fbpx
Таг: пратеник

таг: пратеник

Зеќир Рамчиловиќ ќе биде амбасадор во Црна Гора, нова пратеничка од СДСМ во Собранието

Зеќир Рамчиловиќ, независен пратеник од владејачката коалиција на СДСМ во Собранието на РСМ ќе биде новиот македонски амбасадор во Црна Гора, откако денеска му беше одобрено новото назначување за амбасадор во Црна Гора. На негово место, нова пратеничка од СДСМ и коалицијата од 3-та изборна единица ќе биде Даниела Стојановска - Пановска, професорка во средно училиште. Крајот на мандатот на Рамчиловиќ...

Почина Марјан Додовски, поранешен министер и пратеник

Поранешниот министер за животна средина и пратеник, Марјан Додовски (55), изминатата ноќ, по кратко боледување, почина во Клиничкиот центар во Скопје. Додовски беше министер за животна средина и просторно планирање во Владата на ВМРО-ДПМНЕ од 1998-2002 година, пратеник во Собранието од 2006-2008 година, како и член на Советот на Град Скопје. Додовски беше и поранешен претседател на ВМРО-Народна партија. Веста за...

Пратеникот Мирослав Богдановски од ДОМ даде оставка, на негово место Даниела Николова од СДСМ

Собранието денеска ги констатираше оставките на пратеникот Мирослав Богдановски од Демократска обнова на Македонија (ДОМ) и на членот на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП), Дино Дрпљанин. И Дрпљанин и Богдановски не ги образложија своите оставки на седницата. Во пратеничката фотелја на Богдановски ќе седне Даниела Николова од СДСМ, со што оваа партија доби уште еден пратеник. Претходно,...

Скопската пајак служба го казни пратеникот Апасиев за непрописно паркирање

Град Скопје денеска му изрече казна на пратеникот Димитар Апасиев, кој непрописно го паркирал својот автомобил на улица, блокирајќи го протокот на сообраќај, при што паркираниот автомобил бил отстранет од службите. Од Град Скопје ги отфрлаат клеветите на пратеникот Димитар Апасиев, дека „скопската пајак служба работи во спрега со урбаната мафија“. „Градот работи исклучиво во корист на граѓаните и за заштита...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање за интерпелација на вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање за интерпелација на вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, информираше пратеникот Антонијо Милошски. „По однос на Интерпелацијата за заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров имаме неколку основи. Првиот основ којшто е многу сериозен е неговото непочитување на Собранието. Никола Димитров е еден од ретките министри во Европа, со исклучот на...

Пратеникот Тимчо Муцунски е позитивен на ковид-19

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски попладнево на својот Фејсбук профил соопшти дека е позитивен на корона вирус. „Пред малку добив резултат дека сум позитивен на ковид-19. Чувајте се и чувајте ги вашите семејства. Вирусот воопшто не е наивен!“ напиша Муцунски.

Филипче: Амди Бајрам имаше многу хронични болести

Министерот за здравство Венко Филипче денеска при при посетата на Струмица рече дека долгогодишниот пратеник и претседател на партијата Сојуз на Роми, Амди Бајрам, кој почина утрово в болница, имал комплексна здравствена состојба, со многу други хронични болести. На новинарското прашање во однос на тоа дали смртта има некаква поврзаност со свадбата на внуката на Бајрам што се одржа во...

Уште еден пратеник позитивен на корона вирусот

Пратеникот од СДСМ од Охрид, Лазе Таневски, на Фејсбук објави дека е позитивен на корона вирусот. Тој е вториот пратеник во два дена за кого се дознава дека има ковид-19, откако вчера беше објавено дека на Инфективната клиника во Скопје е примен пратеникот од ДУИ Исмаил Јахоски со симптоми на болеста. Таневски информира дека тестирањето го направил самоиницијативно, поради неодложно...

Пратеникот Исмаил Јахоски позитивен на ковид-19, информираа од Собранието

Согласно покажаните симптоми пратеникот Исмаил Јахоски е тестиран и неговиот тест е позитивен на ковид-19, информираат од собраниската служба за односи со јавноста. „Поради ова, а се со цел истиот да биде под надзор на стручни лица како би се спречил развој на несакани компликации,пратеникот Јахоски е хоспитализиран на Инфективната клиника во Скопје. Апелираме до сите останати пратеници, освен во...

