fbpx
Таг: повреди

таг: повреди

Параглајдерист паднал на Галичица и со тешки повреди бил пренесен на лекување

Вработени во Националниот парк „Галичица“ вчера пријавиле дека на планината Галичица паднало лице со параглајдер кај месноста Баба, информира СВР Охрид. „Екипа на униформирани полициски службеници од СВР Охрид, веднаш е упатена на посоченото место и известена е планинарската служба за спасување како и Итната медицинска помош. На местото викано Баба, во контактибилна состојба е затекнато лицето О.В. ( 37)...

Навремената лекарска помош го спасила Села од смрт, судењето продолжува на 19 март

Навремената медицинска помош го спасила лидерот на Алијанса за Албанците и пратеник, Зијадин Села од смрт на 27 април, минатата година кога беше нападнат во Собранието, рече доктор Здравко Чакар, кој заедно со уште двајца колеги од Институтот за судска медицина сведочеше на денешното рочиште од судскиот процес против десетмината обвинети за обид за убиство на Села. Покрај нагмечување на...

Пукање во Чаир, повредено 24-годишно момче

Денеска околу 17.40 часот на ул. „Џон Кенеди“ во Скопје од возило во движење пукано е во лицето Б.И. (24), информираат од МВР. Повредениот Б.И. веднаш е пренесен во болница, а полициски службеници се на лице место и преземаат мерки и активности за расчистување на случајот.

Полицаец застрелал двајца малолетници во Струмица, обвинителството врши увид

Полицаец синоќа со службениот пиштол застрелал двајца малолетници во Струмица, од кои едниот со тешки повреди бил хоспитализиран на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје (КАРИЛ), а на другиот му бил извршен оперативен зафат во струмичката болница. Од Јавното обвинителство соопштија дека денеска надлежен јавен обвинител од ОЈО Струмица ќе продолжи со увидот во близина на...

Немири во парламентот во Венецуела, повредени неколку пратеници

Десетици провладини активисти упаднаа во седиштето на венецуелскиот парламент кој го контролира опозицијата. Тие упаднале во зградата на парламентот додека траела специјалната седница по повод националниот ден на независноста. Напаѓачите мавале со стапови, фрлале петарди и предизвикале хаос, при што повредени се неколку пратеници и новинари, од кои се појавија слики со раскрвавени лица. Опозицијата во Венецуела планира да организира неофицијален референдум на...

Во експлозија, повреден поранешниот грчки премиер Пападимос

Поранешниот грчки премиер Лукас Пападимос е повреден во експлозија на писмо-бомба во неговиот автомобил во центарот на Атина. Поранешниот премиер е надвор од животна опасност. Експлозивниот материјал бил поставен во писмо адресирано до Пападимос и експлодирал при отворање, додека тој се возел низ градот. Во експлозијата се повредени Пападимос, неговиот возач и еден член на неговото обезбедување од грчката Народна...

Шекеринска: ОЈО да не стане соучесник во политичкото насилство

Во Обвинителството го раскажав настаните што се случија во Собранието и дека тој ден луѓето присутни таму, особено пратениците, беа цел на еден крвнички напад, за некои од нив и да го изгубат животот, изјави Радмила Шекеринска, заменик-претседателката на СДСМ, при излегувањето ОЈО, каде што денеска даваше исказ за насилните случувања на 27 април во Собранието. - Ги кажав сите информации што се...

Едно лице почина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Скопје – Тетово

Попладнево, околу 18 часот, едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Скопје - Тетово, на надвозникот за село Добарце. Несреќата се случила кога, од засега непознати причини, автомобил „цитроен ц3“ со тетовски регистарски таблички излетал од патот. Во несреќата починал 68-годишниот тетовец М.Т., кој од ударот излетал од автомобилот. Во сообраќајната несреќа, тешки телесни повреди добил и 74-годишниот тетовец...

Дваесетгодишно момче загина во сообраќајна несреќа во Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што рано утрово, во пет часот, се случи на регионалниот пат Свети Наум - Охрид, во близина на Хидро-биолошкиот завод, информира СВР-Охрид. „Од добиените повреди, на местото на настанот животот го загуби Дејан Т. (20), додека тешки телесни повреди добил Р.Д. (25), двајцата од Охрид. Поради тешките повреди и сериозната здравствена...

Хојт Ји денеска и утре на средби со Иванов, Џафери и со лидерите на партиите

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, денеска пристигнува во Скопје, каде во текот на денешниот и на утрешниот ден треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, лидерите на политичките партии и, како што велат од Амбасадата на САД, со „претседателот на Собранието Талат Џафери“. Од американската амбасада информираат дека Ји освен...

