fbpx
Таг: полициска бруталност

таг: полициска бруталност

Уапсени 667 лица по нередите во Франција поради убиството на момче од полициски службеник

Трета ноќ по ред траат протестите во Франција по убиството на 17-годишно момче од страна на полициски службеник. Досега се уапсени 667 лица, информираше министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин, пренесува Гардијан. И во текот на вчерашната ноќ продолжија немирите во Франција, кои се последица на револтот на граѓаните откако полицаец уби 17-годишно момче поради тоа што со возилото не...

Протести во Франција по убиството на 17-годишно момче од полицијата

Над 150 лица се уапсени на вчерашните протести против полициската бруталност во Франција, при што тамошното Министерство за внатрешни работи тврди дека тие прераснале во насилство со напади и уништување на општински згради, школи и полициски станици, јавува Гардијан. Причина за протестите е убиството на 17 годишно момче од страна на полициски службеници при рутинска сообраќајна контрола. Протестантите запалија возила...

Хелсиншки комитет за човекови права: Итно да се истражи и санкционира полициската бруталност врз навивач

Видео снимката на полициска бруталност врз припадник на навивачката група „Чкембари”, која пред неколку денови се прошири на социјалните мрежи и медиумите, покажува дека употребата на прекумерна физичка сила и средба за присилба продолжува да биде честа практика на полицијата, соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права. „Покрај бројните залагања на државата да ја елиминира тортурата и нехуманото постапување спрема граѓаните...

Аваја: Апелациониот суд да ја прифати пресудата за случајот со полициска бруталност во Битола

Граѓанското движење АВАЈА вчера одржа Марш за правда, откако Основниот кривичен суд Скопје донесе пресуда за случајот на полициска бруталност во Битола, со која обвинетиот полициски службеник е прогласен за виновен и е осуден на казна затвор од една година. Протестот започна од пред Основниот кривичен суд Скопје, каде што Ремзи Медик, тим лидер на АВАЈА од Битола, ја објасни...

Протест против полициската бруталност пред Чешката амбасада во Скопје [фото]

Над 1.000 граѓани учествуваа на вчерашниот протест пред Чешката амбасада во Скопје поради убиството и полициската бруталност врз младиот Ром, Станислав Томаш од Теплице, Чешка. Протестот беше организиран од граѓанското движење - АВАЈА. Протестот започна од пред основното училиште “Koчо Рацин“ на улица “Мајка Тереза” (Водњанска) и продолжи пред Чешката амбасада. Чешките власти предводени од премиерот, Андреј Бабиш, претседателот, Милош Земан...

Убиецот на Џорџ Флојд доби 22,5 години затвор

Дерек Шовин, тогашен полицаец кој минатата година на улица во Минеаполис го уби Афроамериканецот Џорџ Флојд, вчера беше осуден на затворска казна од 22 и пол години. По убиството почнаа серија на големи протести против кршење на правата на Афроамериканците под мотото „Црнечките животи вредат“, кои честопати се претвораа во безредие. Како што извести Си-ен-ен, пред изрекувањето на пресудата, Шовин...

Полицијата малтретирала двајца Роми во 2014, Судот во Стразбур пресуди земјава да исплати отштета

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда во корист на двајца Роми, кои во 2014 година биле малтретирани од страна на полицијата во Скопје. Двете лица, кои тогаш имале 16 односно 13 години ќе добијат надомест на штета во износ од 7.500 евра поединечно, објави Европскиот центар за права на Ромите, кој ги застапуваше двете лица пред Судот во...

Хелсиншки комитет и Аваја бараат МВР да го реши последниот случај со полициска бруталност врз Роми во Битола

Хелсиншкиот комитет за човекови права заедно со Македонското здружение на млади правници, преку заеднички проект ангажираа адвокат за последниот случај за кој вчера извести ромската организација АВАЈА, а е поврзан со индикации за полициска бруталност, но и со елементи на реваншизам од страна на полициските службеници. Според АВАЈА, овојпат полицијата употребила прекумерна сила врз повозрасна Ромка и нејзиниот син. https://www.facebook.com/avaja.org/posts/693314874914704 „Синот...

Протест против полициската бруталност во Битола

Во Битола денеска ќе се одржи протест против полициската бруталност организиран од организацијата АВАЈА. Овој протест е поттикнат од инцидентот што се случи неодамна, каде можеше да се види како претставник на полицијата тепа припадник на ромската заедница. АВАЈА е граѓанска иницијатива која има за цел да ги артикулира и промовира интересите на граѓаните роми пред сите засегнати страни. Протестот...

Дезинформации за навлегување на руската војска во Белорусија за да „ги смири демонстрациите“

Откако на социјалните мрежи и преку чет апликациите почнаа да се шират видеа на кои се гледаат воени транспортери и автобуси полни со војници, со тврдење дека тоа е руска војска која или веќе навлегла во Белорусија или „само што не влегла“, проверувачите на факти од Белорусија бргу ги разоткрија ваквите наводи како дезинформации. Како што нагласува Франак Вјачорка, аналитичар...

Истиномер: Српскиот министер за полиција го премолча бруталното тепање демонстранти

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Пакетот закони за заштита од полициска бруталност одат на комисиски расправи

Собранието на денешната пленарна седница ги усвои заклучоците за пакетот законски измени со кои се предвидува формирање на надворешни механизми за заштита од полициска бруталност. Пратениците од парламентарното мнозинство, без опозицијата, која не учестува во работата на законодавниот дом, по брза постапка, без расправа одлучија измените на законите за извршување санкции, за јавно обвинителство, за јавнообвинителска служба и за судовите...

Дури 460 луѓе биле повредени од полицијата, тврди каталонската влада

Во акцијата на шпанската полиција во Каталонија да го спречи референдумот за независност на оваа покраина, се користеше и директно физичко насилство и пендреци и гумени куршуми, јавуваат медиумите. Во пресметката што се случуваше кога на гласачките места полицијата интервенираше за да го одземе гласачкиот материјал, а граѓани се спротивставуваа, се повредени најмалку 460 цивили и 11 полицајци. Полицијата дејствуваше по...

Мемети: Сè уште имаме нефункционални и исполитизирани институции

Сè уште имаме исполитизирани и нефункционални институции, кои спроведуваат и партиски агенди, истакнал денеска народниот правобранител Иџет Мемети, на презентацијата на годишниот извештај за степенот на почитување, унапредување и заштита на човековите права и слободи во 2016 година, пренесува „Нова ТВ“. Според Мемети, во сферата на почитувањето и на заштитата на човековите права, минатата година не е забележан никаков напредок,...

Немири во Париз поради полициска бруталност

Седумнаесет лица се уапсени во немири во предградие на Париз кои избија откако полицаец, наводно, со пендрек, сексуално малтретирал црно момче. Демонстрантите во текот на ноќта палеле автомобили и контејнери, а насилствата од североисточното предградие на Париз се прошириле во уште пет града. Протестите и немирите почнаа по извештаите дека полицијата минатата недела нападнала 22-годишен црнец за време на редовна проверка на...

Омбудсманот Мемети тврди дека полициската бруталност е во пораст

Полициската бруталност во Македонија е во пораст и не постојат ефективни истраги, изјави денеска народниот правобранител Иџет Мемети, врз основа на сумираните податоци за 2016 година. Зборувајќи на прес-конференција во Хелсиншки комитет за човекови права, Мемети рече дека канцеларијата на Народниот правобранител во врска со случајот „Диво Насеље“ поднела пет кривични пријави до јавниот обвинител, при што две веќе се...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....