fbpx
Таг: предлози

таг: предлози

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints
Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа игра е еден вид ултра наградба на стилот што го постави играта Херетик што следеше по првите делови на Doom. Херетик беше иста како Doom со таа разлика што ликот,...

МОН бара од родители, наставници и стручната јавност да го реформираат образовниот систем

Министерството за образование и наука (МОН) ги повикува сите родители, наставници, стручна и научна јавност, да дадат свои сугестии за менување на постојните наставни програми, но и сугестии за изработка на нови. Оттаму велат дека сакаат да ја вклучат јавноста во реформирањето на националниот образовен систем. Ова го прават, како што велат, водејќи се по принципите на транспарентност и...

По ланскиот интерес, здружението „Гоу Грин“ по втор пат собира младински барања за зелени општини

По минатогодишниот успех кога младите од шест општини низ земјава ги избраа зелените проекти кои побараа да се реализираат од идните градоначалници, здружението „Гоу Грин“ информира дека по втор пат годинава ќе организираат собирање на младинските барања за зелени општини во земјава. „Младите не се застапени во општините и сè уште во поголемиот дел не се оформени локалните младински совети...

Code: To Jin Yong – нова игра во развој со впечатлив “Aerial combat”

Слика од главниот вебсајт на играта Code: To Jin Yong
Ако ви се допаѓаат филмови со боречки вештини и долги скокови и прелетувања како Crouching Tiger, Hidden Dragon, Hero и House of Flying Daggers, тогаш ќе ви се допадне и оваа игра насловена Code: To Jin Yong. https://www.youtube.com/watch?v=U3Wr8JfNgww Играта има досега најдобар Aerial Combat (борби во воздух) со мечување и боречки вештини кај игрите, но и самиот gameplay трејлер e од...

Најавени нови “средновековни” фантазиски RPG игри: Crimson Desert, I the Inquisitor и Dragon Age 4

Веќе некое време се најавени нови долгочекувани "средновековни" фантазиски RPG игри: Crimson Desert, I the Inquisitor и Dragon Age 4. Во продолжение може да се прочитаат најновите вести околу нив.   1. Crimson Desert Играта Crimson Desert е од истата компанија што ја има направено играта Black Desert Online (повеќе за оваа игра можете да видите во првиот, вториoт и третиот напис на...

Порталб: Општинските советници од Тетово со предлози за исплата на долгот од 24 милиони евра

Вкупниот долг на Општина Тетово е над 24 милиони евра. Порталб.мк разговараше со општинските советници од сите субјекти кои учествуваат во советот за решенијата кои ги предлагаат за решавање на овој проблем. Од општината за Порталб.мк рекоа дека во рок од два-три дена износот на долгот ќе биде објавен на плоштадот Илирија на монитор, а детално ќе биде прикажан...

Младите од шест општини избраа зелени проекти кои ги бараат од идните градоначалници

Младите лица од општините Аеродром, Карпош, Кисела Вода, Чаир, Куманово и Прилеп им доставија конкретни зелени проекти на кандидатите и кандидатките за идни градоначалници на овие локални самоуправи. Преку проектот „Младински Дигитален Еко-активизам за Зелени Општини“, еколошкото здружение „Гоу Грин“ успеа да ги вклучи младите да дадат свои идеи и предлози за идниот развој на општините, но и да...

НаТочак од кандидатите за локална власт во Скопје бараат град кој е пријателски за пешачење и за возење велосипед

Иницијативата на НаТочак побара од кандидатите на локалните избори во Скопје и скопските општини, во своите програми да предложат конкретни мерки за одржлив и безбеден сообраќај и да се заложат за град кој е пријателски за пешачење и за возење велосипед. „Промените кои се случуваат во главниот град се со многу споро темпо, во некои општини комплетно изостануваат, а со...

Порталб: Деветмина млади од Тетово дадоа свои предлози за тоа што сакаат, а што не во градот

„Што сакам и што не сакам во Тетово“ е тема, која Порталб.мк ја отвори, преку која неколку млади од Тетово дадоа свои предлози за градот. За повеќето од нив негативни појави во овој град се казината, јавната нечистотија, загадувањето на воздухот и кучињата скитници. Според нивните предлози, во Тетово треба да се обезбеди јавен превоз и да се изградат центри...