Вистиномер: Милошоски спинува околу „Моќник“ преку политизација на случајот

Антониjо Милошоски сѐ уште е, суштински, само осомничено лице, зашто надлежниот суд сѐ уште не го прифатил Обвинителниот акт за случајот „Моќник“. Но, реакциите и настапите на Милошоски и на ВМРО-ДПМНЕ околу работата на СЈО со години, како и потоа, околу законското решение за преземање на сите случаи на СЈО од страна на ЈО, покажуваат дека е спинување кога...

Утре мандатарот Заев до Собранието ќе го поднесе составот на новата влада, гласање во недела

Претседателот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, најави дека ќе го поднесе предлог составот на новата влада и програмата за нејзина работа веднаш штом биде утврден бројот на потпретседатели на Собранието. Според Заев, предлог-составот на новата влада ќе се знае најрано утре изутрина. Гласањето за избор на Владата се очекува да се случи во недела. Заев во изјава за ТВ21...

Двајца приведени во полиција по наводниот обид за киднапирање на дете на пратеник од Кочани

Полицијата не даде директна потврда на шпекулациите во јавноста дека двајца непознати се обиделе да го киднапираат седумгодишното дете на пратеникот Сашко Костов од Кочани. Меѓутоа, по неколку часа од барањето на новинарите да го разјаснат овој случај, СВР Штип соопшти дека има приведени за вознемирување на луѓе. - По претходно добиена пријава за случајот за кој прашувате превземени се...

Павле Богоевски си поднесе оставка како пратеник

Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по аферата со аудио снимката на која се слуша како нарачува „пола“ од нешто, за што подоцна тој кажа дека било масло од канабис. Оваа негова одлука ја одложи процедурата за одземање на пратеничкиот мандат на избеганиот поранешен премиер Никола Груевски. Одлуката ја соопшти предмалку на седницата на Комисијата за мандатното-имунитетни...

На собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

За денеска во 11 часот e закажана седницата на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој повеќе од 6 месеци е неоправдано отсутен од собраниските обврски. Доколку предлогот за одземање на мандатот биде усвоен на комисијата, ќе биде испратен за одлучување на пленарна седница. За одземање...

Девет кандидати за претседател од ВМРО-ДПМНЕ: Силјановска, Ѓорчев, Петровски …

Комисијата за утврдување на кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, вчера одржа седница на која ги разгледа поднесените пријави за пројавување интерес за кандидат за претседател кои ќе учествуваат на претстојната Конвенција на 16 февруари во Струга, информираше денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски. Тој додаде дека Комисијата утврдила дека се поднесени 10 кандидатури, од кои една кандидатура е поднесена по рокот...

Тунтев поднесе оставка, Рубин Земон доаѓа на неговото место

Томислав Тунтев си поднесе оставка како пратеник и координатор на пратеничката група на СДСМ. Овој чекор уследи по најавите дека тој ќе биде именуван за директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство. Иако засега не е на дневен ред, според најавите од Собранието, точката за констатирање на неговата оставка ќе биде додадена на дневниот ред на денешната 75-та седница, на која ќе...

Собраниската комисија препорача одземање на имунитетот на Груевски

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, со пет гласа „за” ги усвои шесте барања од Кривичниот судот за одземање на имунитетот на пратеникот Никола Груевски, заради мерка притвор. На седницата не присуствуваше ниту еден пратеник од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, чиј почесен претседател е Груевски. Судот бара притвор за Груевски за изборни измами во случај „Титаник“, за нерегуларности при изградба на автопати...

Собранието за шест месеци ќе одлучува за одземање на мандатот на Груевски

На координацијата кај претседателот на Собранието, Талат Џафери бил донесен заклучок дека пратеникот Никола Груевски, од денешниот ден се смета за неоправдано отсутен, поради неговото бегство во Унгарија. Според Деловникот, на пратеникот кој отсуствува најмалку трипати едно по друго на седниците на Собранието, а за тоа не го известил претседателот, му се одзема 5 проценти од платата за секој ден...

Собранието одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на Груевски

Собранието денеска одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Од вкупно 87 присутни пратеници, 58 гласаа „за“ одземање на мандатот, а 28 против. За одземање на мандат на пратеник потребно е двотретинско мнозинство од вкупниот број на пратеници односно минимум 80 пратеници. Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Груевски...

Со 5 гласа „за“, Комисијата му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на Груевски

Со пет гласа „за“ Комисијата за мандатно имунитетни прашања реши да му предложи на Собранието да му го одземање пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Одлуката треба да ја донесе Собранието на пленарна седница со двотретинско мнозинство. Груевски не се појави на седницата иако претседателот на Комисијата, Павле Богоевски рече дека бил поканет на седницата на која единствена точка на дневен...

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија од денеска можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан“, соопштија од Владата. Мерката произлегува од...