fbpx
Таг: право

таг: право

„Polexit“ од правото на ЕУ – загрозување на јадрото на ЕУ

Принципот на првенство (сумпремација) на правото на ЕУ е една од најважните лекции на оние што ја изучувааат интеграцијата на ЕУ. Востановен уште далечните 60-ти години преку судската практика на Судот на правдата на ЕУ (СПЕУ), овој принцип кажува дека правото на ЕУ има првенство пред националното право на државите членки. Оттаму, одлуките на СПЕУ се обврзни за националните...

Втор извештај на ЕУ за владеење на правото: Kон превенција или санкции?

Во екот на летото, пред околу една седмица, Европската комисија го објави вториот извештај за владеењето на правото во ЕУ. Тоа следеше само еден месец откако се затвори кругот по претходниот извештај, со Резолуцијата на Европскиот парламент од 24 јуни 2021 година. Резолуцијата на Европскиот парламент за минатогодишниот извештај во голема мера ги одрази залагањата и критиките од стручните кругови...

Граѓаните за повреда на нивното избирачко право може да се обратат на 0800-54321

За пријавување на повреда на избирачко право, граѓаните ќе може да се обратат на бесплатната телефонска линија 0800-54321 во канцеларијата на Народниот правобранител, информираат од таму. Телефонската линија ќе функционира на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7 до 21 часот. Покрај на бесплатната линија, граѓаните ќе можат за заштита на своите права да се јават и на...

Захариева: Се надевам дека во март ќе има одлука за почеток на преговорите со ЕУ

Институт за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Европскиот совет за надворешни односи канцеларија Софија, од 8 до 10 март го организираа третиот тинк тенк форум Западен Балкан со наслов „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“. Форумот кој траеше три дена е дел од програмата на ко-претседателството на Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес...

Ќе платиме 771.000 евра за превод на правото на ЕУ

Владата на една од последните седници ја разгледала информацијата за отпочнување на постапка за јавна набавка за услуги за подготовка на националната верзија на Правото на ЕУ - Писмен превод на ЕУ акти, национални акти, други документи од важност за процесот на европска интеграција и писмен превод на други материјали за потребите на Секретаријатот за европски прашања, со склучување...

ВМРО-ДПМНE: Договорот од Преспа е правно-политички мртов

Иако над еден милион и 200 илјади граѓани рекоа не за промена на името, Заев не се откажува, и со тоа директно ја крши волјата на граѓаните, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на изјавата на премиерот Зоран Заев. „Во оваа фаза, договорот е чисто правно прашање, а како такво треба да се гледа низ призма на правото, законите и...

СДСМ: Монтираните судски процеси беа карактеристика за ВМРО-ДПМНЕ

Монтираните судски процеси беа карактеристика за криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, тоа време заврши, Македонија станува правна држава, реагираат од СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека „ВМРО-ДПМНЕ нема кредибилитет да зборува за владеење на правото.“ „ Токму таа партија 11 години нарачуваше монтирани судски случаи кои служеа единствено за пресметка со неистомислениците. Со таквиот начин на владеење, ВМРО-ДПМНЕ целосно...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги остави институциите да работат законски

Наместо да се обидува да изврши притисок врз институциите кои постапуваат законски, ВМРО-ДПМНЕ треба да ги остави надлежните непречено да ја вршат својата работа и да спроведат целосна истрага, за во законска постапка да се покаже дали Сокол Митревски направил кривично дело и каква одговорност треба да поднесе, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Ивица Коневски...

Пломп: Прв приоритет на новата Влада треба да биде подобрување на животот на граѓаните

„Новата Влада треба да ги одреди своите приоритети, но ако ме прашувате мене, јас би рекол дека првиот приоритет треба да биде подобрување на животот на сите граѓани во државата“, вели амбасадорот на Холандија во Македонија, Ваутер Пломп, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. Како приоритети, амбасадорот исто така ги спомна и владеењето на правото, отчетноста, инклузивноста и генерално спроведувањето...

Хан изрази жалење поради изгласувањето недоверба во владата на Косово

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јохнаес Хан, изрази жалење поради тоа што косовскиот парламент изгласа недоверба за владата. „Жалам поради денешното изгласување недоверба во владата на Косово. Политичките лидери, институции не смеат да ги загубат од вид предизвиците со кои се соочува Косово“, напиша Хан на својот твитер-профил. https://twitter.com/JHahnEU/status/862322566823911424 Тој додаде дека владеењето на правото, развојот на економијата, дијалогот и визната либерализација...

