fbpx
Таг: препорака

таг: препорака

За љубителите на гејмингот, доаѓа апдејт за WoW наречен „Guardians of the Dream“

Скриншот од Трејлер за WoW Dragonflight
Љубителите на гејмингот ќе се израдуваат на веста дека пристигнува нов апдејт за WoW, во склоп на експанзијата Драгонфлајт наречен „Guardians of the Dream“. Тој се однесува на целосна тековна приказна за долгоспоменуваниот Emerald Dream, што се појави кај Најтелф Друидите во класичната верзија на WoW и повремено имаше исцепкани делови околу тоа место. Дури во Legion експанзијата имаше...

Венко Филипче злоупотребен за промоција на суплемент преку фабрикувано интервју

Текстот што се пласира на Фејсбук е лажно интервју на извесен новинар Кристи Лиивовгејт со ексминистерот за здравство Венко Филипче. Во текстот, Филипче наводно промовира производ, Cardione, кој корисниците на социјалните мрежи се наведуваат да го купат, бидејќи наводно ќе им ги прочистел крвните садови. Филипче за Вистиномер демантираше дека воопшто дал такво интервју и дека промовирал производ кој...

Владата ги укина маските на затворено, освен во јавниот превоз и здравствени установи

На денешната седница, Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести (КЗБ) утврдени од страна на Главниот координативен кризен штаб (ГККШ), односно го укина задолжителното носење на заштитни маски во затворен простор, со исклучок на здравствените установи, јавниот превоз, аптеките и домовите за возрасни лица и за лица со попреченост, соопшти владината служба за информирање. Сепак, иако се укинува...

Комисијата за заразни болести дала предлог до Владата да се воведе ПЦР тест за граѓаните од Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил информираше дека Комисијата за заразни болести утрово одржала состанок на кој донела одлука да достави предлог до Владата, од утре при влез во нашата земја за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора да биде задолжително да достават ПСР тест не постар од 72 часа. „Препораката на Комисијата...

Комисијата за заразни болести предложи досегашните мерки да останат на сила

Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести одлучија да препорачаат до Владата сите досегашни мерки да останат на сила. Оваа одлука е донесена по денешниот состанок на кој беше разгледувана можноста за олеснување на мерките за превенција и заштита од корона вирусот. „Трендот на нови случаи со Ковид-19 во следните два дена ќе биде разгледуван на состанокот на Комисијата...

Исплатата на пензиите за граѓаните кои немаат дебитни картички ќе биде од понеделник по групи

Исплатата на априлските пензии за пензионерите кои што не поседуваат дебитни картички ќе се спроведе по групи и тоа во понеделник, 27 април – пензии со висина до 11.000 денари, во вторник, 28 април – пензии во висина од 11.001 денари до 14.000 денари, во среда, 29 април – пензии во висина од 14.001 денари до 18.000 денари, во четврток,...

Европскиот Совет го потврди почетокот на преговорите со Македонија

„Го поддржуваме заклучокот на Советот од 25 март 2020 за процесот на проширување и стабилизација и асоцијација“. Со оваа реченица во заедничката изјава на членовите на Европскиот Совет, шефовите на држави и влади на Европската унија доцна синоќа и формално и го отворија патот на Македонија кон полноправно членство во ЕУ. Европскиот совет вчера одржа телеконференциски состанок и ја...

РКЕ бара од компаниите да ги прекинат исклучувањата на вода, струја и парно поради неплатени сметки

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги, РКЕ, им препорача на компаниите, вршители на енергетски дејности, како и на јавните претпријатија што се даватели на водни услуги кон граѓаните, во следните две недели да се воздржат од исклучување на граѓаните од системите со струја, топлинска енергија и вода, поради неплатени сметки. „Имајќи ја предвид одлуката на Владата за превенција од...

Владата ја продолжи препораката за одложување на јавни собири и за спортски натпревари без публика до 13 март

Владата го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести на Министерството за здравство да се продолжи препораката за ограничување на јавните настани со гости од странство, препораката за неодржување на поголеми јавни собири и настани, како и препораката спортските натпревари да се одржуваат без публика до 13 март 2020 година, и ги утврди како свои заклучоци и препораки до...

Граѓаните што допатувале од регионите со корона вирусот, да се јават во центрите за јавно здравје

Владата апелира сите граѓани што допатувале од регионите со официјална епидемија со корона вирусот задолжително да се јават на контакт телефоните на центрите за јавно здравје. „Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како и сите ученици и студенти дека доколку во последните 2 недели патувале или живеат...

