fbpx
Таг: Полог

таг: Полог

Жените од Полошкиот регион, единствени во земјава без прифатилиште за жртви на насилство

Жените - жртви на семејно и родово базирано насилство во Полошкиот регион немаат прифатилиште за засолнување. Ова е единствениот од осумте плански региони во Северна Македонија каде што такво засолниште нема. Недостигаат и други специјализирани служби. Институциите, и централните и локалните, досега не направиле доволно на овој план. Експертите од оваа област предупредуваат дека прифатилиште треба да се отвори...

Вистиномер: Србите во Северна Македонија не ја оправдуваат војната во Украина, дел од нив навиваат за Русија

Србите како и дел од членовите на српско-македонските здруженија во Полошко се против инвазија на која било земја и се за зачувување на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. Но, некои од нив и покрај осудата од многу земји и организации, како и укажувањата недоразбирањата да се решаваат по дипломатски пат, сепак сметаат дека рускиот претседател Владимир Путин, можеби...

Вистиномер: Мали чекори кон големи промени за децата со попреченост во македонското образование

Образовната инклузија е процес што трае повеќе од две децении, којшто се оддолжува не само поради лошите закони, туку и поради ниската јавна свест во општеството, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Четириесет ученици со попреченост од Полошко од оваа учебна година имаат образовни асистенти кои обезбедуваат поддршка во учењето, во рамки на училиштата каде што следат настава. Овој вид...

Мрежата СТЕП оформи четири заеднички туристички пакети за Полог и Елбасан

На дводневна работилница што се одржа во Грамш, во регионот Елбасан во Албанија, минатата седмица, „СТЕП – проектот за зајакнување на иновативен туризам" оформи четири туристички пакети што ќе се реализираат заеднички во регионите Полог во Македонија и во Елбасан. Во втората работилница од овој тип учествуваа повеќе од 50 субјекти што се занимаваат со туристички дејности: туристички агенции, хотели, хостели,...

Онлајн платформа “iTop” за лесен пристап до туристички пакети во мрежата на СТЕП

Проектот за зајакнување на иновативен туризам во регионот Полог и Елбасан СТЕП , промоција на туризмот ќе креира платформа наречена „iTop“, која ќе им овозможи на туристите лесен пристап до туристичките пакети кои се нудат од мрежата на СТЕП во двата региона во Македонија и Албанија. Флорент Бајрами, координатор на СТЕП за „Порталб“ вели дека онлајн-платформата ќе се реализира по...

Во Елбасан почна подготовката за заеднички туристички производи на членките на СТЕП

Минатата недела на 13 и 14 декември во Елбасан во Албанија се одржа првиот состанок за подготовка на рамка за заеднички туристички производи на членките на мрежата СТЕП (Проект за зајакнување на иновативен туризам) со учесници од Албанија, кои ги претставуваат бизнисот, академските институции, невладини организации, локални и регионални власти и проектниот персонал. Во работните сесии се дискутираше одредени географски региони...

СТЕП ќе развива заеднички туристички пакети за Полог и Елбасан

Проектот за зајакнување на иновативен туризам (СТЕП) почнувајќи од четврток, почнува со процесот на подготовка на туристички пакети кои би се реализирале во Полошкиот регион во Македонија и во регионот Елбасан во Албанија. Во рамките на програмата на подготвителни состаноци за прекугранични пакети на услуги и искуства, првиот ќе се одржи в четврток и петок во Елбасан. Се очекува учесниците...

Заврши потпишувањето меморандуми за туристичка соработка на општините во Полог

Со потпишувањето на меморандумот за соработка меѓу Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ и општина Врапчиште се затвори поглавјето на потпишување на меморандуми за соработка со девет општини вклучени во Полошкиот плански регион (Тетово, Гостивар, Желино, Боговиње, Теарце, Јегуновце, Врапчиште, Брвеница и Маврово - Ростуше). Во согласност со меморандумот, Фондацијата „Метаморфозис“ се обврзува да ги промовира вредностите на сите потенцијални...

Општините во Полог ќе започнат проект за подобро управување со цврстиот отпад

Деветте општини во Полошкиот регион ќе спроведат проект за интегрирано управување со отпад, финансиран од швајцарскиот Државен секретаријат за економски прашања (SECO). Грантот за реализација на проектот изнесува 7,8 милиони франци, соопшти градоначалничката на Тетово, Теута Арифи. - Предвидено е за една година да се доврши физибилити студијата и системот за менаџирање на отпадот. Од денеска започнува практичниот дел од...

Жителите на гостиварско Сушица со блокади ќе бараат изградба на патот кон селото

Кал и дупки длабоки половина метар. Во ваква состојба е патот кој води до гостиварското село Сушица. Мештаните велат дека земјениот пат уште повеќе се уништува од камионите на комуналните претпријатија од Полошко, кои по оваа делница го транспоритаат сметот до регионалната депонија Русино, која се наоѓа на само неколку километри од нивното село. Жителите од Сушица за наредната недела...

Спасена девојка што сакала да се самоубие во тетовско Џепчиште

Шестнаесетгодишна девојка од тетовското село Џепчиште, синоќа сакала да си го одземе животот, со скокање од покривот од нејзината куќа. Девојката се качила на балконот од потпокривот на куќата во која живеела со намера да скокне оттаму. Нејзиниот татко веднаш реагирал и случајот го пријавил во полиција, која за кусо време пристигнала на местото, заедно со медицински персонал и со противпожарна...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...