Македонија со слаб систем за бесплатна правна помош за своите граѓани

Иако законот за бесплатна правна помош постои седум години, пристапот до помош е рестриктивен и селективен, а според истражувањата, може да го користат само 1,1 отсто или околу 18.000 граѓани. Ова беше кажано на денешната прес-конференција оддржана во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје, каде беа презентирани резултатите од досегашното спроведување на проектот за „Пристап до правдата“, кој е финасиски поддржан од ЕУ,...

Граѓаните на Њујорк бараат уставно право на чист воздух и вода

Здруженијата за заштита на животната средина од сојузната американска држава Њујорк бараат со амандман на уставот да се гарантира правото на чист воздух и вода. Организациите „Заговорници за животна средина Њујорк“ и „Ефикасен Њујорк“ за предложениот амандман се заложуваат преку интернет-видеоогласи, објавени денеска, на кои се претставени децата од местата Хусик Фолс, каде што има бунари загадени со индустриски хемикалии. „Не...

Нухиу: Ќе се обидам сите граѓани да бидат задоволни од мојата работа

Свесен за периодот во кој ќе раководам со Министерството за внатрешни работи, ќе направам максимални напори со ова решение да бидат задоволни сите граѓани на Македонија, без оглед на нивната национална, верска, партиска и социјална припадност, изјави Агим Нухиу при преземањето на министерската функција од досегашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски. - Нашето општество има потреба од силна поддршка, како од...

Чичаковски: Излезноста на гласачите по изборни единици е околу 11 проценти

Гласачките места се отворени навреме, гласањето тече непречено и засега нема информации за некои поголеми нерегуларности, информираше претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, на прес-конференција во ДИК. Во однос на одзивот на гласачите по изборни единици до 10 часот, тој се движи околу 11 проценти. На ниво на целата држава, одзивот изнесува 9,49 проценти. - Одзивот во изборната единица 1...

СЈО: На Јанкулоска и кажавме дека има право на увид во доказите и ќе и ги дадеме неделава

На поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, од обвинителите на Специјалното јавно обвинителство и било предочено дека има право на увид во доказите против неа, пред да даде исказ, велат за „Мета“ од СЈО. Јанкулоска се повикала на ова право, по што распитот, кој требаше да се одржи денеска, е одложен, а увидот во доказите е закажан за оваа...

Шилегов: Уставен суд да се стави во одбрана на правото и на правдата

Уставниот суд утре има шанса да покаже дека правото и правдата може да им бидат поважни од исполнувањето на желбите на Никола Груевски, рече денеска на прес-конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ. - На седницата закажана за утре, Уставниот суд има можност да се изјасни околу иницијативата за оценување на уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство. Одговорноста за владеењето...

ЛДП: Селективните аболиции ја погазуваат правната држава и владеењето на правото

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија (ЛДП), по синоќешниот состанок на кој се анализираше актуелната политичка состојба во државата. - Масовната аболиција од 12 април, а сега и селективната аболиција, потпишана од Иванов ја втурна Македонија во уште потешка и подраматична политичка, економска и морална...

Хојт Ји: Аболицијата мора целосно да се повлече, а не селективно

Помилувањето кое претседателот го направи на 12 април го поткопа не само владеењето на правото, туку и кредибилитетот на земјата која е одлучна да се приклучи кон ЕУ и НАТО, изјави заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Азија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји по средбите со претставниците на политичките лидери. - Особено е важно лидерите итно да реагираат и да ја...

ГРОМ: Одлуката на Иванов ќе нанесе огромна штета врз правниот поредок

Граѓанската опција за Македонија денеска соопшти дека не се согласува со одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да се прекинат судските процеси кои се водат против политичари. Според ГРОМ, секој кој го прекршил законот треба да биде санкциониран, без разлика дали е член на власта или на опозицијата. „Ако оваа одлука е донесена без консултации со политичките партии и со меѓународната...

Габер, Дарлишта, Старова и Мурати: Укинувањето на Законот за помилување е целосно неосновано

Уставните судии Наташа Габер-Дамјановска, Исмаил Дарлишта, Гзиме Старова и Сали Мурати денеска излегоа со издвоено мислење за измените на Законот за помилување, кои Уставниот суд ги укина на 16 овој месец, со што на претседателот му се овозможи да помилува лица што се гонети или осудувани за изборен криминал, педофилија и за трговија со дрога. Во издвоеното мислење, судиите напишаа дека укинувањето...

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...