fbpx
Таг: повисока цена

таг: повисока цена

Стари адвокатски трошоци и хонорари за Управниот одбор ја преполовија касата на штипски ЈП „Исар“

Расправата за покачување на цената на водата за пиење од 5,4 отсто во Советот на општина Штип на површина изнесе апсурдни бројки за направени трошоци и издатоци, кои сега се товар на граѓанскиот џеб, од каде главно се финансира ЈП „Исар“. Новата цена на водата за пиење беше изгласана во отсуство на опозицијата, која пак се спротивстави, барајќи податоци...

Во неколку градови се протестираше против поскапувањето на струјата (Галерија)

Во неколку градови во земјава вчера попладне се одржаа протести против поскапувањето на струјата. Учесниците на протестот во Скопје се собраа во Паркот Жена-борец и во паркот во Чаир, од каде потоа се упатија пред зградата на Владата. Носеа транспаренти  „Граѓани што не се слушани, стануваат непослушни“, „Национализација“, „Та не сме саде ние, та не сме саде тука“, „Доста...

Советот на Скопје ја поскапи водата за индустрискиот комплекс „Железара“

Советот на Град Скопје, на предлог на градоначалникот Петре Шилегов, денеска како прва точка на дневниот ред ја стави и ја усвои новата повисока цена на водата за „РЖ Услуги АД Скопје“ („Железара“). За предлогот гласале 38 советници. Со новата цена на водата, сепак овој комплекс ќе плаќа речиси три пати помалку од домаќинствата за кубен метар вода. „Овој капацитет воопшто...

Владата го блокираше поскапувањето на водата од „Студенчица“

Владата на денешната седница го блокираше поскапувањето на водата за корисниците на Јавното претпријатија за водоснабдување „Студенчица“ од Кичево. Како што стои во владиното соопштение, бил разгледан Тарифникот за утврдување на цените на водни услуги од Регионалниот водовод „Студенчица“ и е донесена одлука да не се даде согласност за покачување на цената на водата што го предлага Регулаторната комисија за...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...