fbpx
Таг: Претседател

таг: Претседател

Хрватите денеска гласаат за претседател

Досегашниот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ, поранешната министерка за надворешни работи, Колина Грабар-Китаровиќ, 24-годишен милитант Иван Вилибор Синчиќ и Милан Кујунџиќ се кандидатите за претседател за кои Хрватите денеска ќе гласаат. Според последните анкети, објавени во хрватскиот печат, фаворит е Грабар-Китаровиќ, а веднаш зад неа е досегашниот претседател Јосиповиќ. Во вакви услови Хрватите имаат проблем да се одлучат помеѓу социјалдемократската програма на...

Седум системски грешки виновни за падот на „кингерот“

Седум системски грешки на пилотите придонеле за несреќата во која загинаа претседтелот Борис Трајковски и неговиот тим, соопшти денеска на прес-конференција Омер Кулиќ, претседтел на тимот за испитување на несреќата. Авионот се спуштил под минимално дозволена висина, временските услови биле неповолни, а пилотите не ја почитувале стандардната процедура, да слетаат на друг аеродром. Тие решиле да продолжат со слетување. Авионот...

Истражувачки тим: СФОР намерно ја криеле локацијата на падот на „кингерот“

Денеска, на прес-конференција, претставник на експертскиот тим што го истражуваше падот на авионот во кој загинаа претседателот Борис Трајковски и неговиот тим, детално ги презентираше резултатите од двегодишната работа на случајот и, како дел од заклучоците, наведе дека авионот бил најден 25 часа по падот. - Авионот е пронајден многу порано. Докажано е дека авионот не е најден како што пишува...

Хрватите утре ќе гласаат за претседател

Хрватите утре излегуваат на избори во првиот круг на претседателски избори, а според истражувањето што го направила независната агенција „Набљудувач“, во трката за лидер на најмладата членка на ЕУ, и покрај неодамнешните оптимистички предвидувања, актуелниот претседател Иво Јоспиовиќ ќе претрпи пораз. Неговото место во наредните пет години, според аналзиите на „Набљудувач“, ќе го заземе противкандидатката, претставничката на Хрватската демократска заедница (ХДЗ),...

МРТ од Иванов доби „Орден за заслуги за Македонија“

По повод 70-годишнината од основањето на Македонското радио и 50-годишнината од основањето на Македонската телевизија, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ја одликува Македонската радио-телевизија со „Орден за заслуги за Македонија“. Орденот за заслуги МРТ го доби за исклучителните резултати во негувањето, презентирањето и промовирањето на духовните вредности и културното творештво на Република Македонија и нејзина афирмација во светот.

Средба Ципрас – Кувелис в понеделник

СИРИЗА и Демократска левица полека почнуваат со договорите и со преговорите за соработка во случај на предвремени избори. Првиот човек на СИРИЗА, Алексис Ципрас, вчера веќе разговарал со Фотис Кувелис околу програмата и ставовите на двете партии. Потпаролот на СИРИЗА, Панос Скуртлетос, објави дека двајцата лидери ќе ја имаат првата средба на 29 декември, по третото гласање за Димас. Кувелис...

Димас: Ако Златна зора гласа за мене ќе се откажам

Поддршката за Ставрос Димас од двајца поранешни членови на Златна зора покрена коментари за неонацистичка поддршка на владиниот кандидат. Истовремено се појавија и шпекулации во грчките медиуми дека неонацистичката партија можно е да направи пресврт и да гласа за Димас за да ѝ направи проблем на грчката влада. Министерот за реформи и член на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, отфрла секакво сценарио каде...

Ципрас подготвен за избори, Самарас со ново предупредување пред третиот круг

Опозициската СИРИЗА е задоволна од денешниот исход од гласањето. Со голема насмевка, Алексис Ципрас, лидерот на левичарската партија, која е најпопуларна политичка опција кај народот, изјави дека во 2015 година Грција конечно ќе заврти нова страница во својата историја. - Ниту парламентот ниту народот ќе му даде бланко чек на Самарас да продолжи со пакетот мерки за штедење - истакна Ципрас. Тој подвлече дека...

Грција и во вториот круг не избра претседател

Ниту вториот круг од гласањето во грчкиот парламент не е избран претседател. За Ставрос Димас гласаа 168 од вкупно 300 пратеници. Против беа 131 пратеник, а една пратеничка беше отсутна. Одлучувачки ќе биде третиот круг закажан за 29 декември. Покрај 155 пратеници на Нова демократија и на ПАСОК, за Димас гласаа 13 независни пратеници, осум повеќе од минатиот пат. За Димас гласаа...

Предлогот на Самарас донесе три нови сигурни гласа за Димас

Уште тројца независни пратеници во грчкиот парламент ќе застанат на страна на Ставрос Димас на утрешниот втор круг за избор на претседател. Независните Василис Иконому и Јоргос Куракос одлучија да го поддржат кандидатот на Нова демократија и на ПАСОК откако грчкиот премиер Андонис Самарас предложи владина реконструкција со внесување нови проевропски политичари во владата и договор за избори на...

