fbpx
Таг: помош

таг: помош

Европскиот суд пресуди: Нема социјална помош за секого

Европскиот суд за правда во Луксембург денеска објави пресуда со која невработени европски граѓани нема повеќе да можат да уживаат социјална помош во земја-членка на Европска Унија каде немаат работен стаж или не бараат активно работа. Одлуката е донесена откако германски суд одбил да ѝ даде социјална помош за Романка, Елизабета Дано, која се преселила во Германија заедно со својот син,...

Црвен Крст на Куманово подготви пакети храна за сиромашните

Црвен Крст на Куманово подготви педесетина пакети со храна за најсиромашните граѓани од општината. Како што соопштија од организацијата, подготвените пакети се изработени од средства кои жителите на општината и кумановските фирми ги донираа во рамки на одбележувањето на Неделата на борба против глад, спроведена во октомври. - Пакетите веќе се дистрибуираат до екстремно ранливите категории граѓани, семејства со болни деца,...

Хуманитарна акција за седумчлено семејство од Велес

Хуманите луѓе можат да ги донесат своите донации во продавницата на Биокосмос-Велес
Добротворна акција за собирање донации за седумчленото семејство Давчевски од Велес, на кое во пожар целосно му изгоре куќата, организира Здружението на граѓани „Уметност на живеење Македонија“. Хуманите луѓе можат да ги донесат своите донации во продавницата на „Биокосмос-Велес“, спроти гимназијата, в сабота, 8 ноември, од 8 до 21 часот.

Ибраимоски: Секој невработен до 29 години да добива по 100 евра

На секое невработено лице, или, како што вели власта, на секое лице кое активно бара работа, до наполнување на 29 години, да му се исплаќа по 100 евра во денарска противвредност секој месец сè до неговото вработување, односно до наполнување 29 години, предлага Самка Ибраимоски, лидер на Партијата за целосна еманципација на Ромите. - Тоа ќе доведе до разгорување на...

Русија прати помош за борба со еболата во пет африкански држави

Помош за борба против епидемијата на ебола, испорача Русија во пет африкански држави. Пакетите ги исфрли транспортен авион на руската компанија „Волга-Дњепар“. Се работи за пет контејнери, секој со 18 тони заштитни и други средства, изјави по телефон член на екипажот на авионот од Абиџан, јави ТАСС. Руската помош е испорачана во ДР Конго, Гана, Мали, Гвинеја-Бисао и во Брегот на...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...