fbpx
Таг: поплаки

таг: поплаки

Населбата Серава цела ноќ „будна“ поради поплавите: Ај што не доаѓаат да нѝ помогнат, туку ни на телефон не одговараат

Поројните врнежи завчера попладне ја поплавија населбата Серава во општина Чаир, која што се наоѓа на само 2,5 километри од центарот на Скопје. Екипата на Порталб.мк посети дел од куќите кои настрадаа од поплавите. Жителите чистеа цела ноќ, но и преку ден, бидејќи подрумите и другите простории им беа полни со вода. Бараат од општинските или централните власти да им...

Над 500 жени во САД го тужат „Убер“ поради поплаки за сексуален напад

Компанијата „Убер“ доби тужба од повеќе од 500 жени низ САД кои тврдат дека биле нападнати од возачи на оваа платформа, јавува „Блумберг“. Во жалбата која е поднесена во Сан Франциско, САД, се наведува дека жените биле киднапирани, сексуално нападнати, силувани, затворани, демнени, малтретирани или нападнати на друг начин за време на нивните возења. Во жалбата се тврди и дека...

ССНМ: Медиумите во целост да ги исплаќаат додатоците за работа во недела

По истекот на законскиот рок за исплата на јануарската плата, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) добил пријави и поплаки од новинари и медиумски работници од повеќе медиуми во државата дека или не им биле исплатени законски утврдените додатоци на плата за работа во недела или им биле исплатени помалку пари, информираат од ССНМ. „Согласно измените на Законот...

Поплаки и пријави за услугите на јавната администрација и за корупција ќе се поднесуваат онлајн и преку телефон

Од утре граѓаните ќе може да го користат новиот канал за онлајн-поднесување поплаки и пријави за услугите на јавната администрација и за корупција, порачаа вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски и министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири. На прес конференцијата на која го промовираа „Електронски систем за онлајн поднесување...

СЕММ: 70 отсто од жалбите за непрофесионално известување се за корона вирусот

Советот за етика во медиумите (СЕММ) со загриженост реагира на зачестените случаи на неетичко и непрофесионално известување, а особено на ширењето шпекулации кај одредени медиуми во врска со пандемијата на корона вирусот, што дополнително би можело да влијае врз натамошно зголемување на загриженоста и вознемиреноста кај јавноста заснована на неточни информации и сензационализам, информираат од таму. „Од моментот на прогласување...

Агенцијата за слободен пристап до информации ги реши заостанатите предмети од 2018 и 2019 година

Во двомесечниот период од нејзиното основање на 26 декември 2019 година, Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер приоритет во работењето стави на решавањето на заостанатите предмети од 2018 и 2019 година. Станува збор за поплаки кои стоеле во фиоки, како резултат на нефункционирањето на Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информации од јавен...

Агенцијата за слободен пристап до информации решила 250 од вкупно 750 претставки

Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер за еден месец има решено 250 претставки од вкупно 750, додека паралелно работат на нови поплаки кои ги решаваат според рокот предвиден со закон, односно 15 дена. Директорката на Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер, Пламенка Бојчева, вели дека работата на поранешната Комисија за слободен пристап е деблокирана, односно...

Судии се јавувале кај Караџовски да прашаат дали навистина ќе има масовни разрешувања

Судскиот совет на денешната седница нема да одлучува по барањата за разрешување на судии, туку ќе ја почне постапката со избор на членови на Советот кои ќе ги застапуваат барањата за разрешување и ќе се бираат комисии кои ќе истражуваат дали има основи за разрешување, по што ќе реферираат до Судскиот совет. Ова денеска го соопшти претседателот на Судскиот совет,...

Надлежните делумно го чистат снегот од патиштата и од улиците во Тетово и во околината

Патните правци кон некои шарпланински села не се доволно исчистени, а во Тетово од снег се чистат само главните улици, велат граѓани од Полошкиот Регион. - Патот што води кон нашето село, Селце на Шар Планина, не се чисти. Треба локалните власти повеќе да се ангажираат и да ги чистат патиштата од снегот. Некои возила не можат да се движат по...

„Ние одлучуваме“: Ако ве нема на избирачкиот список, проверете дали сте во посебните изводи

На бесплатната СОС-линија на граѓанската акција „Ние одлучуваме“, денеска до 12 часот, добиени биле повеќе повици од граѓани со поплаки дека ги нема на избирачкиот список и поради тоа не можат да си го остварат гласачкото право. „Во консултации со Државната изборна комисија (ДИК), добиена е информација дека постои опција граѓаните кои ги нема во изводите од избирачкиот списокот, да...

Каргов: Најмногу претставки добиле инспекторите за труд

Инспекцискиот совет денеска разгледуваше осум претставки, од кои четири се поднесени против инспектори од Државниот инспекторат за труд. Другите претставки се за инспектори од пазарен, просветен, управен и од инспекторат за храна. - Во претставките од денешната седница, најмногу се однесуваат на трудовите инспектори кои при контролата вршеле влијание. Инспекторите вршеле притисок за преку која фирма да се обезбедуваат елаборати...

Велика Британија ги забрани рекламите за е-цигари

Велика Британија вчера ги забрани телевизиските реклами за електронски цигари, откако пред само два месеци ги промени правилата за огласување со кои се овозможи нивно рекламирање, пренесуваат тамошните медиуми. Одлуката ја донела Управата за стандарди за огласување(АСА). Таа била поздравена од здруженијата за борба против пушењето, кои ја проблематизираат легалноста на ваквите реклами. АСА заклучила дека три реклами за е-цигари потсетуваат...

За 25 отсто зголемен бројот на кривични дела при семејно насилство

Во првите девет месеци од оваа година, бројот на кривични дела сторени при семејно насилство е зголемен за 25 отсто во однос на регистрираните случаи во истиот период минатата година, соопшти министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во своето обраќање по повод промоцијата на националната кампања, која е во рамки на глобалните 16 дена активизам, насловен „Orange your neighbourhood“,...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...