fbpx
Таг: пошумување

таг: пошумување

Британската амбасада со иницијатива „Засади дрво за јубилејот“ за одбележување на Платинестиот јубилеј на Елизабета Втора

На почетокот на оваа година, Британската амбасада во Скопје покрена иницијатива „Засади дрво за јубилејот“ за да се одбележи 70-от Платинест јубилеј на Кралицата Елизабета Втора. „Беа поканети сите, од поединци, градови, училишта и компании да дадат свој придонес во збогатувањето на животната средина со засадување на дрво и Британската амбасада во Скопје ја започна иницијативата за засадување на дрва...

Лани пожарите ги покосија македонските шуми, но и за дрвокрадците имало повеќе работа [инфографик]

Македонските шуми минатата година претрпеле катастрофални штети, при што најновите податоци објавени од Државниот завод за статистика (ДЗС) покажуваат дека уништувањето на шумите лани не било единствено од пожари, туку и од зголемената бесправна сеча на дрвја, како и од елементарни непогоди и штети врз шумите што ги предизвикуваат инсекти. Како што веќе пишуваше Мета.мк во неколку наврати, во минатогодишните...

Стефковски: Засадени нови 3200 садници на дел од Скопска Црна Гора

Општина Гази Баба во соработка со  Здружението на граѓани Treebanks, Македонски шуми, Шумарски факултет и Јавното комунално претпријатие ГАЗИ БАБА 2007, денес организираше акција за пошумување на дел од падините на Скопска Црна Гора во месноста наречена Сарачево, во непосредна близина на  населено место Раштак. На акцијата учествуваа градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, претседателот на Советот Дијана Илиевска, пратеникот во Собранието...

Прибирање на лични податоци за профилирање и дигитален маркетинг преку еколошка акција за пошумување

Во текот на овој месец, една од трите големи банки во земјава спроведува кампања преку која, како што е наведено во официјалното соопштение, за секоја дигитално дадена изјава за согласност за користење на лични податоци за директен маркетинг, банката ќе обезбеди по една садница за обнова на шумскиот фонд во малешевскиот регион кој летово беше уништен од пожар. Во соопштението...

Пожарите летово најголеми во изминатава деценија, проголтаа над 11.000 хектари шума [инфографик]

Шумските пожари коишто изминатово лето ја зафатија Македонија се најголемите во изминатава деценија. За само четири месеци, во периодот од јуни до септември 2021 година, имало 142 шумски пожари во кои биле зафатени 11.420 хектари површина под шума, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Поради обемот на настанатата катастрофа, ДЗС заедно со ЈП Национални шуми изработија дополнително статистичко...

Догодина ќе се пошумуваат околу 500 хектари, за повеќе засадени дрвја требаат финансии

Јавното претпријатие „Национални шуми“ догодина планира да пошуми површини на околу 500 хектари, при што планирано е да се засадат од 2.000 до 2.500 садници по хектар во земјава. Според податоците што ги добивме од ЈП „Национални шуми“, во изминативе 10 години во земјава се пошумувале од 400 до 600 хектари годишно од нивна страна. Ова значи дека и во...

Прашање без одговор од општините: Колку дрвја ќе посадите за спречување на климатските промени

Едно од најактуелните прашања во светот не е само колку државите со своите национални планови за климатска акција ќе успеат да ги намалат емисиите на стакленички гасови, туку и колку локалните власти и другите чинители во општествата ќе им се придружат на државните власти во запирање на глобалното затоплување и во почитување на Климатскиот пакт од Глазгов и Парискиот...

Обединет Балкан за чист воздух: Утре и задутре ќе бидат засадени 400 дрвја во регионот и во Скопје

На 19 и 20 ноември во повеќе градови во регионот, вклучително и во Скопје, ќе бидат засадени вкупно 400 дрвја. Како и минатата година, се организира регионалната акција „Дрво на пријателството“ што ја спроведува Европскиот фонд за Балкан (ЕФБ), во соработка со Мој Воздух/AirCare, во Македонија и други локални партнери во сите земји од регионот на Западен Балкан. Во Скопје,...

Во странство потпишуваме договори, на терен уништувањето на шумите продолжува [инфографик]

Над 10.000 хектари шуми беа уништени од катастрофалните пожари што ја зафатија земјава во изминатава година. Ситуацијата беше крајно сериозна во текот на август, кога исклучително лошата комбинација на сушен период, продолжен топлотен бран со температури од 40 степени и силен ветар, предизвика опустошување на цели шуми во Малешевијата, ридовите околу Кочани и на други локации во земјава. Материјалната штета...