СДСМ: Иванов докажа дека Македонија нема претседател

„Добро утро Ѓорге Иванов! По петте години криење во фотелјата на Водно, изгласан на криминални избори, Иванов денеска се осмели да предава за  демократија и за дијалог во 2015 година“, реагираат од опозицискиот СДСМ со соопштение по годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов. „Да ја имал Иванов храброста за којашто зборува, да му одржи лекција за политички дијалог на менторот Никола Груевски,...

ДУИ го бојкотираше обраќањето на Иванов

Пратениците на ДУИ го бојкотираа годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов. Освен пратениците на ДУИ, во салата не беа присутни ниту пратениците на СДСМ кои ги вратија пратеничките мандати. Демократската унија за интеграција го оспори легитимитетот на претседателот уште пред изборите во 2014 година затоа што не беше прифатена нивната идеја да се избере консензуален кандидат за претседател.

Иванов: Да се слушне мислењето на сите за новите образовни мерки

„Ја следам дебатата за предложените нови законски мерки. Неопходно е да се слушнат сите страни  и заеднички сите да го најдеме најдоброто решение. Автономијата на универзитетите е уставно загарантирана категорија и мора да се почитува“, истакна претседателот Ѓорѓе Иванов на годишното обраќање во Собранието. Тој додаде дека образованието се трансформира секаде во светот и ако порано државата ги избирала и...

Димас собра само 160 од потребните 200 гласа

Грчкото собрание не изгласа претседател во првиот круг. Само 160 пратеници гласаа за Ставрос Димас, поранешниот министер за надворешни работи и единствен кандидат предложен на овие предвремени претседателски избори во Грција. Бројката е за неколку пратеници помала од очекуваната бидејќи владината коалиција на Нова демократија и на ПАСОК очекуваше околу 162-165 гласа. На гласањето, од 300 пратеници 160 гласаа „за“,...

Прв тест за Димас и за грчката влада

Во клима на политичка неизвесност во Грција, вечерва почнува гласањето за претседател на државата. Ова е првиот од три круга на гласање што ќе одлучат дали Грција ќе добие нов претседател и каква ќе биде политичката иднина на владата на Нова демократија и на ПАСОК. Претседателот во Грција го избира грчкото собрание. Тристотините пратеници вечерва, во 19 часот, ќе го почнат...

Насер Селмани реизбран за претседател на ЗНМ

Досегашниот претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани од дневниот весник „Вест“, со освоени 154 гласови, повторно е избран за претседател и во наредните четири години ќе го предводи здружението на новинари. Неговиот противкандидат, Семи Мехмети, уредник на порталот „Алмакос“, на денешните избори освои 21 глас. На изборите за членови на управен одбор на ЗНМ, најмногу гласови освои новинарот...

Иванов ќе се обрати на Конференција за млади лидери „Предизвици и можности за балканското лидерство денес“

На дводневната Конференција за млади лидери „Предизвици и можности за балканското лидерство денес“, која почнува денеска, ќе се обрати претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Предвидено е на отворањето на конференцијата да се обратат поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов, и поранешниот претседател на Албанија, Бамир Топи. Во рамки на дводневната Конференција за млади лидери „Предизвици и можности за балканското лидерство...

Претседателот на Големото турско собрание, Џемил Чичек, денеска во Македонија

Денеска во официјална посета на Македонија ќе престојува претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Џемил Чичек. Ова е возвратна посета откако во јуни годинава неговиот денешен домаќин, претседателот на Собранието на РМ, Трајко Вељаноски, престојуваше во Турција. Во рамките на посетата, Чичек ќе биде примен и од претседателот Ѓорге Иванов. Попладне, Чичек, заедно со другите членови на делегацијата, ќе го посети...

Истражување: Фондот за здравство најтраспарентен, претседателот најнеотчетен за трошењето на јавните пари

Фондот за здравствено осигурување на Македонија(ФЗОМ) е најтранспаретна, а институцијата претседател на државата најнеотчетна во трошењето на јавните пари, покажува истражувањето на Центарот за економски анализи и на Институтот за демократија, пренесува „24Вести“. Според анализата, 90 отсто од државните институции не ја објавуваат завршната сметка, а ниту една институција не објавила реализација на буџетските средства и покрај законската обврска. Речиси 40...

Втор круг од претседателските избори во Романија

Во Романија денеска се одржува вториот круг од претседателските избори, во кој силите ќе си ги измерат Клаус Јоханис, кој го поддржува сегашниот претседател Трајан Басеску, и премиерот Виктор Понта. Победата во првиот круг, на 2 ноември, ја однесе Виктор Понта, со 44 отсто од освоените гласови, додека Јоханис имаше 30,37 отсто. Сите останати кандидати имаа далеку помалку гласови, па така...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...