fbpx
Таг: предавство

таг: предавство

Русија со внатрешни соработници сакала да ја окупира Украина, еден од нив фатен на српско-македонската граница

Со внатрешни соработници во украинските безбедносни служби и мрежа на инфилтрирани тајни агенти, Русија сметала дека ќе може да ја освои Украина и да ја смени власта на самиот почеток на воената агресија што започна на 24 февруари годинава, пишува Ројтерс во обемното истражување објавено вчера. Меѓу високите досегашни украински претставници кои се сомничат за соработка со Русија во обидот...

Зеленски ги отпушти шефот на државната безбедност и главната обвинителка на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го смени шефот на украинската служба за државната безбедност СБУ, Иван Баканов и главната обвинителка на Украина, Ирина Венедиктова, пренесува Гардијан. Главната причина за отпуштањето на две клучни фигури од украинското државно раководство се случаите на соработка со Русија на вработени лица во СБУ и украинското обвинителство. Зеленски во своето образложение рече дека досега 651 кривична...

Џихадистите за помалку од две години погубиле 3.967 лица

Џихадистите на Исламска држава досега во Сирија погубиле вкупно 3.967 лица, наведува „Дејли мејл“. - ИД досега погубила 420 сопствени припадници поради предавство, шпионажа или, пак, обид за дезертирање – напиша невладиниот активист, Абу Мухамед. Неодамна, осум холандски платеници, припадници на Исламската држава, биле погубени поради обид за дезертирање и кавги со нивните претпоставени.

Германија покрена истрага против новинари за предавство

Германија покрена истрага за можно предавство против интернет-страница која објави планови за зголемување на приходите на разузнавачката агенција за следење активности на интернет. Германските медиуми наведуваат дека ова е првпат по повеќе од 50 години новинари да се соочуваат со обвинение за предавство. Ваквиот чекор, според некои групи, претставува напад на слободата на печатот. - Обвинителството покрена истрага поради напис објавен...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...