fbpx
Таг: пораст

таг: пораст

Анализа на „Порталб“: Заострени услови за кредитирање за фирмите и за граѓаните

Заострената монетарната политика се одрази врз каматите на кредитите – банките ги зголемија, што е еден од факторите за заострување на условите за кредитирање. Банкарите очекуваат дека овој тренд ќе се одржи до крајот на оваа година. На 31 октомври вкупната кредитна задолженост на граѓаните и на фирмите надмина 6,7 милијарди евра, пишува Порталб. Кредитирање на фирмите Компаниите во банките на...

KЗБ: Македонија е во фаза на широка трансмисија на ковид, нема нови рестриктивни мерки

На денешниот состанок, Комисијата за заразни болести (КЗБ) ја разгледала епидемиолошката состојба во земјата. Во изминатата недела се забележува благ пораст на бројот на нови случаи (8,5 отсто), што е значително понизок пораст споредено со претходната недела (55,7 отсто) и е во согласност со намалувањето на репродукцискиот број (Р0). Република Северна Македонија е во фаза на широка трансмисија, со...

Прераното укинување на мерките може да го зголеми бројот на ковид случаи

Грција, Италија, Германија и Велика Британија се само некои од европските земји кои бележат пораст на бројот на ковид случаи. Како што оцени Светската здравствена организација (СЗО) неодамна, „бруталното“ укинување на ограничувањата е главната причина зошто неколку европски земји регистрираат нагло зголемување на случаите. Пораст на случаите има и во Кина, а Шангај е во локдаун додека не се...

Земјава на Индексот на корупција на Транспаренси Интернешнл позиционирана на 87. место

Подобрување на рангирањето за 24 места за Северна Македонија на Индексот на корупција на Транспаренси Интернешенл (ТИ) за 2021 година. Од претходното 111-то место, земјава лани се искачи на 87-то место како резултат на подобрување на човековите права, организираните избори, реформските процеси, судските процеси за висока корупција, работењето на Државната комисија за борба против корупцијата и владиниот Акциски план...

Расте бројот на плаќања со картички на каса и за дигитални плаќања, како и преку електронско банкарство

Во вториот квартал на годинава значителен пораст имало на бројот на плаќања од граѓаните со платежни картички и на физичките продажни места и на интернет, а во голем број обем пораснал и бројот на плаќања преку електронското банкарство, соопшти Народна банка на Република Северна Македонија (НБРСМ) Плаќањата од страна на граѓаните во трговијата во земјата со платежни картички издадени од...

Просечната плата во јули достигна 28.540 денари и е за 4,8 отсто поголема од лани

Просечната нето-исплатена плата по вработен во земјава во текот на јули 2021 година изнесувала 28.540 денари и истата е за 4,8 отсто поголема во однос на истиот месец од минатата година, информира Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи првенствено на растот на просечната месечна исплатена нето-плата во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (15,1 отсто),...

Бројот на нови ковид-случаи се искачи на 792, за првпат по два месеца забележан двоцифрен број на починати лица

Министерството за здравство информираше дека од направени 9.270  тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 792 нови случаи на ковид-19. Според ова, процентот на новодијагностицирани во однос на вкупниот број направени тестови изнесува 8,5. Најмногу новозаразени повторно има во Скопје, каде бројот на нови инфекции е 245. Над сто нови ковид-случаи има и во Тетово (136) и Гостивар (127). Состојбата со...

Регистрирани 672 нови случаи на ковид-19, 33 повеќе од вчера

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека во земјава во последните 24 часа се направени 6.770 тестирање, а регистрирани се 672 нови случаи на ковид-19: Скопје – 230, Тетово – 115, Гостивар – 101, Куманово – 43, Кичево – 37, Струмица – 36, Охрид – 20, Струга – 13, Битола и Дебар – по 9, Штип – 8, Кавадарци и Кочани...

Втор ден над 500 нови случаи на ковид-19, бројката на починати двојно поголема од вчера

Втор ден по ред дневните ковид-статистики покажуваат повеќе од 500 нови случаи. Ако вчера бројот на нови случаи изнесуваше 518, што е повеќе од еден и пол пат од бројките од речиси 400 нови случаи на крајот на минатата седмица, со денешните статистики бројката стаса близу до 600, односно 588 нови случаи. Исто така, рапидно расте и статистиката за...

ДЗС: Во јануари и февруари остварен извоз од 1,3 милијарди долари, за 21,1 отсто повеќе од лани

Вкупниот обем на трговската размена со странство во месеците јануари и февруари годинава изнесува 2,9 милијарди долари, објави Државниот завод за статистика. При тоа, вредноста на извозот на стоки од Република Северна Македонија е 1,3 милијарди долари и бележи пораст од 21,1 отсто, во однос на истиот период од претходната година. Додека, увeзена е стока во вкупна вредност од...

