fbpx
Таг: пост панк

таг: пост панк

Васко Атанасоски, вокалот на групата „21 Век“, со најдобар перформанс на фестивал во Белград

Викендов во Домот на млади во Белград се одржа Indirekt Showcase Festival каде во неделата на 14-ти ноември настапуваше и македонскиот бенд „21 Век“. Магазинот за поп култура „Ravno do dna“ го оцени настапот на „21 Век“ како еден од најдобрите, ставајќи го на иста линија со српскиот диџеј Владимир Ленхарт зад кој стои Ленхарт Тејпс Оркестра продукција. „Титулата за најдобар...

Излезе новиот албум – „Мировна Тегла“ на бендот Луфтанза

Македонскиот бенд Луфтанза со песни поделени во жанровите на психоделичниот рок и пост панкот денеска го објавија новиот албум - „МИРОВНА ТЕГЛА“. „Албумот содржи пет песни и 4 и пол жанрови“, велат дечките од бендот на својот Инстаграм профил. https://www.youtube.com/watch?v=-g4OjJq4Nlo Во бендот редовни членови се Андреј Димовски - гитара и вокал, Лука Јованоски - гитара и вокал, Мартин Џорлев - вокал, Иво...

Независно судство – лесно се ветува, тешко се спроведува

Во Извештајот на „Метаморфозис“ за реформите во правосудството насловен:„На правосудството му е потребна финансиска „бустер“ доза“, меѓу другото се забележува дека независноста и кај судството и кај обвинителството, иако законски загарантирано,...