fbpx
Таг: повредени полицајци

таг: повредени полицајци

Единаесет приведени демонстранти и 47 повредени полицајци, Спасовски: Насилството е сериозен удар за демократијата

Единаесет лица се приведени, а 47 полицајци се повредени од кои 11 со потешки и двајца со посериозни повреди по вчерашните насилни протести против прифаќањето на предлогот на Европската унија за кревање на бугарското вето и започнување на преговорите за членство на Македонија. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ги посети двајцата полицајци со сериозни повреди кои се сместени...

Ковачевски: На протестите вечерва се планира нешто што не доликува на земја-членка на НАТО

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека на денешните протести се планира нешто што не доликува на земја-членка на НАТО, посочувајќи дека ваквите информации ги добил од Министерството за внатрешни работи (МВР). Тој рече дека на синоќешните протести имало четворица повредени полицајци и напомена дека никому не треба да му бидат криви полицајците и владината зграда, поради тоа што европскиот предлог...

Полицијата вчера во Скопје казнила 210 возачи, повреден полицаец при вршење контрола

Еден полицаец ноќеска околу 1 часот по полноќ бил повреден додека вршел сообраќајна контрола на булеварот „Борис Трајковски“ во општина Кисела Вода. Како што информираат од МВР, додека полицискиот службеник мерел со радар брзина на движење на возилата, А.Д. (19) со возило „цитроен берлинго“ го удрил и повредил полицаецот, по што заедно со неговиот сопатник побегнале од местото на...

Петнаесет полицајци се повредени во судирот со мигрантите на границата

Вкупно 15 полицајци се повредени, од кои четири посериозно, по судирот на полицијата со бегалците на македонско-грчката граница. Од МВР информираат дека нападите биле повремени, а мигрантите што се обидувале нелегално да ја поминат границата, употребувале сила. Кон полицијата фрлале камења и тврди предмети. Материјалните штети сè уште се пребројуваат, а во неколкуте напади кон полицијата оштетени се три полициски возила...

Тројца полицајци повредени во судирот со мигрантите

Тројца припадници на полицијата се повредени во судирот што попладнево се случи на македонско-грчката граница, меѓу припадниците на МВР и група мигранти кои насилно се обиделе да ја преминат границата, потврдија за „Мета“ од МВР. Полицајците биле итно префрлени во медицинскиот центар во Гевгелија. Претходно, полицијата фрли солзавец за да ја расчисти групата бегалци што протестираа на оградата кај Идомени. Грчките медиуми јавуваат дека дел...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...