Кореја се закани дека ќе ја погуби поранешната претседателка на Јужна Кореја

Северна Кореја соопшти дека се обврзува да ги погуби поранешната претседателка на Јужна Кореја, Парк Геун-хје, и шефот на разузнавачката служба кој на позицијата бил за време на нејзината власт. Пјонгјанг ги обвинува за планирање на убиство на врховниот севернокорејски лидер, Ким Јонг-ун. Официјалната новинска агенција на Северна Кореја КЦНА објави дека Северна Кореја бара од Јужна Кореја да ги предаде Парк...

Јужнокорејскиот парламент ѝ изгласа импичмент на претседателката на државата

Парламентот на Јужна Кореја денеска ѝ изгласа импичмент на претседателката на земјата, Парк Геун-хје, со што ги суспендираше нејзините извршни овластувања поради големиот корупциски скандал, јавуваат светските медиуми. Предлогот за отповикување на претседателката го поддржале 234 пратеници, а 56 биле против, од вкупно 300 членови колку што брои јужнокорејскиот парламент. За отповикување на Парк Геун-хје беше потребно двотретинско мнозинство, за...

Дилма Русеф повеќе не е претседателка на Бразил

Дилма Русеф, претседателка на Бразил, вечерва со гласање на 61 од вкупно 81 сенатор беше симната од власт, јавуваат светските медиуми. Причината за интерпелацијата е сомнежот дека Русеф ги лажирала јавните трошоци на земјата и дека е вмешана во корупција со нафтениот гигант „Петробрас“. Русеф, која ѝ припаѓа на левицата, во 2010 година беше избрана за претседателка на Бразил. На нејзино место...

Обвинение против аргентинската претседателка

Дека ги штитела иранските официјални претставници од кривично гонење за бомбашките напади врз Еврејскиот центар во Буенос Аирес во 1994 година, е обвиниета аргентинската претседателка Кристина Кирхнер. Оваа одлука на обвинителството е продолжение на случајот во кој Кирхнер беше гонета од обвинителот Алберто Нисман, кој почина минатиот месец под мистериозни околности, пред аргентинскиот Конгрес да ги сослуша неговите обвинувања, потсетуваат...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...