fbpx
Таг: прекин

таг: прекин

Драчево и околните села од вчера се без вода за пиење поради пукната цевка

Драчево, Усје, Батинци, Долно Лисиче, Студеничани и Моране од вчера се без вода за пиење поради пукната водоводна цевка на булеварот „Борис Трајковски“. Од ЈП „Водовод и канализација“-Скопје велат дека настанал дефект на цевка со профил Ф600, поради што дошло до прекин на водата за приградските населби од овој дел на Скопје. „При санацијата на дефектот, беа откриени уште неколку...

Владата и СОНК постигнаа договор, од среда ќе продолжи наставата и работата на градинките

Владата и СОНК постигнаа согласност за зголемување на платите во основното и средното образование и во детската заштита. Денешниот договор вклучува согласност за почеток на наставата и почеток на работата на градинките од среда, 27 април, откако утрешниот ден претставниците на претседателството на СОНК и регионалните советници ќе ги информираат вработените во образованието и во детската заштита за постигнатиот...

Продолжува гранатирањето на Мариупол, се одложува примирјето за евакуација

Примирјето што утринава го постигнаа Русија и Украина во договор од пет часовен прекин на воените дејствија во градовите Мариупол и Волновакха поради евакуација на цивилното население беше прекинато откако украинските власти ги обвинија руските трупи за искористување на состојбата во своја предност и промена на своите позиции. Градскиот совет на Мариупол објави дека евакуирањето се одложува поради нарушената безбедност...

МНР: Македонските граѓани час поскоро да ја напуштат Русија поради прекинот на комерцијалните летови

Со оглед на одлуката на ЕУ и други европски земји, вклучувајќи ја и Република Северна Македонија, за затварање на Европскиот воздушен простор за Руските авиопревозници, апелираме нашите граѓани кои престојуваат на територијата на Руската Федерација, да ги искористат сѐ уште расположливите комерцијални летови, копнени и морски линии за напуштање на таа земја, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР). Ваквото предупредување...

Снабдувањето со струја нормализирано во југозападниот дел од земјава

Неколку часа откако југозападниот дел на земјава се соочи со прекин во снабдувањето со електрична енергија, МЕПСО успеа да ги санира дефектите на двата далноводи кои испорачуваат струја на Дебар, Кичево, Струга, Охрид, Ресен и околните населени места. Од МЕПСО велат дека причина за прекин во снабдувањето со електрична енергија биле обилните врнежи од снег, коишто предизвикале дефект на далноводите....

Вчера прекин во користењето на Amazon, Spotify, Snapchat и други интернет услуги

Неколку апликации за социјални медиуми и интернет услуги вчера попладне беа повторно во прекин, вклучувајќи ги Snapchat, Spotify, Google Cloud и Amazon. Веб-страницата за следење на прекини Downdetector покажа скок во извештаите за проблеми на овие апликации, јавува Скај Њуз. Над 50.000 корисници на Spotify се пожалиле на проблеми со користењето на музичките содржини на нивниот сервис, при што компанијата...

Апликациите на Фејсбук беа недостапни повеќе од шест часа поради „внатрешно техничко прашање“

Најголемата социјална мрежа во светот, Фејсбук и нејзините платформи Инстаграм и Вотсап во текот на вчерашниот ден беа недостапни за корисниците повеќе од шест часа. Од Фејсбук објаснија дека се работи за внатрешно техничко прашање, кое не само што влијаело на услугите на социјалните мрежи, туку, наводно, ги погодило и работните електронски адреси на вработените во компанијата. Гигантот за социјални мрежи...

МЕПСО: Невремето го прекина снабдувањето со електрична енергија во Дебар и околните населени места

Силното невреме и мразот предизвикаа прекин во снабдувањето со електрична енергија на градот Дебар и околни населени места, информираат од МЕПСО. „Имено, тежината на мразот и силното невреме во мавровско-реканскиот крај соборија повеќе стебла при што едно дрво падна врз 110 киловолтниот далекувод ТС Вруток - ТС Шпиље и предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија. Националниот диспечерски центар на...

Прекин во услугите на „Гугл“ ширум светот

Неколку сервиси и услуги на „Гугл“ (Google) попладнево се соочија со прекини ширум светот. Повеќе од 100 илјади корисници пријавиле проблеми со најголемиот интернет пребарувач и неколку негови услуги и веб-страници како Јутјуб (YouTube), Џимејл (Gmail), Гугл Докс (Google Docs) и слични, кои не се вчитуваат, не реагираат или покажуваат пораки за грешки. На DownDetector се забележува дека најголемиот дел...

Владата со уредба им пропиша на операторите задолжително реемитување на телевизиските програми

Владата на вчерашната седница донесе измени и дополнувања на Уредбата со законска сила за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време на вонредна состојба. Заради обезбедување на соодветни услови за информирање на јавноста во овој период на прогласена пандемија, со оваа Уредба е определена обврска за задолжително реемитување на програмските сервиси кои се веќе пријавени...

