fbpx
Таг: полугодие

таг: полугодие

За првпат ќе има седумдневен пролетен распуст за сите ученици, учебната година ќе трае до 17 јуни

Првпат во македонското образование, со владина одлука се воведува пролетен распуст за учениците во основното и во средното образование, потврди за Мета.мк министерот за образование, Јетон Шаќири. Веќе извесно време надлежните планираа промени во календарот за претстојната учебна година. Шаќири вели дека пролетниот распуст е за сите, односно и за наставниците и останатите вработени, кои нема да одат на работа...

Учениците од утре на тринеделен зимски распуст

Учениците од основните и средните училишта денеска го завршуваат првото полугодие од учебната година. Тие од утре се на тринеделен зимски распуст. Според календарот на Министерството за образование и наука (МОН) предвидено е да се вратат на настава на 20 јануари, односно тогаш ќе почне второто полугодие. Претходно министерката за образование Мила Царовска рече дека засега нема потреба од продолжување на...

Наставниците не сакаат ретроактивно да го пополнуваат е-дневникот

По објавата на „Мета“, дека е избрана фирмата што ќе го одржува е-дневникот, на социјалните мрежи, во групите за просветни работници, наставниците коментираат дека не е во ред сега да се бара да ги внесат сите податоци за постигањата на учениците и изостаноците во електронскиот дневник за сите 4 месеци и дека тоа за нив е голема обврска. Наставниците сметаат...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...