fbpx
Таг: полски уметници

таг: полски уметници

„Полска школа на колаж“ – утре се отвора изложбата на Жмијевски и Алтхамер во МСУ

Во Музејот на современа уметност (МСУ), утре со почеток од 20:30 часот, ќе биде отворена изложбата „Полска школа на колаж“ со дела на светски познатите уметници Артур Жмијевски и Павел Алтхамер, информираат од МСУ. Полскиот уметнички тандем Алтхамер и Жмијевски, изминативе две недели беа ексклузивни гости на Музејот на современа уметност во Скопје, каде во една од салите на музејот...

Полските критички уметници Артур Жмијевски и Павел Алтхамер ќе работат на „Отворено студио“ во МСУ

Артур Жмијевски и Павел Алтхамер, едни од најзначајните полски и европски уметници од својата генерација, следниот месец ќе бидат гости на Музејот на современата уметност (МСУ) – Скопје. Уметничкиот тандем е меѓу најважните претставници на таканаречената критичка уметност - карактеристична струја на полската уметност, која се заснова на критичка обработка на актуелните теми од јавниот живот. Во рамки на нивниот престој...

Изложба на плакати од истакнати полски автори

Вечерва, од 19 часот, во Спомен-куќата на Христо Узунов во Охрид, ќе биде отворена изложба на плакати од истакнати полски автори. Станува збор за автори што живееле и твореле од 1950 година до денес. Изложбата под наслов „Полската школа на плакат“ е во организација на НУ Завод за заштита на спомениците и музеј од Охрид.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...