fbpx
Таг: предмети

таг: предмети

Јанева се изјасни: Нејзиниот тим ќе истражува 34 предмети

Специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим ќе работат на вкупно 34 предмети што произлегуваат од содржината на незаконското прислушување, соопштија попладнево од кабинетот на Јанева. Меѓу предметите за кои специјалното обвинителство оценило дека се во негова надлежност е и случајот „Пуч“, кој е во судска процедура и во кој еден од обвинтите е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Од предметите...

Јанева денеска треба да соопшти што сè ќе истражува

Специјалното јавно обвинителство денеска треба да каже кои предмети што произлегуваат од содржината на незаконското прислушување ќе ги истражува. Денеска е последниот ден од рокот од осум дена во кои Катица Јанева и нејзиниот тим треба да одлучат за кои предмети се надлежни, а за кои не се. Претходно, Јанева и нејзините 12 помошници-обвинители заклучија дека под нивна надлежност се...

Предметите за изборните нерегуларности, први на списокот на тимот на Јанева

Првите предмети за кои Специјалното јавно обвинителство утврди дека се под негова надлежност и за кои ќе биде почната предистражна постапка се тие за изборните нерегуларности, соопшти на прес-конференција портпаролката на Катица Јанева, обвинителката Ленче Ристовска. Како што соопшти Ристовска, изминатиот период покрај разгледувањето биле правени и анализи на статистичките податоци за предметите од Јавното обвинителство, како и анализи на...

Јанева попладнево ќе каже дали се соочува со нови сопки во работата?

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, за денеска доцна попладне, во 17.30 часот, закажа прес-конференција. Освен времето на одржување на конференцијата, засега нема официјални информации за поводот и за темата. Сепак, според последните актуелности поврзани со обвинителството, извесно е дека причина е Законот за јавнообвинителска служба, кој специјалното обвинителство инсистира да биде донесен од Влдата и од Собранието во најкус можен рок. Покрај...

ЛДП: Пред Јанева да почне истрага, Талески да си поднесе оставка

Пред да почне истрагата на специјалното јавно обвинителство, во општина Битола опозициската ЛДП бара градoнaчалникот Владимир Талески да си поднесе оставка. Повикувајќи се на веста дека специјалната обвинителка Катица Јанева ќе почне со работа на првите пет предмети поврзани со „бомбите“, либерал-демократите од Битола сметаат дека останувањето на градоначалникот на чело на локалната самоуправа е неприфатливо. - Вчера, специјалната обвинителка Јанева...

Јанева прво се фати за изборните манипулации и за корупцијата

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, денеска соопшти кои предмети што произлегуваат од содржината на незаконското прислушување први ги побарала од обвинителствата што досега постапуваа по нив. Извештајот на специјалното обвинителство за медиумите за побараните предмети, иако е напишан со стручна терминологија и со осомничени, на кои им се наведени само иницијали, сепак, според кривичните дела за кои се товарат, јасно наведува...

ВМРО-ДПМНЕ не коментира, на СДСМ им е драго што Јанева почнала со работа

Петре Шилегов, портпаролот на СДСМ, вели дека им е драго што и покрај сите опструкции, специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, почнала да работи. - Сите бевме свесни за опструкциите што ѝ се правеа на специјалната јавна обвинителка, само за да се одложи почетокот на работата. Драго ни е што таа смогна сили и што и покрај сè почна да ги...

Јанева почна да работи: Груевски, Мијалков, Јанкулоска, Јанакиески и „Пуч“ први на тапет

Предметите против поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, премиерот Никола Груевски, поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, и случајот „Пуч“ се првите кои специјалната обвинителка, Катица Јанева, ги побарала од Јавното обвинителство и за кои ќе почне истрага. Ова го соопштија денеска од кабинетот на...

Oпозицијата ги бара имињата на битолчаните што се под истрага за „бомбите“

Битолските либерал-демократи бараат детални информации од Обвинителството во Скопје, со име и со презиме, за функционерите од Битола за кои се води истрага по објавените „бомби“ на опозицијата. Опозиционерите велат дека иако може да се нагаѓа, сепак во интерес на јавноста е Јавното обвинителство да прецизира кои се луѓето со иницијали В.Т. и С.Б. од Битола, против кои се отворени...

Обвинителството ѝ ги испрати на Јанева статистичките податоци за „бомбите“

Јавното обвинителство попладнево соопшти дека до специјалната обвинителка, Катица Јанева, го доставило деталниот статистички преглед, како и податоците од отворените предмети за случаите што произлегуваат од содржината на прислушуваните разговори, а кои Јанева ги побара минатата недела. Во соопштението на Обвинителството детално се наведени бројот на предметите, лицата против кои е покрената постапка, видот на кривичните дела за кои се води...

Јанева барала од Обвинителство да ѝ достави податоци за отворените предмети

Катица Јанева барала Јавното обвинителство да ѝ достави статистички податоци за тоа колку предмети се отворени, а произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. „Во Јавното обвинителство на Република Македонија вчера во попладневните часови, пристигнa барање од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, за доставување на...

Врховниот суд ја оцени скопска единица со „релативно ефикасен“

Од вкупно 119.566 предмети, колку што имал за работа скопскиот Кривичен суд во текот на минатата 2014 година, судиите успеале да решат повеќе од половина, односно 75.906 случаи, додека 43.660 предмети останале нерешени, покажува извештајот за оцена и за заклучоци на работата на судовите во Македонија, изработен од Врховниот суд. Како што соопштуваат од Основниот суд Скопје 1, повикувајќи се...

Петмина осомничени за злоупотреба на културното наследство

Битолската полиција, во два одвоени случаи, до обивнителството поднела кривични пријави против петмина жители на Битола и на Битолско, осомничени за присвојување, оштетување или за уништување и за изнесување во странство на добра кои се дел од културното наслество или природни реткости, соопшти МВР. Според полицијата, во првиот случај кривични пријави се поднесени против битолчанецот К.Т.(64), Т.Н. (31) од село...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...