fbpx
Таг: пренос

таг: пренос

Корисниците на природен гас од 1 јануари ќе добиваат пониски сметки за 6,16 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на денешната седница донесе одлука со која се намалува тарифата за пренос на природен гас во просек за 6,16 проценти, информираат од таму. Одлуката стапува на сила од 1 јануари 2021 година. „На крајот од годината една добра вест а тоа е дека на денешната последна седница за 2020 година донесовме одлука за...

Корона вирусот не се пренесува преку пратки на „Али експрес“

Насловот на текстот „KOРОНАВИРУСОТ „КОСИ“: Дали Македонците се плашат да нарачуваат од Али експрес?“ се обидува да ги доведе во корелација ширењето на корона вирусот и пратките на „Али експрес“, но едно со друго не оди. Ширењето на корона вирусот не се пренесува преку пратка на човек, туку од човек на човек, потврдува и Светската здравствена организација. Според изјавата од...

Формирана е Комисија за пренос на техничките уреди и на документацијата од МВР–УБК во ОТА

Владата на денешната 97. седница, донесе одлука за формирање на Комисија за пренос на техничките уреди за следење на комуникации и на техничката документација од Министерството за внатрешни работи – Управа за безбедност и контраразузнавање во Оперативно-техничката агенција (ОТА). „Комисијата, составена од претставници од МВР, од ОТА, од Врховниот суд, од Јавното обвинителство, од Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации,...

Град Скопје ја подобрува транспарентноста, во живо ќе ги пренесува седниците од Советот

На наредната седница, која што ќе се одржи во четврток, Советот на Град Скопје ќе одлучува за набавка на техничка опрема за видео пренос на седниците на Советот на Град Скопје во живо. „Со ова ќе започне процесот на создавање услови за пренесување на седниците на Советот на Град Скопје во живо, активност која има за цел да ја зголеми...

Македонија и Грција ќе ја олеснуваат трговијата со струја

Македонскиот електропреносен систем оператор (МЕПСО) и грчкиот електропреносен систем-опратор (АДМИЕ) ќе работат на опциите за да ги зголемат прекуграничните капацитети за пренос на електрична енергија, со што, ќе ја олеснат трговијата со електрична енергија и ќе ја зголемат сигурноста во работењето на соседните системи. Ова го заклучија генералните директори на двете компании, Сашо Василевски и Манос Манусакис на официјална билатерална...

Во 2014 година, регистирирани 39 случаи на ХИВ/СИДА

Во 2014 година, во Република Македонија се регистрирани нови 39 случаи на ХИВ/СИДА. Од нив, 16  се заболени од СИДА, а 23 лица се ХИВ-позитивни, објави Институтот за јавно здравје. Тековната година регистрирани се и три смртни исходи од СИДА. Според структура по пол, 37 лица од заболените се мажи, а две лица се од женски пол. 20 од заболените се од Скопје, две од Свети Николе,...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...