fbpx
Таг: преговори со ЕУ

таг: преговори со ЕУ

Вархеји со порака до македонската опозиција: Уставните измени ќе мора да се случат

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска упати порака и до македонската опозиција, која изминатиов период жестоко се спротивстави на европскиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ. Вархеји изјави дека уставниот измени ќе мора да се случат, а опозицијата ќе треба да покаже дека е посветена на што поскоро зачленување во ЕУ. „Искрено се надевам дека сите партии, вклучително и...

По 17 години и многу компромиси Северна Македонија ги почнува преговорите за членство во ЕУ

Денешниот ден е историски – конечно после 17 години и многу тешки компромиси, се отвора процесот за прием на Северна Македонија во големото европско семејство кон ЕУ. Првиот чекор кон европската иднина е направен, а три-деценискиот сон е на дофат, истакна македонскиот премиер Димитар Ковачевски по завршувањето на првата меѓувладина конференција со Европската унија што претпладнево се одржа во...

Владата го одобри францускиот предлог за почеток на преговорите со ЕУ

На одржаната 60-та седница, Владата ги разгледа и усвои заклучоците кои денеска ги изгласа Собранието и врз основа на тие заклучоци донесе одлука за одобрување на предлогот на француското претседателство од 30 јуни, соопшти претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, по завршувањето на владината седница. „Со оваа одлука го отпочнуваме процесот на пристапни преговори на Северна Македонија...

Брнз: Предлогот е реално најдобрата можност конечно да ја придвижите вашата земја напред на патот кон ЕУ

Амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Мари Брнз се обрати со отворено писмо до јавноста во кое посочува дека пристапувањето кон ЕУ ќе ја направи земјава посилна. Меѓу другото Брнз во писмото вели оти иако можеби не е совршен, предлогот го прави она што е потребно: ги заштитува клучни интереси на државата и овозможува отпочнување преговори и динамичен...

Денеска во 11 часот на лидерска средба во Владата ќе се разгледува предлогот на француското претседстелство

Премиерот Димитар Ковачевски утрово најави почеток на процес на широки консултации во врска со францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. „Денес во 11:00 часот во Владата ќе се одржи средба на лидерите на партиите од владината коалиција на која ќе се разгледува предлогот на француското претседателство. Веднаш по средбата, предлогот...

Парадоксално: Земјава има недостиг на судии и покрај тоа што нивниот број е над европските стандарди

Северна Македонија има повеќе судии отколку што се бара со европските стандарди, но сепак судии недостигаат. Ова на прв поглед изгледа парадоксално, сепак причината за овој недостиг е поради вишокот предмети, кои сè уште не се обработени и за кои нема конечен епилог, што може да доведе до застарување на предметите. Министерот за правда Никола Тупанчевски вели дека според...

Новите барања за членство во ЕУ: Нов тест за интеграцискиот капацитет на ЕУ

Неколку дена по руската инвазија, Украина поднесе барање за членство во ЕУ. Украинскиот претседател побара „итен прием“, што беше поддржано со истовремено писмо од осум држави членки на ЕУ (сите од Централна и Источна Европа освен Романија и Унгарија). Тие побараа од другите држави членки да овозможат брза постапка во институциите на ЕУ „да спроведат чекори за веднаш на...

ДЕБАТА: За спречување на корупцијата, потребни се сериозни активности, а не декларативни изјави

Декларативните изјави за значењето и спроведувањето на фундаменталните права, не значат ништо без конкретни и сериозни активности во спречувањето на корупцијата, во кои ќе бидат вклучени сите засегнати страни: институциите, парламентот, граѓанските здруженија, академската средина и сите интересни групи. Ова беше заеднички заклучок на денешната дебата на тема „Што стои на патот во спроведувањето на антикорупциското законодавство?“, во рамките на...

Заев: Извесно дека ќе има вето од Бугарија, но сепак очекувам крик на пријателство

Вето од Бугарија е повеќе од извесно, но очекувам крик на пријателство, вели премиерот Зоран Заев. Тој нагласува дека до крајот на декември има можност за одржување на прва меѓувладина конференција и дека очекува одговорност и позитивна одлука од бугарската страна - Јас сум подготвен и го подготвив македонскиот народ за евентуална блокада. И тоа е поприлично извесно. Ако кажете...

Рама, Бушати: Голем ден за Албанија, за Македонија, но и за ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама, во првата куса изјава околу одлуката за почнување преговoри на Албанија и на Македонија во јуни 2019 година, оценува дека тоа е голем успех на владите на двете земји. – По 72 часа помеѓу внатрешните бранови на ЕУ, Албанија успеа да добие датум за влез во пристаништето на обединета Европа. Резултатите од нашите реформи ги натераа...

Димитров: Патот ќе биде тесен и стрмен, со дожд и силен ветар, ама ќе нè биде

Ќе нè биде! Ќе има пот, солзи и многу разочарувања, ама ќе нè биде. Колку повеќе пречки, толку поголема радост на крајот. Го пропуштивме времето кога патот беше асфалтиран, сега ќе се качуваме по планински пат, тесен и стрмен, покрај дожд и силен ветар. АМА ЌЕ НÈ БИДЕ!“, напиша министерот за надворешни работи Никола Димитров на својот Фејсбук профил,...

Почина жената од Неготино која беше претепана од својот партнер

Во текот на вчерашниот ден, на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) починала 46-годишната жена од Неготино, која пред пет дена, на 2 август, беше претепана од...