Во борба против климатските промени, во Париз ќе се засадат 170.000 нови дрвја

Аерозагадувањето е еден од проблемите со кои се соочува Париз сиот изминат период, што ги натера тамошните општински власти на одлучен потег. До 2026 година ќе бидат засадени 170.000 нови дрвја низ Париз, јавуваат светските медиуми. Локалната самоуправа планира да засади нови дрвја на секоја можна локација каде што има простор за оваа намена, почнувајќи од постојните паркови, плоштади и...

ЈП „Национални шуми“ започна вонредна акција за пошумување по пожарите, Заев и Хоџа први засадија дрвца

По големите шумски пожари што ја зафатија земјава изминатото лето, ЈП „Национални шуми“ ја започна вонредната програма за санирање на штетите. Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и директорката на ЈП „Национални шуми“ Јулиана Николова, денеска учествуваа во засадувањето со садници. Претпријатието го чекаше почетокот на поволните временски и сезонски услови, за...

Шумските пожари предизвикаа штети од 31,1 милион евра, за пошумување на уништеното ќе требаат две години

Покрај тоа што се уништија едни од најубавите шумски предели во земјава и е предизвикана штета од околу 31,1 милиони евра, пожарите што годинава ја зафатија земјата предизвикаа катастрофа на шумскиот фонд, при што само за пошумување на уништените површини ќе требаат барем две години, велат за „Мета.мк“ од ЈП Национални шуми. Заклучно со 15 август, годинава биле опожарени површини...

Пошумувањето во земјава на рекордно ниско ниво, ќе нема кој да се бори со климатските промени [инфографик]

Пошумувањето на нови површини во земјава опаѓа во изминатава деценија. Во 2020 година во Македонија биле засадени нови дрвја на површина од 569 хектари, што е второ најниско ниво во изминатава деценија по 2017 година, кога биле пошумени 553 хектари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Она што најмногу загрижува е фактот дека земјава постепено го губи богатиот шумски...

Дизајнерката Тошева ја претстави новата колекција „Муур“

Модната дизајнерка Ирина Тошева ја претстави новата колекција „Муур“, од која со секое купено парче облека ќе се засади дрво именувано според купувачот, и тоа на различни локации во државата, благодарејќи на партнерската соработка на Тошева со Трибенкс. Тие уште на почетокот на минатиот месец го најавија нивниот концепт. - Колекцијата потекнува од место на прагматизам, со ограничените ресурси што...

Treebanks ќе засади дрво за секое купено парче облека од дизајнерката Тошева

Модната дизајнерка Ирина Тошева и Treebanks ја најавија својата соработка со едноставен, но моќен и значаен концепт. Со секое купено парче облека од модното ателје на Ирина Тошева, до крајот на годината ќе се засади дрво во име на оној што го купува парчето облека, на места низ државата, каде што е најпотребно. „Тековните системи во многу индустрии, не само...

„Го сакам Водно“ до Шилегов: Нема да дозволиме парите за пошумување да одат за „разубавување“

Град Скопје за годинава најавува пошумување на Водно со парите кои ги доби од Македонски енергетски ресурси - МЕР како компензација за уништеното зеленило поради изградбата на гасоводот преку парк-шумата и од Владата доби обврска да го спроведе. Сепак, оттаму не прецизираат ниту кога ќе почне пошумувањето ниту пак колку точно дрвја и на кои локации ќе се садат. Но,...

Шилегов ќе го разубавува Водно да биде атрактивно, екологистите се против урбанизацијата

Доколку биде усвоена Студијата за ревалоризација на Водно, следниот чекор е Владата да донесе одлука за прогласување на оваа планина за заштитено подрачје во склад со препораките на експертите и тоа би можело да биде направено пред Владата да и отстапи место на техничка влада во пресрет на најавените параламентарни избори. Ова беше кажано на денешната втора по ред...

„Го сакам Водно“: Нема да дозволиме да го уништат Водно поради бизнис игри и интереси

Денес во Град Скопје ќе се оддржи втора јавна расправа за Студија за валоризација на природните вредности на планината Водно, три месеца откако на претходната оваа студија, подготвувана од Градот и од УНДП беше дочекана на нож од граѓанските еколошки здруженија како и од дел од стручната јавност поради што се предлага низок степен на заштита на парк-шумата, а...

„Го сакам Водно“: Ќе се садат нови дрвја, не се откажуваме додека не се реализира ветеното

Пошумување на Водно во размери кои не се видени уште од педесетите кога плански била пошумувана планината, со пари кои ги обезбедува Македонски енергетски ресурси (МЕР), треба да се реализира веќе оваа есен. Ова им беше најавено на претставниците на „Го сакам Водно“ на состанокот со работната група, составена од Министерството за животна средина и просторно планирање, Град Скопје, ЈП...

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија...