fbpx
Таг: порака

таг: порака

Новогодишни „желби“ до институциите во последното издание на „Шорткат“ за 2021 година

Вечерва во 19 часот ќе биде емитувано последното издание на емисијата за млади „Шорткат“ за оваа година. Во него се потсетуваме на најзначајните прилози што ги изработивме во изминативе 17 епизоди, а кои вклучуваа теми и настани што се особено важни за младите во земјава. Од интервјуто со Миа, по кое Министерството за здравство започна со набавка на безболни сензори за...

Папата со порака пред почетокот на КОП 26, лидерите на Г-20 бараат итни мерки против климатските промени

На два дена пред почетокот на Конференцијата за климатски промени на ОН (КОП 26), Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денеска ги повика светските лидери на самитот во Глазгов да донесат итни и ефикасни одговори за еколошката криза, јавуваат светските медиуми. Тој предупреди дека климатските промени се досега невидена закана врз заедничкиот дом на сите луѓе. Папата денеска го прими...

Царовска: Новата концепција за основно образование е влез во новата ера и влог во иднината

Меѓународниот ден на образованието, 24 јануари, годинава се одбележува во време на пандемија што наметна целосно нови услови за одвивање на образовниот процес, но и предизвици во изнаоѓање на решенија за непречена настава и квалитетно образование. Министерството за образование и наука, МОН, продолжува силно да вложува во образованието и во подготвувањето на целосна нова реформа која ќе гарантира подобро...

Трамп од болница прати порака на Твитер: Научив многу за ковид-19, ова е вистинско училиште

Со пуштање на патриотската песна „God Bless America“, пред националниот воен медицински центар „Валтер Рид“ во Мериленд, каде се лекува од корона вирус американскиот претседател Доналд Трамп, толпа симпатизери денеска повторно се собраа, со цел да му дадат поддршка, пренесуваат светските агенции. „Навистина ги ценам сите обожаватели и луѓе кои ме поддржуваат пред болницата. Факт е – тие навистина ја...

Реисот Фетах Шаќири е позитивен на ковид-19, упати телефонска порака по повод Курбан Бајрам

Вршителот на должност претседател на Исламската верска зедница, Фетах Шаќири е позитивен на ковид-19. Поради тоа, како што информираа од ИВЗ, а и заради заштита на новинарските екипи и неговите соработници, годинава пораката по повод утрешниот исламски празник Курбан Бајрам, Шаќири ја испрати телефонски. Тој денеска преку својот фејсбук-профил потврди дека е позитивен на корона вирус и дека се наоѓа...

Хелсишки: Продолжуваме активно со заштитата на работничките права

Хелсиншкиот комитет за човекови права ќе продолжи да ја следи состојбата со работничките права во државата и во секое време конструктивно ќе се вклучи во сите процеси за да се обезбеди почитување на трудот, стои во нивната порака по повод Меѓународниот ден на трудот, 1 Мај. Се потсетува дека по последните 6 месеци се регистрирани 214 пријави кои опфатија повеќе...

Филипче со емотивна порака до здравствените работници: Вие сте хероите во битката со короната (видео)

Министерот за здравство Венко Филипче им го честита на здравствените работници Светскиот ден на здравјето, 7 април, и им се заблагодари за клучната улога која ја имаат тие во здравствената нега и грижата за нашето здравје. Тој испрати емотивната порака до нив. „Во овие моменти, исправени пред најголемиот светски здравствен предизвик, ја водиме битката на нашата генерација. Корона вирусот од...

Остра реакција на Судскиот совет за СМС пораката на Русковска

Судскиот совет најостро го осуди однесувањето на Вилма Русковска, шефицата на ОЈО за гонење на организиран криминал, која преку СМС ги критикуваше и им се закани на судиите во Апелациониот суд кои ја ослободија поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, од затворски притвор. Судиите констатираат дека јавните изјави и закани на Русковска се грубо кршење на принципот на еднаквост и...

Заев со директна наредба до роднините на функционерите да си дадат отказ

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на синоќешниот митинг на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во Прилеп, испрати директна наредба до роднините на функционерите веднаш да се повлечат од работните места. „Државна антикорупциска комисија е независна институција и очекувам од неа да ги соопшти резултатите и за другата страна. Тие беа примерот за непотизмот со целосно партиско и роднинско вработување....

Заев: 27 април беше срам за државата, покажавме дека не сме такви

По повод годишнината од инцидентите во Собранието на 27 април, премиерот Зоран Заев вели дека од тој настан, кој бил срамен за граѓаните и државата, треба да извлечеме поука за никогаш да не се повтори. Прашан дали верува во правна разрешница за овој случај, тој додаде дека лицата кои се огрешиле пред закон, ќе бидат извадени пред системот на правдата,...

