fbpx
Таг: повисоки плати

таг: повисоки плати

МОН: Септемвриската плата во образованието повисока за 15 отсто

Септемвриската плата за вработените во основното и средното образование е повисока за 15 проценти, соопштија од Министерството за образование и наука (МОН). Од Министерството велат дека тоа значи оти околу 32.500 вработени, од кои 25.000 наставници, добиваат дополнителна мотивација за работа и лично вложување во унапредувањето на квалитетот на образовниот систем. „Заедно со досегашните зголемувања од 21 процент, вработените во...

Вработените во МВР ќе добијат повисоки плати за 5 отсто, одлучи Владата

Владата го задолжи министерот за внатрешни работи да ги преземе сите потребни активности за реализација на покачувањето плати во МВР во висина од 5 проценти, почнувајќи со платата од септември 2022 година, одлучија владините претставници на вчерашната 65. седница. На седницата беа усвоени повеќе одлуки. „На предлог на Министерството за образование и наука, Владата одлучи да даде согласност за бројот...

Независниот синдикат на полицијата протестираше за подобри услови и повисоки плати на полицајците

Независниот синдикат на полицијата (НСП) вчера одржа протест во центарот на Скопје, на кој му се приклучија и неколку други синдикални организации. На протестот, кој го нарекоа „пред-генерална проба“ пред своевиден штрајк на национално ниво, од НСП побараа подобрување на условите за работа, повисоки плати, нови униформи и потпишување нов Колективен договор и нова систематизација. НСП се спротивстави на,...

Филипче: Во здравството лани 446 нови вработувања, за три години платите на специјалистите зголемени за 40 отсто

Венко Филипче и здравствени работници фото: Мин за здравство
Во текот на минатата година се реализирани 446 нови вработувања во јавно-здравствени установи низ државата. Од почетокот на 2020 година, 164 доктори, 247 медицински сестри и 35 специјалисти добиле статус на вработени на неопределено време, соопшти Министерството за здравство. „Вложувањата во човечки капитал во здравството не застанаа ни во време на пандемија. Таа покажа колку се значајни здравствените работници, тие...

Филипче: Зголемувањето на платите на здравствените работници е инвестиција во човечки капитал

Докторите и медицинските сестри, но и нездравствените работници, болничари, транспортери, возачите во службата за итна медицинска помош, ќе добијат награда од 20 отсто од основната плата за два месеца. „Наградата е резултат на несебичните заложби на вработените во здравствените установи, за сите здравствени и нездравствени работници кои беа и сè уште се вклучени во работа со пациентите заболени од корона...

Повисока плата за 5% за вработените во градинките од октомври

На денешната 89. седница, Владата го задолжила Министерството за труд и социјална политика да почне подготовки за покачување од 5% почнувајќи од октомвриската плата на повеќе од 4.200 вработени во детските градинки. Како што соопштија од Владата, донесена е и одлука за продолжување со изградбата и опремувањето на 145 училишни спортски сали и рехабилитација на средни и основни училишта. Била разгледувана...

Припадници на АРМ и на МО на протест пред Владата побараа повисоки плати

Припадници на Армијата на Република Македонија(АРМ) и на Министерството за одбрана денеска излегоа на протест пред Владата, на кој побараа изедначување на нивните плати со оние на полицајците и на цариниците и поголемо вреднување на нивниот труд. На протестот, како што пренесува „Телма“, дошле и војници кои се вратиле од јужната граница. Тие велат дека дневницата за теренската работа им...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...