fbpx
Таг: предизвик

таг: предизвик

ЕДУИНО организира „Игратон“ – креативен предизвик за деца од 3 до 10 години

По повод 20 Ноември, Светскиот ден на детето, тимот од колективниот портал ЕДУИНО ќе го организира креативниот предизвик ЕДУИНО Игратон, кој преку едукативните игри помага во правилниот раст и развој кај децата. Од 22 до 28 ноември годинава, во „игратонот“ може да учествуваат сите деца од 3 до 10 годишна возраст во домашни услови со родителите/старателите, во градинките со воспитувачите...

ФИТР во предизвикот „Стартап херои” поддржа 10 компании да развијат производи за продажба

Вкупно 10 стартап компании ќе ги пласираат своите иновативни производи на полиците низ маркетите Тинекс, во рамките на предизвикот „Стартап херои”, кој го реализираше Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со „Тинекс маркети“ и финансиска поддршка од Програмата за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) на Швајцарската агенција за развој и соработка и Фактор траст - финансиско...

Нов предизвик Western Balkans Challenge, повик за 4 недели да изгледате 4 филмови од регионов

Во рамките на платформата #EuropeanFilmChallenge_МК, денеска започнува новиот филмски предизвик #WesternBalkansChallenge за филмофилите од Србија и Македонија, информираат од тимот на БЛИНК 42-21. Предизвикот за сите љубители на филмската уметност е отворен од 14 јуни до 11 јули, во којшто период учесниците ќе треба за 4 недели да изгледаат 4 филмови продуцирани или ко-продуцирани од држава од Западен Балкан на...

Младите основци и средношколци може да добијат до 200.000 денари за истражувачки проекти

Министерката за образование и наука Мила Царовска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Коста Петров денеска го промовираа јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи #4 – зелени проекти“ чија цел е поттикнување на креативното размислување кај децата и поддршка за истражувачки проекти базирани на научен метод. Повикот е отворен и за основци и за средношколци од земјава,...

Креативен студентски предизвик на тема „Мојата оптимистичка порака“

Европската куќа во Скопје (Europe House Skopje) огранизира креативен студентски предизвик насловен „Мојата оптимистична порака“. Во соработка со „Creative Talks“ тие ги повикуваат студентите од универзитетите во земјава и оние што се на академиите на „Brainster“ да се вклучат во креативниот предизвик, подржан од Делегацијата на Европската Унија. Оние што сакаат да учествуваат потребно е да изработат креативно дело (дизајн, фотографија,...

Во Албанија е формирана нова политичка партија

Во Албанија е формирана нова политичка партија која се нарекува Предизвик за Албанија, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Основачите на оваа партија биле подготвени да работат искрено и трпеливо и покрај немањето голема финансиска и медиумска моќ како другите политички партии. Како што велат, имале волја, желба и идеи за да направат промени во државата. На следните избори ќе ги претставувале оние Албанци...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...