fbpx
Таг: претпријатија

таг: претпријатија

ЕБОР со еден милион евра кредит, продолжува со поддршката на малите и средни претпријатија

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) продолжува со поддршката од Програмата за конкурентност на МСП во Северна Македонија обезбедувајќи кредит во износ од еден милион евра за Шпаркасе Лизинг доо Скопје, за натамошно кредитирање на малите и средни претпријатија (МСП). „МСП ќе можат да аплицираат за средства наменети за инвестирање во сопствена надградба, во насока на достигнување на ЕУ стандардите,...

Трета бескаматна ковид кредитна линија: 31 милион евра за микро и малите компании, трговски претријатија и занаетчии

Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес на заедничка прес-конференција со ЕУ амбасадорот Дејвид Гир и директорот на Развојната банка Кире Наумов, ја промовираше новата, трета по ред бескаматна кредитна линија Ковид 3, која од денес станува достапна за микро и мали трговски друштва, трговци поединци и занаетчии, а со која на располагање...

За мали и микро компании нова бескаматна кредитна линија од 31 милион евра

Преку Развојната банка, микро и малите домашни компании погодени од ковид кризата ќе добијат финансиска поддршка од државата. Вкупниот износ на третата бескаматна кредитна линија е 31 милион евра, од кои 60 милиони денари односно 1 милион евра се буџетски средства од програмата П1 на Министерството за економија, а 30 милиони евра се од Европската унија. Одлуката ја донесе Владата...

Банките очекуваат побарувачка за повеќе кредити за станбен простор како и кредити за мали фирми

Банките очекуваат најмногу да се зголеми кредитната поддршка за малите и средни претпријатија, како и кредитирањето за станбен простор, покажуваат резултатите од анкетата за согледувањата на банките за деловните активности и ризиците во 2020 година, спроведена од Народната банка. Притоа, банките не очекуваат позначителни промени во структурата на изворите на финансирање на нивните активности-односно доминантен извор ќе останат депозитите. „Според одговорите на групата прашања поврзани...

Вкупните приходи на 30 најголеми државни претпријатија се намалиле за 35 проценти

Вкупните приходи на 30 најголеми претпријатија основани од државата и од локалната самоуправа за периодот од 2015 до 2018 година се намалиле за дури 35 проценти. Просечната стапка на профитабилност за анализираните четири години изнесува скромни 5,9 проценти. Ова го покажува „Финансиска анализа на работењето на државните претпријатија“ која денеска ја објави Центарот за граѓански комуникации денеска. Анализата ја детектира состојбата...

Претпријатијата за меѓуградски превоз ги кријат податоците за автобусите и патниците

Приватните претпријатија за превоз не се транспарентни кон јавноста. Тие ги кријат податоците за бројот на патници, на автобуси и годината на нивното производство за секоја линија посебно на која сообраќаат. Како резултат на тоа, не може да се дознае ниту нивото на застареност на автобусите во кои се возат граѓаните, на нивната преоптовареност и инвестициите во овој вид на...

Долгот на јавните претпријатија, болниците, општините е над 300 милиони евра

Долговите на болниците, јавните претпријатија, општините, агенциите, клиниките, акционерските друштва под контрола на државата, министерствата, изнесуваат милиони евра објави „Порталб.мк“. Според новиот Извештај за пријавени обврски од страна на субјектите под државна капа– на пресекот од оваа година вкупниот пријавен доспеан а неплатен долг на се што значи „државно“ изнесува 304.000.000 евра.Само една фирма под „државна капа“ има удел од...

Форум за бизнисмените за поглавјето 20 од преговорите со ЕУ

ПСМ Фондација следната седмица, односно на 18 и 19 април во скопскиот хотел „Арка“ го организира првиот Интернационален Форум за поглавјето 20. Настанот на тема „Интеграциите во Европската унија и реформскиот процес на преговарачкото поглавје 20: Претпријатија и индустриска политика“, има за цел да овозможи вмрежување и размена на добри практики во полето. Форумот ќе претставува одлична можност за иницирање...

Стабилен правен систем и предвидливи даноци-важни за странските инвеститори

Инвестициите во Хрватска не дојдоа веднаш откако државата стана членка во Европската Унија, туку две години подоцна кога инвеститорите почувствуваа одредена стабилност, рече консултантката од Хрватска, Марија Туфекчиќ на дискусијата на регионалната конференција на тема „Предизвиците и искуствата за националната економија во пресрет на процесот на отпочнување на преговорите за влез на земјата во Европската Унија“, во организација на...

Истражување: Мажите значително побројни во управувачките структури во однос на жените

Зголемување на критериумите за избор на управувачки структури со фокус на искуството, воведување транспарентна процедура за пријавување и избор со вклучување на јавноста, проверка на постоечките именувани лица, се дел од препораките произлезени од студијата „Кој „тоа“ таму управува?“, направена од Институтот за демократија „Социетас Цивилис“  – Скопје (ИДСЦС), финансиран од Велика Британија. На презентацијата на наодите од истражувањето се...

