fbpx
Таг: политичка криза

таг: политичка криза

ВМРО-ДПМНЕ: Алијансата за Албанците како мираз му ја носи тиранската платформа на Заев

Коалициските партнери на Заев од Алијанса за Албанците, кои како мираз му ја носат тиранската платформа, вчера уште еднаш потврдија дека не им е битен државниот интерес, туку националното прашање на Албанците, стои во утринското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. „Поголема потврда од тоа дека од Алијанса за Албанците ќе коалицираат заради исполнување на барањата од тиранската платформа со СДС, а не...

Бушати: Имаше договор со Груевски кој беше одбиен од причини неповрзани со Албанија

Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, кој престојува во Вашингтон, негира дека постои „тиранска платформа“ и дека Албанија се меша во внатрешните работи на Македонија. Бушати, кој беше гостин на тинк-тенкот „Германски Маршалов фонд“, одби да одговори на прашањето од американските експерти што значи изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за единство на Косово и Албанија, пренесе „Македонската радио-телевизија“. – Не...

СДСМ: Секое дело спротивно на државните интереси е противуставно и казниво

Државата мора без одложување да профунционира за граѓаните, кои четири месеци чекаат да се реализира нивната јасно изразена волја за промени, вели СДСМ во утринското соопштение. „Трајко Велјаноски и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, и вршителот на должноста претседател на државата, Ѓорге Иванов, се должни да дозволат демократските процеси да продолжат! Парламентот и сите институции имаат обврска да го овозможат формирањето...

Груевски – Иваниќ: Односите помеѓу двете земји се пријателски и со заемно разбирање

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска придружуван од партиските соработници Владимир Ѓорчев и Александар Николоски, се сретнал со претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Младен Иваниќ. Двајцата соговорници позитивно ги оцениле односите помеѓу двете, земји кои се карактеризираат со заемно пријателство и со разбирање. Груевски, како што се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, го запознал својот соговорник со аспектите на политичката...

Иванов не го дава мандатот, оти го почитувал Уставот

Претседателот Ѓорге Иванов нема да го додели мандатот сè додека не се отстранат правните и политичките пречки. Тој на прес-конференцијата со претседавачот на Претседателството на БИХ, Младен Иваниќ, изјави дека не може да донесе одлука која подоцна може да биде оспорена. - Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам...

Изборите и дебатите поминаа, време е да се формира влада, оцени Жбогар

Дојдено е време земјата да се придвижи напред, да се формираат државните институции, да се избере спикер на Собранието и да се формира влада, изјави во Неготино евроамбадорот Самуел Жбогар, додавајќи дека е поминато времето за избори и за постизборни дискусии. Според Жбогар, сите во државата треба да ја научат лекцијата и да се обединети кон една иста цел. - Дојдено...

СДСМ: Граѓаните да не потпаѓаат на разгорувањето тензии

Македонија и граѓаните нема повеќе да бидат заложници на мала криминална група во раководството на ВМРО-ДПМНЕ, која ги блокира процесите и сака да ја изолира државата за да продолжи режимот, а тие да се спасат од правдата, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ. „Легитимното парламентарно мнозинство од 67 пратеници избрани од повеќе од 700.000 граѓани, многу бргу ќе избере...

Груевски го информирал Билт за „приоритетите кои ѝ се добро познати на јавноста“

Поранешниот премиер и шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, вечерва отпатува за Србија, по средбите со лидерите на парламентарните партии во Македонија. https://twitter.com/carlbildt/status/854392505651138562 Билт ја заврши својата посета на земјава со средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, но оттаму не откриваат повеќе датали за средбата. На прашање на „Мета“ дали ќе има соопштение за средбата, од партијата рекоа дека нема да има и...

ВМРО-ДПМНЕ: Нови парламентарни избори заедно со локалните се решение за кризата

Македонија е заглавена во криза затоа што СДС сака да ја измами изборната волја на граѓаните и да го занемари гласот на мнозинството граѓани кои гласаа за ВМРО-ДПМНЕ, стои во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека „криминогеното раководство на СДС“, за да се спаси од затворски казни, подготвено е да дојде на власт по секоја цена, независно што...

СДСМ: Вељаноски и Иванов се должни да овозможат мирен трансфер на власта

„Трајко Вељаноски и Ѓорге Иванов не смеат противуставно и противзаконски да ги блокираат демократските процеси. Тие се должни, во согласност со Уставот и со законите, да овозможат мирен трансфер на власта“, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ. Во него се додава дека и во Македонија, како и секаде во светот, формираното парламентарно мнозинство е власт, бидејќи тоа ја...

