fbpx
Таг: права

таг: права

Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето

Втора година по ред Северна Македонија е на 31-во место од 49 земји на годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето „Rainbow Europe“ на организацијата „ИЛГА Европа“. Според извештајот во шест категории, Македонија е рангирана со 27% од вкупно 100% во однос на постигнатите права за ЛГБТИ заедницата. За правната и политичката ситуација на ЛГБТИ луѓето во земјава да...

Фондацијата „Метаморфозис“ одржа обука за ГО и новинари за заштитата на личните податоци

Што сѐ претставува личен податок, како и по кои законски норми и за кои потреби може тие да се прибираат од граѓаните, потоа - како и колку долго да се чуваат, беа темите што се разработија на обуката за граѓански организации и новинари на тема „Заштита на личните податоци во процесот на дигитализација на јавните услуги“. На обуката организирана од...

Втората парада на гордоста во Скопје, ќе се одржи утре

Во сабота, 26 јуни ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. „Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе. Прајдот е протест, но и прослава, на која ги реафирмираме надежите за посолидарно, похумано и поправедно...

Унгарија подготвува законско решение со кое се става крај на признавањето на транс-лицата

Десната партија која е на власт во Унгарија во моментов врши притисок врз законодавството со кое ќе се стави крај на законското признавање на транс-лицата, така што полот ќе се дефинира врз основа на „пол при раѓање“ и со тоа ќе им оневозможи на луѓето легално да го променат својот пол, пишува Гардијан. Бидејќи вниманието во моментов е насочено кон...

Народниот правобранител со серија препораки за остварување на правата на децата во време на вонредна состојба

Имајќи ја предвид настанатата ситуација во која мерките за ограничување на движењето сериозно влијаат на физичкото, емоционалното и психолошкото здравје на децата, а дополнително неможноста да остваруваат лични односи и контакти со родителот со кого не живеат, ги прави децата уште повеќе ранливи, смета Народниот правобранител. Тoj упати низа препораки меѓу кои, со особено внимание да се анализираат ефектите на...

Хелсиншки комитет: За две недели прекршени им се правата на 363 работници

До Хелсиншкиот комитет, во периодот од 1 до 14 април, пријавени се 56 случаи за прекршување на правата кои опфаќаат вкупно 363 работници. За време на корона кризата, најголем дел од прекршувањата (16) се однесуваат на принудно спогодбено раскинување на договорот за вработување, со кои се засегнати 264 работници. По 9 пријави има за отпуштања од работа и намалување или неисплатена...

Промовиран нов водич за заштита на детските права во основно образование

Коалицијата на младински организации „СЕГА“ промовираше „Водич за ученичко учество, ученичко организирање и заштита на детските права во основните училишта“, за полесна примена на одредбите од Законот за основно образование кои се однесуваат на ученичко учество и организирање. „Преку овој проект, во текот на една декада, значително се придонесе кон подобрување на примената на Конвенцијата за правата на детето во...

Хелсиншки комитет: Очекуваме државата да ги заштити текстилните работници

Хелсиншки комитет реагира по повод писмото кое сопствениците на текстилните фабрики здружени во Текстилниот кластер го упатија до надлежните а во кое бараат текстилните работници да работат по 8 и пол часа, за да може паузата од половина час да им биде платена, бараат и да се укинат празници за да нема дисконтинуитет во производството, а се заканија и...

Остварувањето на правата на припадниците на заедниците е на половина пат од пропишаното со закон

Остварувањето и заштитата на правата на припадниците на заедниците кои се под 20 проценти од населението, е на половина од она што е пропишано со закон и е нивно уставно право. Ова денеска го истакна заменик-директорот на Агенција за остварување на правата на заедниците (АОПЗ), Џелал Хоџиќ на прашањето на „Мета“, каква е фактичката состојба во остварувањето на нивните права. „Според...

„Ромското тркало на среќата“ им покажуваше на скопјани какви се проблемите на Ромите

Фото: Борче Поповски
Со „Ромско тркало на среќата“ во центарот на Скопје, на кое беа напишани проблемите со кои се соочуваат Ромите во Северна Македонија, Иницијативата на жени од Шуто Оризари го одбележа Меѓународниот ден на Ромите. „Годинешниот Меѓународен ден на Ромите решивме да го одбележиме така што ќе им дадеме можност на нашите сограѓани и сограѓанки да го свртат „ромското тркало на...