Експропријацијата и проектите треба да ја мрднат гасификацијата од мртва точка

Гасификацијата во Македонија е една од главните капитални инвестиции со која се фали секоја Влада, но ниту една до сега, ја нема поместено од мртва точка. Важноста на овој капитален проект, властите ја оправдуваат со поевтин енергенс за домаќинствата и компаниите, но и за намалување на загадувањето. Но, за една деценија од 80 општини во државата, само две се делумно гасифицирани,...

„Еко-герила“ од Тетово: Владата прифати да помогне за филтри на мали претпријатија

Владата го прифати предлогот на еколошката организација „Еко-герила“ од Тетово кој се однесува на поставување на филтри на оџаците на малите и средни претпријатија, првенствено на оние кои произведуваат мебел, на подрачјето на Тетово и Гостивар. - Во Полошкиот регион има 31 вакво претпријатие и сите тие својот отпад, кој се состои од иверици, сунѓери, кожа, пластика го користат како...

Тевдовски: Преку ЕБОР обезбедни 10 милиони евра повластени кредити за претпријатијата

Министерот за финансии, Драган Тевдовски присуствуваше на потпишувањето на договорот помеѓу ЕБОР и Охридска банка, со кој, на малите и средни претпријатија им се ставаат на располагање 10 милиони евра повластени кредити за нови инвестиции. Тевдовски истакна дека ваквите кредитни линии кои ги поддржуваат инвестициите на малите и средни претпријатија се од големо значење за економијата. - Кредитната линија од ЕБОР, преку...

Анѓушев: 40 милиони евра за компаниите преку ИПА-програмата за 2019 година

На денешната средба со компаниите членки на Сојузот на стопански комори ССК, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев им порача дека може да ги користат средствата предвидени во третиот столб од Програмата за економски пораст, а кои се даваат преку Фондот за иновации. Компаниите за овие мерки може да конкурираат во март и во јуни, врз основа на резултатите од...

Промовирана програмата за поддршка на малите и средни претпријатија

Микро, малите и средните претпријатија ќе бидат најсилно поддржани преку мерките од Планот за економски раст, најавија денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски. Анѓушев потенцираше дека микро, малите и средни претпријатија се во привилегирана положба, затоа што ќе можат да ги користат мерките...

20 компании добија 80 милиони денари за иновативни проекти

Дваесет домашни микро, мали и средни претпријатија кои аплицираа на два јавни повици од страна на Фондот за иновации и технолошки развој, денеска потпишаа договори во Владата за финансирање на иновативни проекти. Вкупната вредност на овие договори изнесува 80 милиони денари, од кои 58 милиони денари се обезбедени од Владата во соработка со Светска банка. „Иновациите и технолошкиот развој на компаниите...

Договорите за јавни набавки ќе бидат објавувани на „e-nabavki.gov.mk“

За зголемување на транспарентноста и отчетноста во јавните набавки, на Електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН) отсега ќе се објавуваат и доделените договори, при што во нив јавноста ќе има увид, информираат од Министерство за финансии. „Договорите ќе бидат достапни во рамките на самите известувања за склучена набавка. По спроведување на набавките договорите ќе се објавуваат на следниот линк https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/Home.aspx#/home“, информираат...

Бектеши: Финансиска поддршка за малите претпријатија ќе има и догодина

Министерството за економија, во рамки на годишната Програма за конкурентност, иновации и претприемништво, годинава поддржало 89 претпријатија, 23 занаетчии и 30 проекти на фондации, кои ги исполниле условите. На манифестацијата „Претприемач на годината“, министерот за економија Крешник Бектеши информираше дека и догодина претприемачите ќе може да добијат поголем финансиски стимул за реализација на своите бизнис активности. - Значењето на малите и средните...

УЈП ја објави најновата листа на должници

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 31 август и неплатени до 30 ноември врз основа на данок на додадена вредност (ДДВ), данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители...

Дополнителни 450 милиони евра за иновативните претпријатија од ЕИФ

Европскиот инвестициски фонд (ЕИФ) и „Прокредит групацијата“ обезбедуваат дополнителни 450 милиони евра за иновативни мали и средни компании, што вкупно изнесува 820 милиони евра пласман во кредити за бизнисите во 11 земји. Финансирањето обезбедено од ЕИФ е пласирано преку банките „Прокредит“ во Европа (Германија, Македонија, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Романија, Молдова, Украина и Грузија) и е наменто...

ЗНМ бара МВР да реагира по смртните закани за новинарот Борјан Јовановски

Смртните закани, говорот на омраза и јавното омаловажување кон новинарот Борјан Јовановски можат директно да ја загрозат неговата безбедност за што ќе биде поднесена пријава до МВР, соопшти Здружението...