Авион во Индија излетал од пистата, повредени 15 лица

Авион на индиската авиокомпанија  „Џет ервејз“ се излизга од пистата на аеродромот во Гоа, на западот на Индија, а во инцидентот потешко се повредени 15 лица, соопштија индиските власти. Сите патници биле евакуирани, јавуваат индиските медиуми. Причината за несреќата сè уште не е позната, а во авионот кој во моментот на инцидентот се подготвувал да полета за Мумбај, се наоѓале 161...

Еден загинат и еден тешко повреден во две сообраќајни несреќи кај Охрид и Струга

Едно лице го загуби животот во тешка сообраќајна незгода што синоќа во 20.30 часот се случи на магистралниот пат Струга - Ќафасан во близина на селото Радолишта. Од здобиените повреди, на самото место почина Елван А.(69) од струшкото село Радолишта. Неговата смрт, на местото на настанот била констатирана од медицинска екипа од Општа болница во Струга. Поради неприлагодена брзина кон условите и состојбите...

Едно лице повредено при експлозија на плинска боца во Аеродром

Вчера во 20.45 на булевар Јане Сандански на приземјево станбена зграда настанал пожар во стан откако експлодирала мала плинска боца за варење кафе, информираат од МВР. Од пожарот, изгореници на нозете добила Т.З. (72) и со возило на брза помош била пренесена во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“, од каде била пренесена во Ургентен центар - „Мајка Тереза“ каде ѝ...

Излетале од патот и паднале во провалија длабока 4 метри

Вчеравечер околу 21 часот на локалниот пат Македонска Каменица - с.Моштица, се случила сообраќајна незгода во која Б.Ц. (22) од Македонска Каменица, кој управувал автомобил марка „рено меган“, изгубил контрола над возилото, излетал од патот и паднал во провалија длабока околу четири метри. Од МВР информираат дека во незгодата сопатничката од возилото, С.Ѓ. (28) од Македонска Каменица, добила тешки телесни...

#Одговорност се шахти со капаци

Тоа што годишно во отворени шахти пропаѓаат и се повредуваат по десетина деца и возрасни граѓани или, пак, страдаат возилата, како да не е доволна причина локалната власт и полицијата посериозно да се позанимаваат со оваа појава. Не само пешаците, туку и возила завршуваат во отворените шахти, кои станаа секојдневна слика присутна, буквално, на секој чекор во градот. Од ЈП...

Во сообраќајна несреќа на патот Штип – Радовиш едно лице потешко повредено

Вчера, во 16.10 часот, на магистралниот пат Штип – Радовиш, се случила сообраќајна несреќа при разминување на влекач „даф“ со кумановски регистарски ознаки и приклучна полуприколка „шмитз“ управувана од Н.А.(1977) од Куманово и автомобил „мерцедес Е-220“ со струмички регистарски ознаки сопственост и управуван од З. М. (1968) од Струмица. Во несреќата со тешки телесни повреди, кома со крварење во черепна...

Силен пожар на Хиос

Една жена е сериозно повредена, а уште шест лица имаат полесни повреди во силниот пожар што ноќеска го зафати грчкиот остров Хиос. 64-годишната жена има сериозни изгореници и се бори за живот во локалната болница. Пожарот се разгоре на островот по полноќ, а пожарните служби на Хиос со часови се бореа со огнените јазици. Обидот да се стави под контрола и...

Автомобил усмрти пешак во Ѓорче Петров

А.М.(1990), управувајќи автомобил „цитроен Ц4“ со гостиварски регистарски ознаки удрил во пешакот В.Ч (1967) на улица Ѓорче Петров кај „Бау маркет“. По сообраќајната несреќа што се случила синоќа, пешакот бил пренесен во Ургентниот центар во Скопје, каде што им подлегнал на повредите. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот.

Бегалец загина во тепачка во бегалски камп во Атина

Бегалец од Авганистан го загуби животот во тепачка во бегалскиот камп Елинико, во јужните предградија на Атина. Човекот бил прободен со нож во гради и имал сериозни повреди на главата со кои се здобил во мешаница и физичка пресметка која почнала меѓу група бегалци од Авганистан во привремениот бегалски камп на просторот на стариот атински аеродром. Бегалецот им подлегнал на...

Итната помош дала „виза“ за рочиште за „Диво Насеље“, обвинетите немале повреди од ќотек

Во скопскиот Кривичен суд денеска продолжи главната расправа од судскиот процес за настаните во Диво Насеље во Куманово, од 9 и од 10 мај минатата година, и покрај интервенцијата на екипа на Итната помош, која била повикана откако шестмина обвинети се пожалиле на здравстени проблеми и на повреди, кои, наводно, ги добиле при транспортот од затворите каде издржуваат притвор. Поради...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...