fbpx
Таг: правосудство

таг: правосудство

Прибе очекува промена во однесувањето на судските институции

Рајнхард Прибе и групата високи експерти по владеење на правото кои ја оценуваа состојбата со владеењето на правото во 2015 и 2017 година од 5 до 7 декември биле во посета на Скопје за да направат увид во спроведувањето на препораките кои ги даде групата во однос на судските реформи, информираат од Делегацијата на ЕУ во Скопје. Прибе имал средби...

Tрошоците во постапките пред нотарите и извршителите се намалуваат

Владата на 90. седница ги прифати предлог – законите за изменување и дополнување на законот за извршување и на законот за нотаријат. Од таму информираат дека главната цел на овие измени е намалување на трошоците на најсиромашните граѓани кои не можат да си ги платат сметките за комунални трошоци и кои земаат мали потрошувачки кредити. „Во постапките пред нотарите овие граѓани...

Пратениците денеска ќе гласаат за реформските закони

Дел од реформските закони за правосудството денеска ќе се најдат пред пратениците. Во Собранието се закажани четири пленарни седници и повеќе комисии. Според агендата, на 22 седница има една заостаната точка – измени и дополнувања на законот за заштита на сведоци, по скратена постапка. Веднаш потоа следува 34-тата седница со една точка на дневен ред – реформскиот закон за судовите,...

Ќе се формира совет за следење на стратегијата во правосудството со кој ќе управува Заев

Владата на 48. Седница донела одлука да го усвои предлогот за изменување и дополнување на Законот за заштита на укажувачите и го доставила до Собранието на понатамошно усвојување, информираше денеска владината прес-служба. Со измените, законот ќе се усогласи со меѓународните стандарди пропишани во оваа област и ќе се обезбеди поголема заштита на укажувачите. Помеѓу другите точки, премиерот Зоран Заев најавил дека до...

Арнаудовска го обвини Советот за реформи во правосудството дека работи нетранспарентно

Советот за реформи во правосудството работи многу нетранспарентно, изјави денеска за медиумите директорката на Академијата за судии и јавни обвинители, Анета Арнаудовска пред почетокот на дводневната Меѓународна работилница за стандардите на Европската Унија за обука на судии и јавни обвинители што се одржува во Скопје. Таа изјави дека во Нацрт-стратегијата за реформи во судството Академијата воопшто не била вклучена и...

Владата ги усвои стратегијата за реформи во правосудството и нацрт-законот за амнестија

Владата на денешната седница ја усвои информацијата за подготовка на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор (2017-2022) со акциски план. „Со оваа предлог-стратегија се даваат насоки, правци за подобрување на целокупниот правосуден сектор преку надминување на постојните недостатоци, како од нормативен така и од институционален карактер. Стратегијата е проследена со акциски план кој содржи активности, мерки и рокови со чие...

Заев: МРТВ ќе добие независни управни органи и независна уредувачка политика

Работиме на законско решение за реформа во медиумите кое треба да доведе до комплетна независност на медиумите од извршната власт или други центри што можат да направат дисторзија, рече премиерот Зоран Заев во Собранието, одговарајќи на прашање од пратеникот Јован Митрески. - Медиумите ќе ја вршат улогата на седмата сила и ќе бидат коректив на извршната власт, ќе ги фалат добрите...

Османи: Целта не е планот „3-6-9“ да продолжи со „12“, туку со почеток на преговори со ЕУ

Целта на планот „3-6-9“ не е по неговата имплементација, тој да продолжи во нов дел „12“, туку со одлука за почнување преговори, порачал вицепремиерот Бујар Османи на заедничката средба со министрите Оливер Спасовски, Биљен Салији и Дамјан Манчевски со еврокомесарот Јоханес Хан. Како што соопштија од кабинетот на Османи, вицепремиерот го запознал Хан со деловите „6“ и „9“. На средбата посебно...

Демократскиот сојуз бара забрзување на реформите во правосудството

Реформите во правосудниот систем треба да се забрзаат како битен предуслов за воспоставување на нов систем на вредности и владеење на правото, порача денеска Демократскиот сојуз. Од партијата предлагаат редефинирање на улогата на Републичкиот судски совет за да се зголеми неговата самостојност, но и да се конкретизира одговорноста на Советот во целина и на членовите доколку вршат влијание и директно...

