fbpx
Таг: прекројување

таг: прекројување

Столтенберг по средбата со Пендаровски: Промената на границите ќе ја загрози стабилноста на Балканот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по средбата со македонскиот претседател, Стево Пендаровски во Брисел изјави дека шпекулациите кои произлегоа од наводните нон-пејпери за прекројување на границите на Западниот Балкан не помагаат за стабилноста. „Не е на мене да коментирам нешто што не сум го видел или прочитал но секоја шпекулација за промена на граници само ќе донесе повеќе неизвесност...

Портпаролот на Стејт департментот: САД се против прекројувањето на границите на Балканот

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс изјави дека неодамнешните неоправдани шпекулации за промена на границите на Балканот по етничка линија ризикуваат поттикнување нестабилност во регионот и будат сеќавања на минатите тензии, пренесува Радио Слободна Европа на македонски јазик. САД се против прекројувањето на границите на Балканот и нивната позиција ја потврдија откако се појави нон-пејперот кој циркулираше меѓу официјалните...

Совет на амбасадори: Прекројувањето на границите би довело до ново крвопролевање со несогледливи последици

Советот на амбасадори со внимание ги следи првичните реакции, согледувања, размислувања и коментари за генезата на НОН ПЕЈПР-от во кој се заговара промена на границите на Балканот, информираат од таму. „Тој, по сѐ изгледа сепак потекнува од пријателска Словенија и нејзиниот премиер. Факт е дека се ставени на хартија клучни тези во вид на крајно опасна идеја, за којашто, како...

Амбасадорите на САД во Тирана и во Приштина ги критикуваа изјавите на Рама и на Тачи

Амбасадорот на САД во Албанија, Доналд Лу, и амбасадорот на САД во Косово, Грег Делави, едногласно ги критикуваа денеска вчерашните изјави на албанскиот премиер Еди Рама и на косовскиот премиер Хашим Тачи за можноста за обединување на Албанија и на Косово доколку продолжи спласнувањето на надежта за зачленување во ЕУ. - Американската влада ја поддржува независноста на Косово и на...

Руско МНР: Меѓународната заедница да застане против територијалните претензии на Албанците

„Сметаме дека е неопходно меѓународната заедница одлучно да им укаже на Тирана и на албанските политичари во другите балкански земји на неприфатливоста на актуелизирањето на територијалните претензии и на размислувањето за прекројување на границите во регионот. Ги повикуваме западните партнери да се придржуваат на духот на меѓународното право и на здравиот разум, а не на лоши шеми на двојни...

Министерот за финансии Миноски најави ребаланс на буџетот

Министерот за финансии, Кирил Миноски најави ребаланс на буџетот поради политичката неизвесност која според него, сигурно ќе има ефект врз економијата и економската активност. - И покрај здраво поставените економски политики, политичката криза почна да ги дава резултатите. Поради тоа треба да се направат корекции во државната каса и ние тоа ќе го направиме. Ребалансот ќе биде одговор на ефектите...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...