Иџет Мемети: Нема граѓански права со партизирана администрација

„Едноставно, не може некој административец да одлучи дека во наредните три дена нема да работи и дека предметите ќе почне да ги решава следната недела... Ова не е измислен случај“, вели народниот правобранител Иџет Мемети во интервју за „Мета“. Тој посочува дека граѓаните имаат најмногу поплаки на правосудството, работните односи, денационализацијата, социјалата и потрошувачките права, а јавната администрација е...

Собранието го донесе Законот за прекинување на бременоста

На денешната собраниска седница е изгласан и донесен Законот за прекинување на бременоста, со кој се овозможува жената да го оствари правото за безбеден прекин на бременоста и укинување на постојните административни процедури-бариери, кои го одолжуваа спроведувањето на постапката за прекин на бременоста, информираат од Министерство за здравство. „Одлуката за прекин на бременоста како посебна медицинска интервенција за која треба...

Жените во Македонија: Само правата им се исти, сè друго е во сенка на мажите

На одбележувањето на празникот 8 Март за родова рамноправност на жените со мажите, иако се чини дека жените во нашата држава ги имаат истите права со мажите, сепак податоците и статистиките говорат дека има уште многу работа на ова поле во државата. Родовата еднаквост е дел од Програмата на Владата за периодот 2017 - 2020 година за реализација на обврската на државата...

Владата подготвува Закон за унапредување на правата на заедниците кои се помалку од 20 отсто

Министерството за правда подготвува предлог-закон за унапредување и заштита на правата на припадниците на заедниците кои се помалку од 20 отсто од населението во Република Македонија. „Донесувањето нов Закон за унапредување и заштита на правата на припадниците на заедниците кои се помалку од 20 отсто од населението во Република Македонија е во насока на доуредување на оваа материја и отстранување...

Новиот систем за обработка на царински декларации ќе стартува кон средината на 2019

Царинската управа го прифати новиот систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД) кој ќе ја замени досегашната (АСИКУДА). На овој начин, како што информираат од Царинската управа, започнува дигиталната ера во оваа институција, за која се подготвувале пет години. „Новиот систем има за цел да ги замени царинските постапки што се базираат на хартија со електронски постапки. На...

Западен Балкан бара начин за решавање на тешката материјална положба на Ромите

Од 83 до 94 отсто од загрозените Роми што живеат во регионот на Западен Балкан не можат да си дозволат основни материјални работи за нормален живот, а многу домаќинства се уште немаат пристап до вода од чешма и до јавен канализациски систем, ниту пак нивниот отпад некој го собира и го складира. Ова се дел од прелиминарните податоци на Регионалното...

Синдикатите протестираа за поголеми права и доставија барања до Владата

По повод Меѓународниот ден на трудот денеска во Скопје се одржаа неколку различни протести на синдикалните организации на кои учествуваа повеќе стотици граѓани. Тие побараа подобри работнички услови, поголеми права и поголема заштита. Сојузот на синдикати на Македонија организираше Првомајски марш од пред нивното седиште до владата каде побараа достоинствена плата, покачување на личниот доход, ценење на работничкиот труд, регрес...

Хелсиншки: 78 отсто од жртвите на физичко насилство се жени, треба промена на законите

Жените во Македонија се уште се соочуваат со дискриминација по основ на пол и род во сите општествени процеси, без притоа да имаат заштита на нивните права, велат од Хелсиншкиот комитет за човекови права. Од таму потсетуваат дека текстилните работнички, жените од руралните средини, жените Ромки, жените жртви на насилство, жените со попречености, спаѓаат меѓу најранливите групи во нашето општество,...

Во Македонија има 283.834 вработени жени – најголем дел во приватниот сектор

Државниот завод за статистика објави податоци за жените во Македонија по повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената. Според нивната последна статистика за 2016 година, вкупниот број на вработени жени изнесува 283.834 од кои 74,8 отсто се вработени во приватни компании. Бројот на дипломирани жени изнесува 6.787 или 58 отсто од вкупниот број на дипломирани студенти. Жени магистри на науки изнсува 1.107...

Ердоган ги предупреди Грција и Кипар за барањето на гас во Средоземно Море

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги предупреди Грција, Кипар и меѓународните организации кои се во потрага по природен гас во Средоземното Море да не „ја преминат линијата“ и да не ги загрозат правата на Турција. Неговото предупредување е во период кога турски воени бродови продолжуваат со блокирање на достава на опрема за дупчење на Кипар кое го изведува италијанска...

Се одржа тридневна обука за „Борба против дезинформации и проверка на факти“

Десетина млади лица од Југозападниот и Пелагонискиот регион учествуваа на тридневна обука за борба против дезинформации и проверка на факти која се одржа во Струга од 22 до 24...