Што сè нè чека по изборите: Закон за јазиците, нови амбасадори, уставни судии…

Собранието, Владата, шефот на државата и правосудните институции по завршувањето на локалните избори треба да продолжат со решавање на жешките прашања што беа ставени на стенд бај поради изборите. Станува збор за кадровски решенија во најзначајните државни инситуции, чувствителни законски решенија, екипирање на институции и за најавената разврска на горливите надворешно-политички прашања, важни за евроатлантската интерграција на Македонија. Еве кој и што сè треба да...

Спасовски: Трулото судство овозможи да избегаат Грујовски и Бошковски

Бегството на Горан Грујовски и на Никола Бошковски не е неуспех на македонската полиција, тоа покажува колку е труло македонското судство, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, додавајќи дека одговорноста за бегањето на поранешниот директор на петтата управа и на неговиот соработник треба да се бара кај судииите. - За ова треба да се поднесе одговорност бидејќи беше оставено време овие...

Османи: Политиката нема да се меша, реизборот на судии ќе го прави Судскиот совет

Политичките партии од новото парламентарно мнозинство и од Владата се за реформи, но нема да прават генерален реизбор на судии. Надлежноста на тоа е само на Судскиот совет, кој е надлежен да ги решава тие работи, порача вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, пред почетокот на заедничката работна средба на Секретаријатот за европски прашања и Министерство за правда, која...

Заев и Жбогар разговарале за реформите во правосудството и во медиумите

Македонскиот премиер Зоран Заев и амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар, денеска имале средба на која се разговарало за претстојните реформи во правосудниот систем, медиумите и за воспоставувањето професионални државни институции, извести Владата. „На состанокот е реафиримирана поддршката на Брисел за реформската Влада во Македонија, која изрази подготвеност за суштински промени во државата за подигнување на квалитетот на животот на...

Донесувањето закони не е доволно, треба да се спроведат во практика, порача Хан за Албанија

Еврокомесарот Јоханес Хан изјавил дека во Албанија не е доволно само да се донесуваат закони, туку преку конкретни дела да се покаже дека се спроведуваат реформите во правосудството, јавува дописничката на „Мета“ од Албанија. Хан, исто така, посочил дека политичарите и функционерите треба да бидат казнети ако се вмешани во корупција. Еврокомесарот истакнал дека потребно е да се провери функционалноста на институциите во Албанија и...

ЛДП: Осомничените во „Еразмус“ не смеат да работат, а Талески може да потпишува од притвор

Македонското правосудство продолжува со апсурдните и двојни аршини, обвини денеска Либерално-демократската партија (ЛДП). Од партијата реагираат на барањето на Обвинителството за организиран криминал и корупција до Кривичниот суд да им биде изречена забрана за работа на професорите и на асистентите на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, осомничени во случајот „Еразмус“. „Обвинителството за спречување организиран криминал, бара од...

Бејли: Апсурдни се обвинувањата дека САД ја дестабилизираат Македонија

Американскиот амбасадор Џес Бејли денеска остро ги отфрли обвинувањата дека САД се обидуваат да ја поткопаат стабилноста на Македонија и додаде дека тој и САД го поддржуваат владеењето на правото во земјата. „Ние во американската амбасадата во Скопје често гледаме приказни во медиумите за теории на заговор и обвинувања дека САД се мешаат во домашните работи во Македонија и преземаат...

ФРОДЕМ: Власта панично им се додворува на селектирани буџетски категории

Режимот, панично, по итна постапка, наложи и донесе закон за зголемување на додатоците во правосудството. Сега, кога врхушката го губи тлото под нозете, очајно се обидува да се додвори на селектирани буџетски категории, реагираат од ФРОДЕМ на предлог-законот за плати на обвинителите. „Судиите и обвинителите наеднаш му станаа важни на режимот. Досега ги заплашуваше, отсега божем ќе ги наградува. Цинично, сега,...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...