fbpx
Таг: потврда

таг: потврда

Почнува процедурата за издавање пропусници за зонско паркирање во Карпош

ЈП Градски паркинг Скопје, соопшти дека на терен се изведува бележењето на паркинг места и поставување сигнализација за зонско паркирање, а почнати се и активностите за издавање потврди за бесплатно паркирање за станари, фирми и вработени во фирми на подрачјето на општината. Процедурите за сите категории корисници за бесплатно паркирање се објаснети на веб-страницата на ЈП Градски паркинг Скопје.  

Старо видео манипулира дека невакцинираните во Аргентина не можат да извадат пари од банкомат 

Постот е манипулативен, видеото споделено во него е снимено во Аргентина на почетокот на јануари, кога таму за влез во објекти бил задолжителен вакцинален сертификат, мерка којашто важела и за банките, но и за многу други јавни објекти и настани.  Исто така, на Аргентинците кои не се вакцинирани не им било забрането да вадат пари од банкомати, во конкретниот случај...

Во Бугарија од четврток ќе може да патуваат наши државјани, но само со ПЦР тест

Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) денеска соопшти дека по интензивната комуникација со МНР на Бугарија е преиначена вчера соопштената одлука, со која Бугарија ја спушти рампата за државјаните на државава почнувајќи од 19 јануари, освен за одредени категории, како медицинските лица, хуманитарните работници, студентите, лицата со регулиран престој, делегациите и слично. Според новата одлука, иако Северна Македонија продолжува да...

Италија повеќе не прима туристи од земјава, само работници, а Данска ја крена рампата

Данска ги олесни ковид правилата за влез на државјаните на Република Северна Македонија, соопшти македонското Министерство за надворешни работи (МНР). Со најновата одлука на данските власти, нашите државјани ќе можат да влезат во Данска без ограничувања или наведување валидни причини, но потребно е да приложат валиден ЕУ дигитален сертификат којшто вклучува потврда за вакцинација со вакцини одобрени од ЕМА) или...

Судовите од денеска ќе издаваат потврда за неосудуваност по електронски пат

За подигањето на потврда за неосудуваност и слични документи во хартиена форма од денеска нема да биде потребно задолжително физичко присуство во надлежниот суд според местото на раѓање. Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за правда Бојан Маричиќ и претседателот на Основниот суд во Кавадарци, Лазар Нанев, денеска одржаа заедничка прес-конференција на која ги претставија резултатите од процесот на системска...

Од денеска заострени мерки за влез и излез на граничните премини во земјава

Од денеска за влез и излез од земјава на граничните премини сите домашни и странски државјани ќе мора да приложат сертификат за вакцинација против ковид-19 за примени две дози на вакцина, сертификат за прележан ковид-19 во последните 45 дена или медицинска потврда со негативен ПЦР тест направен 72 часа пред излезот од земјава или негативен брз тест за антигени...

Албанија утре ќе воведе полициски час и ќе ги заостри условите за влез во земјата

Во Албанија од утре ќе бидат воведени нови мерки за борба против корона вирусот, односно ќе се воведе полициски час во времетраење од 23 часот до 6 часот, соопшти Техничката експертска комисија. Исто така, од 30 септември во земјата е задолжителна вакцинацијата на лекарите, наставниот кадар и учениците. Дополнително, од 6 септември секој што ќе сака да влезе на територијата на...

Во банките, покрај пасош, ќе примаат и потврда од МВР за барање за нова лична карта

Македонската банкарска асоцијација (МБА), соопшти дека согласно со мислењето добиено од Управата за финансиско разузнавање, надминат е проблемот со користење на услугите и производите на банките и штедилниците од страна на граѓаните на коишто им е истечена важноста на личната карта. Тие сега ќе може да ги завршат неопходните работи на банкарскиот шалтер со важечки пасош, а за оние чии...

ЕУ од денеска ги признава нашите дигитални сертификати за ковид-19

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека дека денеска Европската комисија го усвоила националниот Дигитален сертификат на Република Северна Македонија и истиот го смета за еквивалентен на Дигиталниот сертификат на ЕУ. Ние сме прва земја во регионот за која сертификатите за ковид-19 ќе се сметаат за еквивалентни на Дигиталниот сертификат на ЕУ. Со ова се избегнуваат сите ограничувања во патувањата како...

Од полноќ повторно ограничувања, во кафеана, дискотека или бар само со потврда

Новите мерки и ограничувања за спречување на ширењето на корона вирусот ќе стапат на сила на полноќ. Така, ако до денеска сите угостителски објекти регистрирани за прослави смееја да работат на затворено само со почитување на мерките против ковид-19, со исполнетост до 40 отсто од капацитетот и најмногу 250 гости, од полноќ тоа веќе ќе биде забрането, а сите угостителски...

