fbpx
Таг: предвремени избори

таг: предвремени избори

Даниелсон: Фокусот да се насочи кон реформите, а не кон предвремени избори

Кристијан Даниелсон, директорот на Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, на денешната прес-конференција во ЕУ Инфо центарот порача дека фокусот треба да насочи на реформите во пресрет на јуни кога Советот на ЕУ ќе одлучува за отворање на пристапните преговори, а дека предвремените избори ќе го одземат тој фокус и потребната енергија. – Фокусот треба да...

Мицкоски: По атентатот врз Македонија, со коалицијата ќе поднесеме пријави и претставки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски синоќа, по средбата со претседателите на партиите од коалицијата „За подобра Македонија“ порача дека добил поддршка за поднесување кривични пријави  и уставни претставки донесувањето на уставните измени и за објавувањето на Законот за јазиците во Службен весник. Toj посочи дека и останатите лидери се согласил со оценката претходно искажана од ВМРО-ДПМНЕ, дека со овие...

Заев: Нема потреба од предвремени парламентарни избори

Премиерот Зоран Заев верува во полн четиригодишен мандат и не смета дека треба да има предвремени парламентарни избори, но  вели дека за таква одлука се важни и опозицијата, албанските политички партии и, пред сè, Парламентот. – Го знаете мојот став, освен ако е насушно потребно, неопходно и било кои големи фактори тоа го предизвикаат, тогаш би отишле на избори. Јас верувам...

ИО на СДСМ: Предвремени избори веднаш ако Договорот не помине во Собранието

На седницата на Извршниот одбор на СДСМ синоќа било едногласно заклучено дека сега, кога има јасно изразена мнозинска волја, пратениците во Собранието треба да го следат гласот на мнозинството од над 600 илјади граѓани, да преземат одговорност и да се забрзаат процесите за конечно членство во НАТО и ЕУ. „Доколку тоа не е возможно и ВМРО-ДПМНЕ и натаму ја кочи...

Вечерва ќе заседаваат Извршниот одбор на СДСМ и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот одбор на СДСМ вечерва ќе заседава за да ја разгледа ситуацијата по референдумот и да ги утврди следните чекори како и да расправа за можните предвремени парламентарни избори. Истовремено и ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи седница на Извршниот комитет на партијата на која ќе се разгледува актуелната ситуација. Утре се очекува седница да има и Централниот комитет на најголемата...

Заев: Деновиве ќе се знае дали ќе има договор со опозицијата или ќе се оди на избори 

За неколку дена ќе се знае дали постои амбиент за постигнување договор со опозицијата за двотретинско мнозинство кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Парламентот кои произлегуват до Договорoт со Грција. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев во изјава дадена по свечениот час на новозапишаните студенти на ФИНКИ. Заев истакна дека денеска е ден за сублимирање на...

Заев: Нема да поднесам оставка, пратениците да го следат гласот на мнозинството

Европска Македонија доби повеќе гласови за од било кој победник на било кои избори во историјата на независна Македонија. Дури и ако имаше цензус и ако имаше 1.100.000 гласачи овој резултат од 600.000 граѓани ќе значеше јасна определба за европска Македонија, рече премиерот Зоран Заев на втората прес-конференција по завршувањето на референдумот. -Сега кога имаме мнозинска изразена волја за европска...

Ахмети: Референдумот беше консултативен, има поважни прашања од предвремени избори

Денешниот ден е важен за сите граѓани, за институциите и за демократијата. Денеска демонстриравме демократија, процес за интеграција во НАТО, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по референдумот. – Овој процес значи реформи, затворање на прашањето со Грција, економски прогрес. Денес кажуваме дека Собранието треба да ја донесе одлуката за овој процес. И ние ќе гласаме за таа одлука. На...

Џафери: Референдумот ќе биде основа за идните процеси во институциите

Граѓаните денеска ги поставија темелите на идната Македонија. Се надевам дека вердиктот на сувереноста ќе придонесе за подобра иднина на сите граѓани и ќе биде основа за идните процеси кои што не очекуваат во следниот период во институциите на системот, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на прес-конференција. - Им честитам на сите граѓани за овој значаен ден на кој...

Заев: Предвремени избори доколку ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува одлуката на граѓаните

Референдумот е највисоката демократска алатка. Гласот даден на референдум е конечен, а волјата на граѓаните мора да биде почитувана од сите. Во демократија одлуките се носат со гласање. Им честитам на сите граѓани, имавме успех за европска Македонија. Ова го изјави премиерот Зоран Заев по затварањето на гласачките места на денешниот референдум на кои граѓаните требаше да се изјаснат, „Дали...

