fbpx
Таг: предавници

таг: предавници

Јакимовски: Предавници имало и ќе има, а хиените секогаш ќе бидат лешинари

Да се сака земјата и народ е гревот што се става на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и на тие што ја водеа оваа влада, но таков грев не може да има. На власт сега дојде режим кој е подготвен да продаде се само за да владее, рече Стевчо Јакимовски од ГРОМ на 16. вонреден Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово. – Сакам...

Иванов побара новата влада да го заштити унитарниот карактер на државата

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска при традиционалното новогодишно обраќање, повика да престане реториката на поделби на патриоти и на предавници и побара простување, помирување и одговорност. Иванов рече дека никогаш нема да се согласи Македонија да биде бинационална и федерална држава. Тој ги повика политичарите да не помислат постизборно да преговараат за државните интереси, а од новата влада...

Златна зора: Грција треба да ја следи патриотската политика на Скопје кон мигрантите

Иако националистичката грчка партија Златна зора воопшто и не ја признава Македонија и се обраќа кон неа со погрдни зборови, на прес-конференцијата во Солун, пратеникот на оваа партија од Сер, Аретемис Матеопулос, ја искористи Македонија како пример за тоа како Грција треба да се однесува кон бранот бегалци кои влегуваат на нејзината територија. Според него, одлуката на нашата држава да...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...