fbpx
Таг: посвојување

таг: посвојување

Словенечка „Левица“ дозволи истополови парови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица, а на истополовите парови сега им се овозможува да посвојуваат деца, јави Радио-телевизија Словенија. Според објаснувањето на словенечкото Министерство за труд, брачните другари или обичните партнери можат заеднички да посвојат дете,...

Можна трговија со украински деца, Литванија отвори истрага за сомнителни посвојувања

Литванските власти покренаа истрага за трговија со 43 украински деца за посвојување, изјави еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон, во своето обраќање во пленарната сала на Европскиот парламент. Таа ја повтори опасноста од таква трговија со луѓе во услови на долготрајни воени дејствија. „Околу два милиони деца избегаа од Украина. Многу деца сега се соочуваат со нова опасност“, рече Јохансон додавајќи...

Со видео со хомосексуалци Русите се заплашуваат да гласат за уставните измени по мерка на власта

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Сервисот на ЕУ за проверка на информациите од Источната наменска група на...

Обвинителство ќе продолжи да го истражува случајот за поткуп за посвојување

Oсновното јавно обвинителство Скопје соопшти дека ја продолжува постапката за обвинувањата за поткуп при посвојување деца, која ја почна по допрен глас. Станува збор за случајот за кој беше направен телевизиски прилог, во кој оштетената објави дека и бил побаран поткуп за да посвои дете, а откако одбила да го направи тоа, била експресно обвинета и осудена за семејно...

Истополови парови во Израел ќе можат да посвојуваат деца

Израелското Министерство за социјални прашања веќе не се противи двојки од исти пол да посвојуваат деца, јавуваат израелските медиуми. Министерството го информиралo Врховниот суд дека не постои проблем со таквото посвојување, откако беше потпишана петиција против Министерството и Обвинителството што ја поднесе Здружението на родители хомосексуалци. Промената на ставот, наводно, дошла на барање на министерот Хаим Каца, кој барал професионално мислење, наведува...

Колумбија дозволи хомосексуалните двојки да посвојуваат деца

Уставниот суд на Колумбија доцна синоќа ја усвои одлуката со која на хомосексуалните двојки им се одобрува посвојување деца. Во февруари годинава, Уставниот суд им го призна правото на хомосексуалните двојки да посвојуваат деца, но под услов децата да имаат биолошка врска со нив. „Врз основа на Уставот и на меѓународното право за заштита на човековите права, сексуалната ориентација на едно...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...