Ахмети: Предвремени парламентарни избори не се решение

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешниот прием по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, изјави дека предвремени парламентарни избори не се решение за моменталната политичка состојба во државата, каде во моментов опозицијата жестоко се спротивставува на барањето на Владата членовите на ДИК да се избираат со апсолутно мнозинство, наместо со двотретинско. Опозицијата исто така бара...

„Ние сме Македонија“ бара прекин на разговорите за името, попис и избори

Движењето „Ние сме Македонија“, составено од повеќе македонски организации од дијаспората одржаа мирен протест пред Амбасадата на Македонија во Вашингтон, на која ја искажаа својата „загриженост од политичките настани во матичната татковина“, како и од тековните разговори околу спорот за името со Грција и Законот за јазиците. „На амбасадорот на Република Македонија во САД, Васко Наумовски, му беше предадена декларација во...

Меркел категорично против нови избори

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е категорично против предвремени парламентарни избори, по неуспехот да формира влада со либералната партија ФДП и со партијата на зелените. - Апсолутно не сум убедена дека треба да ги повикаме граѓаните да гласаат повторно - изјави Меркел на конференција на нејзината Демохристијанска партија (ЦДУ), пренесуваат агенциите. Таа истакна дека на Европа ѝ е потребна...

Груби – Станила: Следните месеци да се искористат за реформите, а не за нови избори

Следните месеци треба да се искористат за забрзување на реформите, а не да се размислува или да се зборува за предвремени избори затоа што време е за испорака на ветеното и на очекуваното од нашите партнери во Брисел и во Вашингтон, рекол претседателот на собраниската комисија за европски прашања, Артан Груби, на денешната средба со амбасадорот на Романија во Македонија, Виорел...

Рахој побара суспендирање на каталонската влада и предвремени избори во покраината

Шпанската влада на денешната вонредна седница донела одлука за распуштање на каталонската влада и за одржување на вонредни избори во покраината, соопшти по седницата шпанскиот премиер, Маријано Рахој. Тој изјави дека владата во Мадрид не сакала, но била принудена да го примени членот 155 од уставот на Шпанија, поради однесувањето на каталонските власти со иницијативата за прогласување независност на покраината. Рахој...

Затуроска: Одложувањето на СДСМ да се соочи со народот го зголемува револтот кај граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ преку пратеничката Лилјана Затуроска денеска повторно го повика парламентарното мнозинство веднаш да обезбеди услови за продолжувањето на мандатот на локалната власт и да не ги одлагаат локалните избори. Тоа, според Затуроска, е неопходно за да се излезе во пресрет на интересите на граѓаните и потребите на општините, да продолжат нормално да функционираат како сервис на народот, кој може...

Предвремените избори во Косово на 11 или 18 јуни

Предвремените парламентарни избори во Косово би можеле да се одржат на 11 или 18 јуни, но поголемиот број партии се согласни изборите да бидат на 11 јуни, рече претседателот на Косово, Хашим Тачи, откако денеска имаше одвоени средби со лидерите на политичките партии. Тој разговарал и со претседателката на Централната изборна комисија, Ваљдета Дака. Собранието на Косово вчера изгласа недоверба...

Косовскиот парламент не изгласа доверба на владата, на повидок избори

Владата на Косово денеска „загуби“ на гласањето доверба во парламентот, со што Косово го очекуваат предвремени избори најдоцна за 45 дена. Седницата на косовскиот парламент мина во тензична атмосфера, а Демократската партија гласаше исто како и опозицијата, на иницијативата на Фатмир Лимај, претседател на партијата Иницијатива за Косово. Според проценките, претседателот на Косово треба утре да почне консултации со парламентарните партии...

Села до ВМРО-ДПМНЕ: Ајде првин да гласаме за СЈО, па да одиме на нови избори

По час и половина реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и обвинувања кон СДСМ, со повремени повици за предвремени избори, на  говорницата на денешното 19.  продолжение на конститутивната седница говореше и Зијадин Села од Алијанса на Албанците, кој ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ тие да гласаат за продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство и за специјален суд, а...

Тереза Меј повика на предвремени избори во Британија на 8 јуни

Премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј, денеска изненади со повик за одржување предвремени парламентарни избори на 8 јуни, велејќи дека го сменила ставот да не се одржуваат такви избори за да се обезбеди стабилност во текот на преговорите за Брексит. За да се одржат предвремени избори, во Долниот дом на Парламентот на утрешната седница ќе мора ваквото решение да се...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...