АЕТМ: Расте вредноста на онлајн трансакциите, лани реализирани 178 милиони евра кон домашни трговци

Од започнувањето на ковид-19 пандeмијата, е-трговијата во Република Северна Македонија бележи значителен раст во бројот и во вредноста на реализирани онлајн трансакции, и тоа најмногу во трансакции со домашни картички кон домашни е-трговци, соопшти Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ). Според последните податоци за платежна статистика од Народната Банка на РСМ, растот на реализираните онлајн трансакции кон домашни интернет продажни...

АСО: Земјоделци и сточари лани наплатија штети од над 5 милиони евра

Агенцијата за супервизија на осигурувањето (АСО) информира дека расте износот што земјоделците и сточарите го вложиле во полиси за осигурување. Лани продажбата на земјоделски полиси надминала 7,8 милиони евра, а наплатената штета од осигурителните компании изнесува 313,6 милиони денари или 5,1 милион евра. Тоа е за 56 отсто повеќе во споредба со претходната година, покажуваат официјалните податоци на АСО. На...

ДЗС: Просечната плата продолжува да расте, во јули достигна 27.231 денар

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули година изнесува 27.231 денар, објави Државниот завод за статистика (ДЗС), и таа е за 8,5 отсто поголема од нето просечната плата во истиот месец минатата година. Или, индексот на просечната плата јули 2020 година, во однос на јули 2019 година, изнесува 108,5. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на растот на платите...

ЕК: Северна Македонија претпоследна во регионот по растот на БДП во првиот квартал

Со пораст на бруто домашниот производ од 0,2 отсто во првите три месеци од годинава, нашата земја се најде на претпоследното место меѓу земјите од Западен Балкан, покажува најновиот извештај на Европската комисија за економските текови кај земјите кандидати и потенцијални кандидати за членство во Европската Унија. Прва на листата е Србија со пораст на БДП од 5 отсто во...

Во март граѓаните потрошиле 10,1 милиони евра за купување онлајн од домашни компании

Пандемијата со корона вирусот влијаеше на промена на навиките на домашните купувачи, кои голем дел од онлајн купувањето, наместо кон странски земји, го пренасочија кон домашни е-продавници, што се потврдува со огромниот раст на трансакциите реализирани кон домашни е-трговци. Како што соопшти Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ), повикувајќи се на податоците од НБРМ за безготовински платежни трансакции, влијание...

Избори се ближат, вербални напади и закани кон новинари се нижат

Лани три, а од почетокот на годинава до денес за ист број месеци се регистрирани седум вербални напади и закани врз новинари, коишто биле пријавени во Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Од Здружението за „Мета.мк“ посочуваат дека бројот на вербални напади и закани врз новинарите е во пораст, и тоа во услови кога во последниве две години е забележан...

НБРМ: За една година пораст од 12,1 отсто на потрошувачките кредити за домаќинствата

Во април годинава вкупните кредити на домаќинствата забележале раст од 9,4 отсто во однос на истиот месец минатата година. Со исклучување на ефектот од преносот на сомнителните и спорните побарувања од билансна во вонбилансна евиденција, годишниот кредитен раст кај домаќинствата изнесува 10,2 отсто, соопшти Народната банка на Македонија (НБРМ). При тоа, од аспект на намената на кредитите одобрени на физичките...

Србија по Турција по бројот на починати од вчера претпладне

Турција и Романија, најмногубројните земји на Балканот и натаму водат со бројките на заразени и починати од новиот корона вирус и по смртноста, покажуваат податоците што ги објави американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“, којшто од почетокот на избивањето на епидемијата секојдневно ги следи и ги прикажува податоците во светот. Најголемиот пораст на нови случаи на заразени од вчера по 9 часот...

Просечната плата се билда со „буџетскиот допинг“

Забревтано расте просечната плата во земјава која според најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) во декември, минатата година изнесувала 26.836 денари, што е зголемување за 1.049 денари во однос претходниот месец кога просечната плата била 25.787 денари. Од ДЗС информираат дека пораст на платите во периодот ноември - декември 2019 година имало во секторите: стручни, научни и технички...

Народната банка регистрира забрзан пораст на цените на становите во Скопје

Во последните три месеци од минатата година стапката на пораст на цените на становите изнесува 3,6 отсто, што претставува умерено забрзување во споредба со претходното тримесечје, покажуваат податоците на Народната банка објавени во најновиот квартален извештај. „Од аспект на понудата, вредноста на изградените станбени згради забележа пад во третиот квартал од годината, а намалување се забележува и кај вредноста на...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...