Врховен суд го потврди разрешувањето на Лидија Неделкова

Советот за одлучување по жалби при Врховниот суд ја одби како неоснована жалбата на Лидија Неделкова и го потврди решението од 1 март годинава за нејзино разрешување од вршење на судиска функција. „Советот за одлучување по жалби при Врховниот суд на Република Северна Македонија на денешната седница расправаше по повод жалбата на Лидија Неделкова, судија на Врховниот суд на Република...

Македонците претстојново лето ќе можат да влезат во Црна Гора без ПЦР тест

Во пресрет на летната туристичка сезона, Владата на Црна Гора одлучи да ја вброи Македонија на листата на земји на чии жители ќе им биде дозволен влез без негативен ПЦР тест за ковид-19. Покрај Македонците, на оваа листа се наоѓаат и жителите од другите земји од Балканот (Босна и Херцеговина, Србија, Хрватска, Албанија и Косово) и земјите од Источна...

УЈП ги потсетува граѓаните до 31 мај да ги проверат нивните годишни даночни пријави

На 31 мај истекува рокот за потврдување или коригирање на годишните даночни пријави. Управата за јавни приходи ги потсетува граѓаните дека треба да извршат проверка во овој рок на нивната даночнa пријавa. Ако не го направат ова, на 1 јуни годишните даночни пријави ќе добијат статус на конечни даночни пријави, согласно последниот статус - потврдена или коригирана. „На 01.06.2020 година...

Во Хрватска потврден прв случај со корона вирус

Во Хрватска е потврден првиот случај на лице заразено со новиот корона вирус, а станува збор за помлад човек чија што состојба е стабилна. Според хрватски власти, станува збор за лице кое се вратило од Милано. „Влегуваме во фаза што е на нешто поголема подготвеност од досега. Тоа е болест слична на грипот. Не се очекува поголема смртност или поголеми компликации....

По два месеци, невакцинирано штипјанче конечно ќе тргне на училиште

Семејството Мијалкови од Штип покрена неколку правни постапки против државата и институциите, поради тоа што нивното аутистично дете не било примено во прво одделение. Малиот Никола Мијалков, кое е невакцинирано дете, веќе два месеци не оди на училиште поради недоставување на медицинска потврда. При тоа, родителите тврдат дека немаат ниту еден писмен одговор зошто нивното дете е надвор од...

Груевски на „Фејсбук“ потврди дека добил азил во Унгарија

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој е правосилно осуден на две години затворска казна во случајот „Тенк“ на СЈО, на  својата „Фејсбук“ страница преку статус потврди дека добил азил во Унгарија. „Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил заради политички прогон во Република Македонија....

Пешевска останува во куќен притвор, пресече Апелација

Апелацискиот суд ја потврдил одлуката на Кривичен суд, за продолжување на куќниот притвор на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска за учество во насилството во Собранието на 27 април минатата година. На денешната јавна седница таа кажа дека не сторила тероризам и не ја загрозила безбедноста на македонскиот народ. Пешевска се произнесе дека не е виновна и бараше да и се укине куќниот притвор. - Не...

МВР: Пријава за директорот на Клиниката за неврохирургија, зел поткуп од 1.000 евра

Секторот за внатрешни работи Скопје поднел кривична пријава за примање поткуп против А.Ч. (57) од Скопје, лекар и директор на Клиниката за неврохирургија при Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“. Според скопската полиција, А.Ч. на 26 мај од татко на 13-годишна пациентка директно побарал 1.000 евра за издавање потврда дека Клиниката за неврохирургија не извршува хируршка интервенција на каква што девојчето...

РИК ја потврди победата на Вучиќ во првиот круг

Убедливата победа на актуелниот српски премиер Александар Вучиќ во првиот круг на претседателските избори денеска ја потврди и Републичката изборна комисија, а честитки до Вучиќ стигнаа од ЕУ, САД, Русија и од соседните земји. Според последните резултати на РИК, на основа на обработени 91,23 отсто од избирачките места, Александар Вучиќ освоил 55,1 отсто од гласовите на излезените избирачи, додека за...

Иванов ќе го прими Туск в понеделник

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во понеделник ќе го прими претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој доаѓа во посета на земјава, потврдиле за државната новинската агенција МИА од кабинетот на Иванов. Посетата на Туск на Македонија е дел од неговата балканска турнеја, на која, меѓу другото, ќе се разговара за имплементирањето на навремениот одговор на ЕУ на мигрантската...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...