fbpx
Таг: празници

таг: празници

Печалбарите што заминале за Германија и Швајцарија, ја посетиле државата за празниците, не се нови иселеници

Во насловот од објавата која ја рецензираме, се пропушта контекстот, затоа што се вели дека 11 илјади печалбари за една недела „заминале“ во Швајцарија и Германија. Од текстот, пак, станува јасно дека тие се враќаат во Германија и Швајцарија, дека во земјава биле само на посета за празниците и дека не станува збор за нови печалбари, туку за постоечки....

Спремете ги суратите, од 12 до 14 јануари ќе се одржи Вевчанскиот карневал

Вевчанскиот карневал, како еден од најпознатите брендови на земјава, ќе се одржи традиционално на 12-ти, 13-ти и 14 Јануари, соопштија организаторите. На постот споделен на Фејсбук се вели дека нема потреба од премногу објаснување и асоцијации затоа што кога ќе се спомене Вевчани, веројатно веднаш на сите им асоцира на Вевчанскиот карневал, кој традиционално се организира пред Василица. „Така е со...

Утрешниот ден, Бадник неработен за граѓаните од православна веросиповед, а Божиќ неработен за сите граѓани во Северна Македонија

Утре, 6-ти јануари се празнува празникот Бадник, ден пред Божиќ што ќе биде неработен за граѓаните од православна вероисповед, информираат од Министерствоо за труд и социјална политика. Во петок, 7-ми јануари, големиот христијански празник Божиќ ќе биде неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

ПОЦ: Бесплатен паркинг во Центар за новогодишните и божиќните празници

Паркирањето во Општина Центар за време на новогодишните и божиќни празници ќе биде бесплатно за сите граѓани, соопштија денес од ЈП Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ). Така, на 31.12.2021 година (петок) отворените и затворените паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе работат до 15 часот, катната гаража до 17 часот, а шалтерите за издавање на договори во...

Филипче: Не гледам потреба од заострување на мерките против ковид-19

Сегашните рестриктивни мерки во пресрет на новогодишните празници се доволни со оглед на тоа дека такви собири на јавни места има насекаде, изјави денеска министерот здравство во заминување, Венко Филипче при посетата на Клиниката за ортопедија. Според него, кулминација ќе се достигне за време на новогодишните празници и после сето тоа ќе спласне. „Не гледам зошто специфично и само за...

Пониските бројки на заболени и починати од ковид-19 не се никаков сигнал за опуштање [инфографик]

Иако бројките на новозаразени на дневна основа од вирусот SARS-CoV-2 и на починати како резултат на болеста ковид-19 опаѓаат, сепак пандемијата е далеку од завршена и граѓаните треба да продолжат да ги почитуваат мерките за заштита, велат епидемиолозите. Споредено со останатите земји од Балканот, Северна Македонија бележи стагнација на развојот на болеста. Така на пример процентот на починати од...

МВР: Групирања по журки, славења по дома или во викендички да се пријават на 0800 00 201 или на мејл

Министерството за внатрешни работи ги повикува граѓаните во наредниот период да пријавуваат кршење на здравствените протоколи за заштита од корона вирус и недозволено групирање на журки, славења по дома, во викендичка или изнајмен простор на бесплатниот телефонски број 0800 00 201 или на меил адресата: [email protected]. Граѓаните на бесплатниот телефонски број или на меил адреса можат анонимно да пријават групирање...

Филипче: Славите и празниците кои се пред нас да ги прославиме само со најблиските

Министерот за здравство Венко Филипче, по повод претстојните слави и празници, апелираше да се прослават во кругот на најблиските. „Славите и празниците кои се пред нас, оваа година да ги прославиме само со најблиските. Следниве неколку месеци се најинтензивни во ширењето на ковид-19. Токму поради тоа, потребна е нашата максимална одговорност за сопственото здравје, но и грижа за здравјето на...

27 јануари е неработен ден за припадниците на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) соопштува дека согласно со Законот за празниците, 27 јануари 2019 година (недела), Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република Македонија. „Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на  граѓаните припадници на српската заедница во Македонија им го честита празникот Свети Сава“, се вели во соопштението на МТСП.