Субвенции за електрична енергија не им се потребни само на социјалните корисници, туку и на оние со ниски приходи

Листата на корисници на субвенции од државата за покривање на дел од трошоците за електрична енергија, потребно е да се прошири и во неа да бидат вклучени и семејства со ниски приходи, со само еден вработен, невработените лица и стечајците. Сега ова право на месечна поддршка од 1.000 денари го остваруваат единствено околу 30.000 лица во државава кои примаат...

Арсовска: Институциите в година да се посветат на владеење на правото и сузбивање на сивата економија

Во следната година државата треба да се стреми кон систем кој ќе гарантира сигурност и стабилност на работните места и на економијата, воопшто, а и важно е да се инсистира на овозможување на подобро деловно опкружување, каде секој ќе има еднаква шанса за успех и напредок, посочува во својата изјава претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ),...

До 10 јануари може да се испраќаат предлози и сугестии за новиот концепт за основно образование

Најдоцна до 10 јануари 2021 година на електронската адреса [email protected] може да се испраќаат коментари, предлози и сугестии за унапредување за нацрт верзијата на новиот концепт за основно образование. Концептот е достапен на македонски, албански, турски, босански и српски јазик на веб страницата на Министерството за образование и наука. Претходно министерката за образование и наука Мила Царовска, појасни дека како во...

Владата ги прифати предлозите на Комисијата за заразни болести

Вчерашните препораки на Комисијата за заразни болести добија зелено светло од владините министри. На денешната седница Владата ги прифати препорките на Комисијата за: Ограничување на работното време на сите угостителски објекти до 23 часот, освен за оние што вршат испорака, ограничување на капацитетот на патници во возилата на јавниот превоз на 50 отсто од вкупниот број предвидени патници во едно...

Собранието ги избра замениците-министри предложени од Владата

Собранието синоќа во рамки на 13. седница, со 62  гласа за, 44 против и без ниту еден воздржан ги избра замениците министри во Владата. За заменици-министри се избрани: – Башким Хасани, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за одбрана; – Назим Буши, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за внатрешни работи; – Агим Нухиу, за заменик на министерот кој...

Сојузот на стопански комори до Владата предложи 25 мерки за спас на компаниите

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата, да ги усвои и имплементира во соодветна временска рамка. Од таму информираат дека економските мерки се базирани на реалните потреби на стопанството кое се соочува со голем број предизвици, од кои најголем е нарушената ликвидност која многу брзо, доколку не се обезбеди...

Мрежата за заштита од дискриминација бара транспарентен избор на членови на КСЗД

Мрежата за заштита од дискриминација остро ја осудува одлуката на Владата со која се одбива предлогот на граѓанските организации за транспарентна и инклузивна постапка за избор на членовите на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД), информираат од таму. „Со оваа одлука, од една страна, Владата покажува дека има намера да назначува партиски кандидати во тело кое според закон...

Владата прифати 12 амандмани за измени и дополнувања на предлог-буџетот 2020

На денешната редовна 170. седница, Владата го утврди текстот на дополнетиот предлог-буџет 2020 година. „Владата прифати 12 амандмани за измени и дополнувања на предлог-буџетот 2020, што произлегоа од расправата за буџетот во собраниските комисии, и донесе одлука текстот на дополнетиот предлог-буџет за 2020 година да биде пуштен во Собранието на усвојување“, информираат од таму. На оваа седница на предлог на Министерството...

Канческа – Милевска: Власта ги прифати нашите предлози за амандманите

Власта ги прифати нашите барања за нацрт-амандманите за измена на уставот. Баравме амандман со кој ќе се гарантира македонскиот идентитет во Уставот, со обврска на републиката да го штити културното и историското наследство на македонскиот народ. Второто наше барање е доколку Грција не го ратификува Договорот и повторно блокира, да има поништување на сите уставни амандмани, рече Координаторката на...

Ципрас: Преговараме врз основа на имињата предложени од Нимиц

Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од медијаторот Метју Нимиц, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во Парламентот, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, Киријакос Мицотакис, во врска со името „Република Илинденска Македонија“. Грчкиот премиер на Мицотакис му возвратил дека владата јасно и навремено излегла со став,...

Жерновски заменик министер за надворешни работи, Чакаровски заминува од здравство

Предлозите за новите членови во Владата синоќа се пратени во Собранието на РМ, информираше денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Рената Дескоска е кандидат за министер за правда, Арбер Адеми за министер за образование и наука, Афас Адеми за министер за култура и Бардул Даути кандидат за министер без ресор. – Владата доцна синоќа по 69. седница го прати...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...