fbpx
Таг: претприемачи

таг: претприемачи

Угостители, туристички работници и транспортери бараат продолжување на помошта

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска и владин економски тим се сретнаа со претставници од угостителската и туристичката дејност и лица од компании кои се занимаваат со превоз на патници, информираат од Владата. „На работната средба беше истакнато дека овие неколку сектори трпат најголеми штети од пандемијата предизвикана од коронавирусот Ковид-19, но со навремено креирање на мерки и протоколи од...

Жените претприемачи во земјава треба да се насочат кон ИКТ и СТЕМ секторот

Пазарот е заситен од нано професиите како малите салони за убавина и малите фризерски салони. Марта Пејоска веќе четири години е сопственичка на единствената галерија и атеље за изработка и дизајн на современ накит и филигран во Охрид. Вели дека единствен начин да ја оствари својата визија е преку претприемништвото. Пејоска е само една од храбрите млади девојки и жени,...

Бектеши: Финансиска поддршка за малите претпријатија ќе има и догодина

Министерството за економија, во рамки на годишната Програма за конкурентност, иновации и претприемништво, годинава поддржало 89 претпријатија, 23 занаетчии и 30 проекти на фондации, кои ги исполниле условите. На манифестацијата „Претприемач на годината“, министерот за економија Крешник Бектеши информираше дека и догодина претприемачите ќе може да добијат поголем финансиски стимул за реализација на своите бизнис активности. - Значењето на малите и средните...

Прв македонско-полски форум на жени претприемачи

Прв македонско-полски бизнис-форум на жени претприемачи ќе се одржи во Варшава од 28 јуни до 1 јули. Целта на форумот е да се создадат поблиски контакти за отворање можности за економска соработка, промоција на македонскиот извоз во Полска и за привлекување потенцијални странски инвестиции од Полска. Исто така, ќе се согледуваат полските искуства од користењето на структурните фондови на ЕУ и можностите...

Жените претприемачи полесно до финансии преку програмата ИМЕ

Жените претприемачи ќе можат да си го олеснат пристапот кон финансии и да ги зголемат продуктивноста, конкурентноста и квалитетот на своите компании преку Програмата за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) на Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ). Жаклина Гештаковска-Алексовска, експерт за родови прашања во рамките на ИМЕ, истакна дека од сите претпријатија во Македонија 30 отсто се во сопствеништво на жени,...

Италијанската полиција уапси 69 лица за корупција и за местење тендери

Италијанската полиција во Неапол уапсила 69 лица, меѓу кои политичари и бизнисмени, за време на акцијата против мафијашката организација Казалези. Обвинети се повеќемина претприемачи во градежништвото, за местење тендери и за корупција. Обвинителството и финансиската полиција ги истражуваат договорите склучени помеѓу властите и компаниите што требало да градат музеи и нов крематориум. Според италијанските медиуми, меѓу уапсените се наоѓа и еден угледен археолог, како...

Францускиот амбасадор Тимоние утре ќе ја посети компанијата „Завар“

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние утре ќе ја посети компанијата „Завар“, при што ќе се сретне со косопственичката на оваа компанија, Марта Наумовска-Грнарова, како и со претставнички на македонската мрежа на ментори, млади жени претприемачи, креатори на проекти со кои се присуттни на регионално, европско и на глобално ниво. Посетата е во рамките на активностите на амбасадата по повод 8 Март...

ЕБОР и НЛБ ќе ги поддржуваат жените претприемачи со 300.000 евра

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и Нова љубљанска банка (НЛБ), потпишаa договор за поддршка на жените претприемачи во Македонија. ЕБОР ќе обезбеди три милиони евра кредит на НЛБ, за финансирање на мали и средни претпријатија, управувани од жени. Програмата е креирана за промовирање на претприемништвото кај жените, помагајќи им на малите и на средните претпријатија (МСП) управувани од жени,...

Четири компании се наградени за најуспешни претприемачи на годината

Традиционално и годинава, на јубилејното 10. издание на престижната манифестација „Претприемач на годината“ беа доделени наградите на најуспешните претприемачи на мали и микропретпријатија во Македонија. Во категоријата мали претпријатија првата награда му припадна на Деан Бадаревски од „Софа студио“ од Скопје, додека втората награда му припадна на Васко Брдаровски од „Евросуровина ПА“ од Битола. Во категоријата на микропретпријатија, добитник на првата награда...

Два отсто од жените во Македонија се на раководни позиции во големите компании

Само два отсто од жените во Македонија се на раководни позиции во големите компании, околу 32 проценти се жени во претприемништвото, а помалку од четири отсто се жени сопственици на бизнис. Ова денеска го истакна членката на управниот одбор на Сојузот на стопански комори (ССК), Тања Дејаноска. – Жените имаат мала финансиска поддршка за почнување сериозен бизнис. Тие можат да придонесат многу...

Бранко Азески доби признание за развој на претприемништвото во Средна и во Југоисточна Европа

Претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азески, доби посебно признание за придонес во развојот на претприемништвото во Средна и во Југоисточна Европа на Самитот на претприемачи од Средна и од Југоисточна Европа што се одржа од 4 до 6 март во Дубровник. Самитот бил организиран за да се истакне важноста на претприемништвото, односно да се истакне колку се заслужни претприемачите...

Натпревар во претприемништво на средношколците од Охрид и од Струга

Со учество на четири тимови од училишта во Охрид и во Струга, утре во Охрид ќе се одржи Средношколски натпревар под мотото „Претприемач - да се биде или не!“, како завршна активност од истоимениот проект, кој се реализираше од мај до септември годинава. Целта на проектот е да се подобри квалитетот на претприемничкото учење во средните стручни училишта во Охрид и...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...