Иванов нема да се сретне со Билт

Во агендата на претседателот Ѓорге Иванов не е предвидена средба со поранешниот шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, пишува „Курир“. Според овој медиум, Иванов нема да се сретне со Билт „пред сè поради непринципиелните ставови и крајно необјективниот пристап на Билт во врска со внатрешната политичката ситуација, но и поради неговиот директен обид за мешање во внатрешните работи на Македонија“. Билт,...

Карл Билт денеска е во Скопје

Поранешниот шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, преку својот твитер-профил најави дека денеска ќе дојде во Скопје. Иако нема објавено детали за посетата, тој на својот твитер-профил исто така напиша: „Нема изгледи за крај на уставната криза во Скопје. Разликите во ставовите помеѓу политичките партии се се подлабоки. Ситуацијата е мошне сериозна.“ https://twitter.com/carlbildt/status/853921883351379968 Неофицијално, Билт ќе се сретне со лидерите на политичките партии...

Иванов на Велигден повика да се почитуваме и да ја чуваме Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов денеска им го честиташе Велигден на сите христијани и им порача да ја зачуваат традицијата и Македонија. „Сакам на сите христијани да им го честитам овој голем ден - Велигден, ден кога симболично животот ја победи смртта. Затоа, да се радуваме на животот, на сите добрини и убавини што тој ни ги носи - изјави Иванов, кој присуствуваше...

Димитриев: Да надвладее разумот, да се запази достоинството на народот

Во моменти кога имаме силна политичка поларизација, треба да надвладее разумот, да се запази достоинството во постапките и во комуникацијата меѓу себе, порача денеска од Штип техничкиот премиер Емил Димитриев, каде присуствуваше на велигденската литургија во централниот храм на Брегалничката епархија „Свети Никола“ во Штип. - Република Македонија во историјата преживеала многу премрежиња, ќе го преживее и ова и ќе...

СДСМ: Големите промени не се лесни и не се случуваат наеднаш

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото воскресение - Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани, се вели во денешното соопштение од СДСМ. „Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за луѓето со кои го споделуваме животот. И одлучност за развој на државата во која живееме, во општество каде секој може...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и на Велика сабота го лаже и го манипулира сопствениот народ

СДСМ и на Велика сабота, ден пред најголемиот христијански празник Велигден, не пропушти да испрати соопштение со кое го лаже и го манипулира сопствениот народ, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешното утринско соопштение од СДСМ. „Оваа партија во континуитет со своето дејствување го навредува сопствениот народ, традиционалните вредности градени со векови и сопствената држава. СДС е партијата која премолчено ја прифати...

СДСМ: Иванов е соучесник во злото што им се нанесува на граѓаните

Ѓорге Иванов нема право да се однесува тирански кон својот народ, само за да задоволи на еден човек и неговата фамилија да ги реализираат нивните криминални платформи, стои во реакцијата на СДСМ на интервјуто на претседателот за австрискиот весник „Виенер цајтунг“. Со тоа Иванов, како што се истакнува во реакцијата, е соучесник во злото што им се нанесува на граѓаните. „Граѓаните...

Иванов: И да се избере претседател на Собранието, нема да го доделам мандатот

Формирање влада без оправдан мандат е правно неиздржано, вели претседателот Ѓорге Иванов во интервју за австрискиот весник „Винер цајтунг“. - Таквата влада би била без легитимност од претседателот, односно без уставна основа. Тоа е само желба. Тоа е правно неиздржано. Таква влада нема да има легитимитет. Ова јасно е наведено во нашиот Устав. Согласно член 90 од Уставот, само претседателот...

СДСМ: Граѓаните да бидат спокојни за празникот, мнозинската волја ќе се испочитува

„Граѓаните да бидат спокојни во овие празнични денови. Многу бргу во Македонија ќе се живее во демократија, слобода, еднаквост, вредностите што граѓаните ги избраа на последните избори“, порачаа СДСМ во редовното утринско соопштение. Од партијата истакнуваат дека насилничката реторика, заканите и криминалите ќе бидат заменети со квалитетен живот за сите и со правда. „Мнозинството граѓани се одлучија за заедништво и за...

СДСМ: Ќе го деблокираме Собранието согласно деловникот, Уставот и законите

Новото парламентарно мнозинство ја презема обврската наскоро да ги одблокира демократските процеси и да избере нова реформска влада, која ќе обезбеди добар живот за сите, стои во утринското соопштение на СДСМ и се додава дека тоа ќе биде направено во согласност со деловникот, Уставот и со законите. „Очекувањата на мнозинството граѓани во Македонија и на меѓународната јавност ќе бидат остварени,...

Поради пожарите, исклучени се два далекувода во Неготинско од безбедносни причини

Двата далекуводa на потегот од Пепелиште кон село Лакавица се исклучени од безбедносни причини со цел да се овозможат безбедни услови за интервенција од воздух и копно во гаснењето...