fbpx
Таг: прекршување на молк

таг: прекршување на молк

МВР регистрираше осум прекршувања на изборниот молк

За време на предизборниот молк, до 7 часот денеска, односно до отворањето на избирачките места, МВР регистрирало осум прекршувања на изборниот молк, од кои шест на подрачјето на СВР Скопје, еден на подрачјето на СВР Струмица, односно Полициска станица Гевгелија и еден на подрачјето на СВР Велес. Како што соопшти МВР, во с. Виниче и с. Љубанци биле забележани закачени...

Обиди за поткуп на гласачи забележани во Демир Хисар и во Кочани

На 10 декември во полициската станица Демир Хисар, Д.Т. (25) од Демир Хисар, во својство на набљудувач од граѓанска асоцијација „Цивил“, пријавила поткуп при избори и гласање, кривично дело извршено истиот ден околу 17 часот во селската продавница во село Брезово. Имено, за глас даден за една политичка партија, на лицето М.С. од Демир Хисар, од страна на лицата Т.П. и Ј.К.,...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...