fbpx
Таг: преседан

таг: преседан

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе има долгорочни последици ако законот за јазици се донесе без расправа

Насилното носење на неуставниот закон за двојазичност и евентуалното одземање на пратеничкото право на амандманска расправа е сериозен удар врз демократијата и преседан, кој во иднина може да има долгорочни последици, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до медиумите. „Насилното туркање на законот за двојазичност не е поврзано со никакви реформи, туку е поврзано со хипотеките што Зоран Заев ги влече...

Хелсиншки комитет: Врховниот суд за Кочан донесе незаконско решение

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија смета дека постапувањето на Врховниот суд, кој го укина притворот за Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, е преседан кој е во спротивност со принципот на владеење на правото. Од Хелсиншкиот комитет нагласуваат дека ова е првпат кој и да било суд во Македонија да одлучи дека лицето против кое е определен притвор...

ВМРО-ДПМНЕ: Преседанот со изборот на Џафери води кон уште поголема нестабилност

Преседанот со незаконскиот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија, надвор од сите пропишани процедури, води кои други преседани што ќе значат суспендирање на правниот систем. Ова денеска го истакнала делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од претседателот на партијата, Никола Груевски, на средбата со високите претставници на Делегацијата на ОБСЕ во Скопје. На средбата, како што соопштија од...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Мисовски и Мухиќ ги испровоцираа граѓаните и мора кривично да одговараат

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржал седница на која се расправало за актуелната политичка состојба, информираат од партијата. Оттаму велат дека централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ го осудил нелегалниот обид за избор на претседател на Собранието, кој, според партијата, претставува насилство врз институциите, пред сè Уставот, законите и пропишаниот деловник. „Непочитувањето на Уставот е непочитување на државата Македонија и може да претставува...

Милошоски: Изборот на Џафери е преседан и само ја одолжува кризата

„Со изборот на Талат Џафери се направи голем и тежок преседан. Тој преседан значи погазување на процедурата на правото и на демократијата, а сè за да се задоволат некои лични, политички или партиски амбиции“, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, во изјава пред Собранието. - Секој незаконски чин што оди во насока на демонстрирање политичко насилство, без да се почитуваат процедурите,...

Арифи: Ќе го чекаме Уставниот суд да „пресече“ за локалните избори

Потпретседателката на ДУИ, градоначалничка на општина Тетово, Теута Арифи, изјави дека за разврска на политичката криза најважно е да се избере претседател на Собрание. Таа не ја исклучува можноста за лидерска средба, нагласувајќи дека „ДУИ никогаш не бегала од средби, било да се лидерски или на други нивоа“. - Најважно е да се избере претседател на Собрание. ДУИ никогаш не...

Ристовска: Одбивањето на барањето за претрес е преседан во правосудната практика

Одлуката на судијата да го одбие барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за претрес во домот на првоосомничениот во случајот „Тврдина“, началникот на Петтата управа на УБК, Горан Грујовски е преседан во правосудната практика, рече обвинителката на СЈО, Ленче Ристовска на денешната прес-конференција. Според Ристовска, досега не се случило судија на претходна постапка да одбие вакво барање на обвинителствата. - Што...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...