Кабелските оператори вчера времено ја исклучија програмата, телевизиите и МИОА со остра реакција

Кабелските оператори вчеравечер околу 18 часот ги исклучија сите телевизиски канали, со исклучок на јавниот сервис - МРТ, за период од околу еден час. Во знак на протест, тие го прекинаа реемитувањето на програмите и на црни екрани ги испишаа нивните барања за промена на владината уредба донесена на 29 мај, но и на измените во Законот за аудио...

А1 и Телеком се вклучија на протестот, од недела сите оператори со времени прекини на ТВ програмата

Од недела (21 јуни), кабелските оператори во земјава ќе почнат со времени прекини на реемитувањето на домашните и странските телевизиски канали, со исклучок на Македонската телевизија (МТВ). Операторите тврдат дека протестот е поради неодржливата правна рамка и неприменливите, неодржливи и спротивни на ЕУ директивите измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ЗААВМУ), што беа донесени од Собранието...

Манчевски апелира на разум и повика на дијалог со кабелските оператори

Министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски, за новонастанатата ситуација со кабелските оператори рече дека кога Собранието во 2018 година ги усвоило законските измени со кои се забранува емитување на странски програми без регулирани авторски права, имало согласност и од кабелските оператори и од националните медиуми како засегнати страни, но исто така имало и политички консензус. Тој посочува дека во различни...

Операторите ќе прекинат со реемитување на сите тв канали, освен на јавниот сервис (МТВ)

Реемитувањето на сите домашни и странски телевизиски канали преку македонските оператори ќе биде прекинато, едногласно одлучи Здружението на информатичко - комуникациски технологии, каде што се обединети сите кабелски оператори. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и Собранискиот канал, информираат од Стопанската комора на Македонија. Ваквата одлука на Здружението на информатичко - комуникациски технологии доаѓа по усвојувањето...

Во Тетово престануваат да важат мерките за заштита од загаденост

Во Тетово престануваат да важат мерките за заштита од загаденост на воздухот, бидејќи PM-10 честичките се под дефинираниот праг, информираат од владината прес - служба. Согласно податоците од Државен автоматски мониторинг систем за квалитет на воздух (ДАМСК) за ден 27 јануари (понеделник), средно - дневните концентрации на РМ-10 се под дефинираниот праг на алармирање од 175 микрограми на метар кубен и...

На пауза или стоп: Димитров и Ѓорѓиев не се согласуваат ниту за моменталниот статус на Заедничката комисија

Д-р Ангел Димитров, еден од двајцата со-претседавачи на Заедничката бугарско-македонска комисија за историските прашања и за учебниците (вториот со-претседавач, од македонска страна, е д-р Драги Ѓорѓиев, директорот на македонскиот Институт за национална историја) во саботата повторно ги изнесе своите обвинувања до македонските членови на заедничката комисија (искажани првпат во декември) дека не ја паузирале, туку ја прекинале работата на...

Повторно стопирани градежните работи на новата Клиничка болница во Штип

Веќе неколку недели не се работи на зградата на новата Клиничка болница во Штип. Ова е четврти целосен прекин на работите за изградба на здравствениот комплекс. По пропаѓањето на „Бетон“- Штип, градежните активности како изведувач ги презеде грчката компанија „Интеркат“. Овој пат, како што објаснува државниот секретар во Министерството за здравство, Владимир Милошев, причина е барањето на изведувачот за...

Цел рид од карпи се сруши на патниот правец Кочани-Македонска Каменица-Делчево

Цел рид од карпи се сруши на патниот правец Кочани-Македонска Каменица-Делчево во близина на село Истибања, кај местото „Саваро“ со што целосно е прекинат сообраќајот на тој патен правец. Според информациите од вработени во „Македонија пат“ теренот е незбезбеден, камења се рушат на секои пет минути и затоа возилата се пренасочуваат преку алтернативни сообраќајници. -Свлечиштето започнало да се руши околу 11...

ССК бара да не се укинуваат веќе донесените ДУП-ови, бидејќи компаниите трпат штети

Да не се укинуваат веќе донесените детални урбанистички планови (ДУП), бидејќи на тој начин се доведува во прашање правната сигурност на инвеститорите во градежниот сектор кои трпат големи финансиски штети. Ова денеска на прес-конференција го истакна претседателот на Градежната комора на Македонија при Сојузот на стопански комори (ССК), Ивица Јаќимовски. Тој додаде дека „самиот процес на прекин на градба значи финански...

Сообраќајот на патот Крупиште – Пробиштип е во прекин поради превртен камион

Сообраќајот на магистралниот пат село Крупиште - Пробиштип е во прекин, поради превртен камион и во тек е негово извлекување, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. На регионалниот пат Маврови Анови - Дебар, во близина на село Трница поради одрон на земја, сообраќајот се одвива по една коловозна лента и само за патнички моторни возила. Сообраќајот на државните патишта се одвива...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...