fbpx
Таг: полициски службеници

таг: полициски службеници

Дваесет и седум годишник нападнал полицајци откако го уапсиле поради пријава за семејно насилство

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека на 28 април во село Подареш, радовишко, полициски службеници од Полициска станица Радовиш го лишиле од слобода Б.И.(27) од с.Подареш, постапувајќи по претходна пријава дека истиот извршил кривично дело „семејно насилство“, по што тој физички ги нападнал полициските службеници. Подоцна Б.И. бил префрлен во Психијатриска болница Негорци - Гевгелија, а увид на местото...

Големиот паркинг на Водно ќе биде затворен за викенд, поради трки со автомобили

Големиот паркинг на Водно ќе биде затворен за време на викендот, до 15.30 часот поради спортска манифестација, информираат од МВР. „На 08 и 09 декември (сабота и недела) во времето од 07 до 15.30 часот, во организација на АКК Примо АВЈ – Скопје ќе се одржи спортска манифестација „Авто слалом-спретно возење Скопје 2018“ на големиот паркинг на Водно и од тие причини...

Откриени седум мигранти кај Смоквица

Вчера во 20.30 часот на клучката во село Смоквица полициски службеници запреле автомобил „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Н.Р.(45) од с.Арачиново, скопско, информираат од МВР. Притоа, во возилото биле затекнати седум мигранти, од кои шест од Авганистан и еден од Шри Ланка. Н.Р. бил приведен и предаден на полициски службеници од Полициската станица Гевгелија за понатамошна постапка. Се преземаат мерки...

МВР: Дисциплинска постапка за полицајците што ги приведоа членовите на Левица

Одделот за внатрешна контрола на МВР утврдил дека четворица полициски службеници неосновано употребиле физичка сила врз членови на Левица, кои во саботата протестираа на плоштадот во Скопје додека се одржуваше презентација на воената опрема на САД и на АРМ. - Утврдено е дека од страна на четворица полициски службеници врз четири лица неосновано била употребена физичка сила, а над тројца...

Спасовски во СВР Тетово: Притисоците врз избирачите да се пријават во МВР

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, при денешната посета на Секторот за внатрешни работи Тетово, апелираше секој притисок што се врши врз гласачите од страна на државните службеници во пресрет на престојните избори, навремено да се пријави во Министерството за внатрешни работи. - Истакнав дека ниту еден полициски службеник не смее да се вклучува во политички кампањи, не смее да се...

Во Идризово промовирани 654 кандидати за полициски службеници

Во Центарот за обука во Идризово, денеска беа промовирани 654 кандидати за полициски службеници. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, истакна дека овие вработени треба да се раководат од фундаменталните принцип на професијата, легализмот и од владеењето на правото. - Принципи, без чие што целосно почитување не е можно да се служат и да се заштитуваат граѓаните, оние заради кои воопшто...

Приведен возач на камион кој превезувал мигранти

Полициски службеници при контрола на товарно возило, марка „волво“ со скопски регистерски ознаки, а управувано од М.Д.(35) од Велес, на локалниот пат од селото Речица кон селото Ваксинце, пронашле 73 мигранти од Авганистан, Сирија, Пакистан и од Бангладеш, кои возачот ги превезувал за одреден паричен надомест. Возачот е приведен и се него се врши разговор. Известен е јавен обвинител за понатамошна постапка. Како што известуваат...

Откриени 14 мигранти во куќа во Ваксинце, Кумановско

Полициски служебиници во неделата, во куќа во селото Ваксинце, Кумановско, затекнале 14 илегални мигранти, информираат од МВР. Претходно во близина на селската чешма, полицајците забележале тројца мигранти како стојат до возило, од кое М.С. (21), жител на Ваксинце, им подавал патни торби. Мигрантите веднаш штом ги забележале полицајците, влегле во куќата, сопственост на М.С. Полициските службеници извршиле преглед на куќата и...

Кривични пријави за напаѓачите на полициските службеници во Тетово

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривични пријави до Основното јавно обвинителство против четири лица осомничени за нападот врз полициските службеници во Тетово. За обид за убиство осомничен е 69-годишниот А.И, а неговиот син, 40-годишниот И.И е осомничен за напад на службено лице, кој го извршил при обид да биде уапсен за издржување едногодишна затворска казна. Другите две лица, 17-годишниот син...

Министерот Спасовски им го честиташе 7 Мај на припадниците на полицијата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на припадниците на безбедносните сили им го честиташе 7 Мај - Денот на македонската полиција, изразувајќи благодарност за нивната „посветеност и пожртвуваност“ во секојдневната работа. „Како министер за внатрешни работи, ми претставува особена чест и задоволство на сите припадници на Министерството за внатрешни работи да им го честитам 7 Мај -Денот на полицијата и...

Кривична за осуденик од штипскиот затвор бидејќи нудел поткуп на полицајци

Секторот за внатрешни работи Штип поднел кривична пријава против осуденик во штипскиот затвор, кој се товари дека на двајца полициски службеници им нудел поткуп, информира МВР. Според полициските информации, 41-годишниот В.Е. од Кочани на 17 март оваа година, двапати на двајца полициски службеници им понудил сума од 50 евра за да му го вратат мобилниот телефон, кој претходно му бил...

Сослушани четворица заштитени сведоци на рочиштето за „Диво Насеље“

На денешното рочиште од продолжението на судскиот процес за настаните во Диво Насеље од 9 и од 10 мај минатата година, сведочеа четворица припадници на полицијата кои беа ранети во борбите со терористичката група во Куманово. Рочиштето, како и претходните, две се одржа зад затворени врати, односно јавноста беше исклучена, бидејќи овие сведоци се во својство на оштетени, а и...

Македонија бара полицајци од европските земји за помош со мигрантската криза

Управувачкиот комитет за координација и за управување со мигрантската криза донел одлука да се испратат официјални барања до поголем број европски земји за испраќање полициски службеници во земјава за помош во справувањето со кризата, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). „На сите состаноци што се одржуваа на регионално или европско ниво, Република Македонија апелираше дека ни е потребна материјална и логистичка...

Кавадарчанец повреден со нож откако му се расипало возилото со кое шверцувал мигранти

Полициски екипи вчеравечер, на стариот пат за Градско, затекнале 17-годишен малолетник од Неготино и 19-годишно момче од Кавадарци кои со возила транспортирале петмина илегални мигранти од Мароко и од Алжир. Како што информираат од МВР, синоќа, околу 18.45 часот, полициски службеници забележале возило, марка „мерцедес“, управувано од Б.Б. (19), кое не било во возна состојба. По извршениот преглед, во непосредна...

Кај Демир Капија, во возило откриени 16 илегални мигранти

Полициски службеници, синоќа околу 1.35 часот, во возило кое се движело на автопатот Удово - Неготино, откриле 16 илегални мигранти, информираат од Министерството за внатрешни работи. Според МВР, полицајците, откако не успеале да го запрат возилото, марка „рено сценик“, кое не застанало на нивиот знак и продолжило да се движи со зголемена брзина, тргнале по него. Кај клучката Демир Капија,...

МВР: Повредени 18 полицајци во судирите со мигрантите на границата со Грција

Во денешниот судир меѓу мигрантите и припадниците на безбедносните сили на границата со Грција, повредени биле 18 полициски службеници, од кои двајца имале потешки повреди на главата, а биле демолирани и неколку полициски и армиски возила, соопшти попладнево Министерството за внатрешни работи. Инцидентот се случил околу 13.30 часот на граничната линија кај кота 59, каде припадниците на Армијата на Република...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...