fbpx
Таг: пребарување

таг: пребарување

Гугл го редизајнира мобилното пребарување

На 22 јануари на нивниот блог Гугл објавија дека ќе воведуваат промени кај мобилното пребарување. Овие промени се воведени со цел на поедноставување на приказот на информации велат во соопштението. Во процесот на редизајн клучни биле пет фактори а тие се: Доведување на информациите во преден план со поедноставување на елементите на дизајн притоа акцентирајќи ги информациите; Почитлив текст -...

ЕУ го казни „Гугл“ со 2,7 милијарди американски долари

Регулаторната комисија на Европската Унија одлучи да ја казни компанијата „Гугл“ со глоба во износ од 2,7 милијарди американски долари за злоупотреба на позицијата на пазарот и на антиконкурентни практики, јавува „Би-би-си“. Компанијата е обвинета за намалување на видливоста на веб-страниците за интернет-купување и тоа за да стави својата продавница „Шопинг бокс“ на врвот на резултатите од пребарувањето. Интернет-гигантот сега се соочува со...

Полицијата трага по илегални мигранти во околината на битолското село Брод

Два полициски патролни тима вчера почнале со пребарување на теренот во реонот на селото Брод, Битолско, во потрага по група илегални мигранти, информираат од МВР. Вчера, околу 9 часот, по дојава за шверц на мигранти, кај селото Рибарци, во Општина Новаци, полициски службеници запреле возило марка „бмв“, со грчки регистарски ознаки, во кое се превезувале двајца бугарски државјани. Во возилото биле...

„Гугл“ ќе ги пребарува и „твитовите“

Американската микроблог-мрежа „Твитер“ склучи договор со „Гугл“ благодарение на кој нивните кратки пораки ќе бидат повидливи на интернет. „Во текот на првата половина на годината, „твитовите“ ќе се појавуваат во резултатите од пребарувањето на „Гугл“, благодарение на согласноста која друштвената мрежа ја даде за пристап до објавите што ги поставуваат нивните корисници“, објави „Блумберг“. „Гугл“ претходно мораше сам да ги пребарува информациите на „Твитер“,...

Фински научници направиле пребарувач подобар и од „Гугл“

Научници од Финска тврдат дека измислиле интернет-пребарувач кој ќе ги надмине сите актуелни и им овозможува на корисниците многу поефикасно да сурфаат. „Сајнет“ (SciNet), развиен од страна на научниците во Хелсинки, е дизајниран за комплексни пребарувања, како, на пример, кога корисниците не се сигурни како да ги постават своите прашања за пребарување. Во моментов овој пребарувач може да се користи и...

„Фејсбук“ овозможува пребарување на објави

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека неделава ќе воведе нова опција во својата алатка за пребарување. Освен групи, страници и лица, отсега ќе може да се пребаруваат и објави на корисници. Во рамки на алатката која ја покрева познатата „граф срч“, сега се наоѓа и можноста за пребарување според клучни зборови, без потреба за долготрајно „скролање“ низ сопствениот или туѓиот времеплов. Резултатите од...

Европскиот предлог за отстранување на бугарското вето е достапен и на македонски јазик на владиниот сајт

Владата на РСМ попладнево го објави и на македонски јазик европскиот предлог, изработен за време на француското претседателство со ЕУ, за отстранување на ветото од Бугарија за почетокот на...