fbpx
Таг: поворка

таг: поворка

Утре на плоштадот Скендербег граѓаните ќе можат да оддадат почит на загинатите во автобуската несреќа

Утре во 9 часот, на меѓународниот аеродром Скопје, се очекува да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната несреќа во близина на Струма, Република Бугарија, соопшти попладнево Министетството за надворешни работи. По пристигнувањето, поворката ќе се движи по однапред утврдена патека до и низ главниот град. Граѓаните ќе можат да оддадат последна почит преку положување цвеќе на плоштадот...

Шилегов: Децата во бадниковите поворки не беа злоупотребени за религиски цели

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов смета дека децата кои учествуваа во бадниковите поворки вчера, не биле злоупотребени за религиски и за политички цели. Според него, градоначалниците на општините и Град Скопје излегле во пресрет на барање на граѓаните, за обезбедување на автобуски превоз за децата. „Иницијативата потекнува од самите родители, кои свесно децата ги внеле во таа иницијатива. Ние како...

Жена што му покажала среден прст на Трамп, остана без работа

Џули Брискман, која му покажала среден прст на претседателот на САД, Доналд Трамп, кога неговата колона минувала покрај неа додека таа возела велосипед, е отпуштена од работа. Нејзиниот потег го сликал фотографот на Белата куќа, Брендан Смијаловски. Брискман работела за „Екима ЛЛЦ“, агенција за маркетинг и за комуникации, базирана во сојузната држава Вирџинија. – Ми рекоа „сакаме да се разделиме од...

Со бадникова литија, најмладите во Тетово ќе го одбележат празникот Бадник

Празникот Бадник првпат во Тетово ќе се одбележи со бадникова литија и со пеење христијански песни. Деца и младинци ќе тргнат од соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“ во Тетово во поворка, која понатаму ќе минува низ главните улици во градот. - Наместо досегашниот пагански обичај на посета на домовите и пеење на коледарски песни, престојниот Бадник  во Тетово првпат ќе се...

Фидел Кастро погребан во Сантијаго де Куба

Урната со пепелта на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро, денеска беше погребана во Сантијаго де Куба, каде пред повеќе од 60 години почна кубанската револуција, чиј водач беше Кастро. Погребот беше одржан откако кубанските власти во последен момент ги откажаа плановите церемонијата да биде пренесувана во живо на телевизија, на национално и на меѓународно ниво. На новинарите од странските...