Облачно време, попладне со пороен дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно и топло со повремен слаб локален дожд. Попладне на места врнежите ќе бидат поројни со грмежи. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер, а кон крајот на денот и во ноќните часови ќе го промени правецот во северозападен. Поинтензивни врнежите ќе бидат во ноќните часови. Утринската температура ќе се движи од два до девет,...

Ципрас за божикните празници ќе му биде гостин на Вучиќ

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе престојува во Белград како гостин на Вучиќ за време на божикните празници, пренесуваат грчките медиуми. Ципрас со семејството денеска отпатувал во Белград каде што ќе го помине Божиќ, на покана на српскиот претседател Александар Вучиќ, јави грчката агенција АНА-МПА. Грција го слави Божиќ по Грегоријанскиот календар. Ципрас престојуваше во Белград и на почетокот на овој месец, кога...

Среда, 2 Август, е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека во согласност со Законот за празниците на Република Македонија, 2 Август (среда), Денот на Републиката, е неработен ден за сите граѓани. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните им го честита Денот на Републиката.

Судска ферија – предметите на СЈО на стенд-бај до 3 мај

Во зовриена политичка атмосфера, која никако не губи интензитет, судиите и главните судски инстанци ги ставија на стенд-бај клучните судења и седници, а деновиве како да си дадоа ферија со спојување на велигденските празници и на Први мај. Уставниот суд за оваа недела, односно за денеска нема закажано седница, а засега нема објавено агенда ниту за седница за следната недела. Врховниот...

Охрид и Струга очекуваат десетици илјади гости за велигденските празници

Охрид и Струга за велигденските празници очекуваат најмалку десетина илјади туристи од земјата и од странство. Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, вели дека побарувачката за Охрид никогаш не била поголема од годинава. Според него, велигденските празници ќе бидат првиот тест и најава за успешна летна туристичка сезона. Според христијанската православна традиција, велигденските јајца се вапсуваат во четврток, но локалната самоуправа...

Банките го намалија кредитирањето, а ја зголемија ликвидноста во јануари

Народна банка нотираше намалување на вкупните кредити во јануари како резултат на пониското ниво на кредити на претпријатијата, при умерен раст на кредитирањето на населението. - На годишна основа, според првичните податоци, кредитната активност во јануари расте со солидно темпо, што е блиску до проектираниот раст за првиот квартал на 2017 година, согласно со октомвриската проекција - велат од Народна...

Божиќ е наработен за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека во согласност со Законот за празниците, 7 јануари (сабота), Божиќ, првиот ден на Божиќ според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика им го честита Божиќ на граѓаните од православната вероисповед.

2017 година за охриѓани почна бериќетно

Новата година и првата седмица што следи по неа, за охриѓани значи голем бериќет. Барем десетина илјади гости, од земјата и од светот, уживаат за продолжениот викенд во сончевиот и за овој период од годината топол Охрид. Примамливите пакет-аранжмани, главно со лански цени, беа привлечни, пред сè, за гостите од соседството и од регионот. Најбројни се туристите од Србија, Црна Гора, Бугарија, Албанија...

Охриѓани, за Нова година, ќе патуваат во Будва, Белград и во Милано

Повеќе илјади странски туристи, главно од соседните земји, ќе ги исполнат хотелските капацитети и дел од приватното сместување во Охрид, за време на новогодишните празници. Резервации има и од гости од земјата, пред сè, од Скопје, Битола, Куманово, но и од други места. Покрај за дочекот на Нова година, интерес за посета на Охрид од страна на туристите има и за...

Понеделник е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците на РМ, 1 јануари 2017 година (недела), Нова година, односно 2 јануари 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните на Македонија им ја честита Новата година.

Голем број туристи во Охрид за католички Божиќ

Охрид викендов е во празнично расположение, со полни тераси на кафулињата и рестораните, шеталиштата и тесните улички во старото градско јадро. Празничната атмосфера ја создадоа бројни туристи од Грција, Бугарија, Албанија, Црна Гора и од други земји, дојдени тука да го прослават Божиќ според Грегоријанскиот календар. Хотелиерите им понудија прифатливи тридневни пакет-аранжмани. Крсте Блажески - Крис, претседател на ХОТАМ и менаџер на...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...