Ахмети: НАТО очекува Македонија храбро да ги спроведе реформите

Столтенберг пренесе порака дека НАТО ќе ја почитува волјата на мнозинството граѓани за членство на Македонија во Алијансата, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети на прес-конфереција по неговата средба со генералниот секретар на НАТО. - Ние сме многу благодарни за се што НАТО има придонесено за државата. Столтенберг истакна дека НАТО ќе ја почитува волјата на мнозинството граѓани за членство...

Православните христијани денеска го слават Божиќ

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божиќ. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божиќни литургии, a централното одбележување е во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи литургија на Св.Василиј Велики. Во неговата порака која што ја упати по пово Божик, тој рече дека „новородениот Богомладенец постојано...

Г.г Стефан: Овде и меѓу иселениците нека завладеат мирот и добрата волја

Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан испрати божикна порака по повод претстојниот празник Рождество Христово - Божик. „Претстојното лето Господово нека биде исполнето со надеж дека и во Македонија, и помеѓу иселените нашинци и насекаде по светот ќе завладеат мирот и добрата волја. Ние како народ - тоа најдобро ќе го постигнеме ако живееме според верата и преданието на...

Заев: Вечерата со Бутарис е порака дека постои волја за решавање на спорот за името

Премиерот Зоран Заев бил на вечера со солунскиот градоначалник Јанис Бутарис за Нова година во Солун за да испрати позитивна порака дека постои волја за решевање на спорот со името. Ова денеска го изјави Заев, во својот прв коментар пред македонските новинари по вечерата со Бутарис. Одговарајќи на прашања на новинарите во врска со посетата на Солун тој рече дека создадената...

Груевски: Овие избори ќе бидат порака од народот за насилството на власта

На 15 октомври гласањето нема да биде само гласање за градоначалници и за советници, ќе биде порака од народот за овие четири и пол месеци владеење и злоупотреби, ќе биде порака и за секојдневните политички хајки и прогони, порача вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на партискиот митинг во општина Центар. - На овие избори претходеа едни други избори во декември,...

Заев до Марковиќ: Приемот на Црна Гора во НАТО е силна мотивација за новата влада

Премиерот Зоран Заев испрати честитка до премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, за приемот на Црна Гора во Северноатлантската алијанса (НАТО). „Овој сигнал на отворени врати на Алијансата е силна мотивација за новата влада на Република Македонија да продолжи да работи според демократските вредности и владеењето на правото, вложувајќи во потребната модернизација на Армијата според стандардите на НАТО, за во најкус можен...

Шефовите на мисијата на ЕУ на Косово ги повикаа партиите да обезбедат фер и коректни избори

Шефовите на мисијата на Европската Унија на Косово ги повикаа сите политички партии и учесници на предвремените парламентарни избори, закажани за 11 јуни, оваа година, да обезбедат фер и демократски избори во склад со меѓународните стандарди. Од мисијата нагласуваат дека предизборните кампањи треба да и им пружат информации на гласачите во атмосфера на мир, толеранција и почитување, за да...

Коѕиас: Никој не може да ја притисне Грција да отстапи од ставот во спорот за името

Јасна порака дека Грција ја поддржува стабилноста во Македонија, но нема да отстапи од своите барања во спорот за името под никакви меѓународни притисоци, испрати шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, во интервју за грчкиот весник „Риал њуз“. Говорејќи за ситуацијата во Македонија и за информациите дека грчката дипломатија се подготвува за нови силни притисоци од меѓународната заедница за решавање на спорот...

Германското МНР го повика на разговор македонскиот амбасадор во Берлин

Министерството за надворешни работи на Германија денеска претпладне го повикало на разговор македонскиот амбасадор во Берлин и му упатило остра порака дека одговорните во Скопје мора да ги прифатат резултатите од изборите, пишува „Дојче Веле на македонски јазик“. Како што информира официјален Берлин, во просториите на министерството за надворешни бил повикан амбасадорот Сашо Марковски, коmu му било порачано дека „одговорните...

СДСМ: Европа гледа дека Иванов не се однесува демократски, пристојно и со здрав разум

Европа и светот гледаат дека однесувањето на Ѓорге Иванов не се заснова на демократски начела, пристојност и на здрав разум и затоа таква е последната порака од лидерите и од институциите на Европската Унија, што во Македонија ја пренесе претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, се вели во реакцијата на СДСМ по заедничката прес-конференција на Иванов и на Туск. „Ѓорѓе...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...