Владата препорача итна гасификација на болницата во Куманово

Владата на 161. седница донесе одлука да ѝ препорача на работната група за субвенции на инвертер клими да ја вклучи Општина Куманово на листата градови за примена на оваа мерка, или да понуди решение за поддршка на граѓаните и на локалните институции за приклучување на системот за дистрибуција на гас во општината. „Во таа насока е и препораката за наоѓање...

Социетас Цивилис: Кредибилитетот на ЕУ пред граѓаните ќе биде ставен под прашање

Центарот за европски интеграции (ЦЕИ) при Институт за демократија „Социетас Цивилис“ – Скопје (ИДСЦС) денеска изрази загриженост за заклучокот на Европскиот Совет да не одреди датум за пристапните преговори со Северна Македонија, порачувајќи дека таквата одлука реално ги влошува состојбите и го нарушува кредибилитетот на ЕУ. „ЦЕИ на ИДСЦС смета дека со одложување на почетокот на пристапните преговори, кредибилитетот на...

Големиот настан за Македонија, српски „Курир“ го проследи со големи шпекулации

Во вест за препораките од Европската Комисија (ЕК) до Европскиот совет да одреди датум за почеток на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија (ЕУ) за зачленување во европскиот сојуз, српскиот весник „Курир“ на својата онлајн-платформа завчера пласираше текст што содржи неколку шпекулации и неточна информација. Од поприлично „булеварскиот“ наслов што почнува со големи букви, а продолжува со шпекулација, до...

Рот: ЕУ треба да ги исполни ветувањата кон Македонија

Европската унија треба да ги исполни ветувањата дадени кон земјите од Западен Балкан, вели државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот , по вчерашната препорака од на Европската комисија дека Македонија и Албанија ги исполниле условите и веднаш да почнат преговорите за членство во Унијата. „Во Македонија и Албанија беше направен видлив напредок. Сега е...

Заев: На потег е Европа да испорача датум

Покажавме дека сме подготвени да носиме храбри, историски одлуки, и да покажеме политичка зрелост и европски манири, рече премиерот Зоран Заев по повод Извештајот на Европската комисија за напредокот на нашата земја во европските интеграции за 2019 година. „Нашето време во „чекалната“ го искористивме за да се подготвиме за преговорите за пристап. Денес сме подготвени и политички и институционално. По...

Вајгл и Кукан повикаа ЕУ да ги почитува своите ветувања за Македонија

Откако еврокомесарот Јоханес Хан во Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) претпладнево го презентираше најновиот извештај на Европската Комисија (ЕК) за Македонија и Албанија, со кој се бара почеток на преговори веднаш, пратениците Едуард Кукан и Иво Вајгл, кој е известувачот на парламентот за Северна Македонија, побараа ЕУ и понатаму активно да биде вклучена во поддршка на...

Започна корнењето на палмите во Охрид по препорака на УНЕСКО (галерија)

Една од препораките во извештајот кои ги добивме од УНЕСКО, а кој треба да биде разгледан на 43-та сесија на Комитетот за културно наследство што ќе се одржи наредниот месец во Баку, беше и внимателно зачувување на автентичноста и интегритетот, на архитектонската и урбанистичката кохерентност на Охрид. Притоа од УНЕСКО препорачуваат да се избегнува користење на форми и материајли...

Влада: Постапуваме сериозно во однос на одлуките и препораките на УНЕСКО

Владата порача дека пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот регион години наназад. Сепак, како што стои во соопштението, за незавидната положба, е виновна претходната власт. „Долгогодишното лошо управување со регионот и мегаломанските проекти кои беа закана за езерото и националниот парк беа причина УНЕСКО да испрати мониторинг...

Собранието му го одзеде пратеничкиот имунитет на Груевски

Собранието без расправа, со 62 гласа „за“, на пленарна седница ја прифати препораката на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот на Никола Груевски, на барање на судот поради одредување мерка притвор за предмети што ги води Специјалното јавно обвинителство. Судот бара притвор за Груевски за изборни измами во случај „Титаник“, за нерегуларности при изградба на автопати – случај...

Македонија од ЕУ доби датум, ама и услови

Премиерот Зоран Заев во своето обраќање  на тридневниот РОС-РОТ  семинар посветен на Евроатланската интеграција на Западен Балкан, кој се одржува во Собранието на Република Македонија, ја даде и следната изјава која ја сметаме за полувистина, пишува „Вистиномер.мк“ Дозволете на почетокот да споделам огромно задоволство за вчерашната одлука за добивање на датум за преговори со ЕУ, јуни 2019 година.Сакам да им честитам...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...