fbpx
Таг: право на глас

таг: право на глас

Хелсиншкиот комитет утре со отворена канцеларија за пријавување на повреда на избирачкото право

Хелсиншкиот комитет за човекови права ги известува граѓаните дека во текот на утрешниот ден канцеларијата на Комитетот ќе биде отворена во текот на целиот ден, со цел да им овозможи на граѓаните да пријават повреда на избирачкото право за време на локалните избори. Комитетот ги охрабрува сите граѓани кои сметаат дека нивното избирачко право е повредено да го пријават случајот...

„Слушни ме“ – кампања што ги вади на површина потребите на младите во општините

Кога воздухот е исполнет со најавата за претстојните локални избори што беше пуштена во етерот пред некое време, неизбежно е да се поттикнуваат теми, иницијативи и настани поврзани со изборите. Изборите претставуваат симбол на демократските општества, во кои граѓаните имаат право на глас да го одредат својот предводник за одреден период кој следи. Локалните избори се одвиваат на локално ниво,...

Фотографирање на ливчиња и физичка пресметка регистрирало МВР на некои гласачки места

Министерството за внатрешни работи (МВР) досега регистрирало неколку изборни прекршоци во текот на денешниот изборен ден низ земјава. Полицијата регистрирала фотографирање на гласачките ливчиња на избирачките места бр.0537 во Дебар, 0755 во село Осој, општина Кичево и 2909 во Скопје. Против лицата ќе биде поднесен соодветен поднесок, информираат од МВР. Исто така, нарушување на јавен ред и мир имало во...

Болните од ковид-19 и лицата во самоизолација имаат рок до полноќ да се пријават за гласање

Фото: Борче Поповски
За да им се овозможи да го остварат своето гласачко право на предвремените парламентарни избори, болните од ковид-19 и лицата што се наоѓаат во самоизолација мора да се пријават до ноќеска на полноќ до Општинските изборни комисии или по електронски пат. На оние граѓани кои ќе се пријават ќе им биде овозможено да гласаат од нивните домови на 13 јули...

МВР: Граѓаните во подрачните единици да си ги подигнат готовите лични карти

Министерството за внатрешни работи (МВР) денес ги повика граѓаните да дојдат во подрачните единици каде што аплицирале за нови лични карти и да си ги подигнат овие документи за лична идентификација. Станува збор за лични карти што се веќе испечатени, а кои чекаат на подигање од страна на граѓаните. „Над 35.000 лични карти кои што во изминатиот период беа изработени...

Втор круг на локални избори, се гласа за градоначалници на 35 општини

Денеска се одржува вториот круг од локалните избори во Македонија и ќе се гласа на 1.517 избирачки места во 35 општини, каде право на глас имаат 833.710 граѓани. Во Скопје ќе се гласа на 387 избирачки места, а право на глас имаат 260.194 граѓани во општините каде што во овој круг се избира градоначалник, а тоа се Бутел, Кисела Вода, Гази Баба,...

На локалните избори право на глас ќе имаат 1.814.644 граѓани

Право на глас на претстојните локални избори што ќе се одржат на 15 октомври, ќе имаат 1.814.644 гласачи, соопшти денеска Државната изборна комисија (ДИК), по заклучувањето на избирачкиот список и по извршените промени што произлегоа од јавниот увид. Во изводите од избирачкиот список се запишани 1.735.682 гласачи, 77.071 избирач се на привремена работа или престој во странство, 1.882 за време на изборите...

Димитриев: Да се обезбедат слободата и правото на глас на сите граѓани

Техничкиот премиер за спроведување на изборите во писмена изјава до сите носители на државни и на јавни функции повика да се обезбедат слободата и правото на глас на сите граѓани, информираа од Владата. Во насоките до членовите на Владата и до другите државни и јавни функционери, Димитриев истакнува дека во согласност со член 22 од Уставот на Република Македонија, секој полнолетен...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...