fbpx
Таг: полагање

таг: полагање

Лука Павиќевиќ: Академскиот тест ќе го олесни уписот на факултет

Наместо државна матура, учениците од средното стручно образование и оние од уметничките училишта, да полагаат влезен академски тест ако сакаат да го продолжат своето образование на факултет. Ова го предлага работна група составена од експерти, која веќе изготви нов концепт за државна матура, кој би се применувал најрано од 2025 година. Тестот е предвидено да биде замена за државната...

За да нема препишување, се предлага државна матура да се полага во спортски сали

Директорката на Државнито испитен центар, Елизабета Наумовска предлага екстерните испити од државната матура в година да се полагаат во спортски сали и во амфитеатри за да може максимално да се намали можноста за препишување. Таа за Мета вели дека на тој начин целиот процес ќе биде потранспарентен и пообјективен. „Речиси секое училиште има спортска сала. Во некои поголеми општини има...

Сојуз на средношколци: Договор што побрзо да има, ќе се пробијат државните рокови за полагање за матурантите

Од непостигнувањето на договор меѓу владата и СОНК во врска со штрајкот во образованието, најмногу ќе страдаат средношколците. Од Сојузот на средношколци денеска побараа солидарност за учениците, особено за матурантите, бидејќи кај нив има голема шанса да се пробијат државните рокови, кои пак негативно ќе се одразат на амбициозните матуранти кои сакаат да студираат во странство. „На пример, рокот за...

Се подготвуваат неколку различни матури за средношколците, ќе се полага и академски тест на знаење

Нова предлог-концепција за државна матура сработила работната група изминатиов период, која сега е на потпис кај министерката за образование и наука Мила Царовска. Клучната промена е во тоа што од идната учебна година, учениците во завршна година ќе имаат различни матури, односно матурата во гимназија нема да иста со онаа во средното стручно образование. - Кај министерката веќе е пратена...

Повеќе од 15.000 ученици денеска полагаат државна матура

Денеска започнува полагањето на државната матура за учебната 2020/2021 година, а тоа е процес кој значи формализација на средното образование и стекнување на услов за упис на високообразовните установи во земјата, но и надвор од неа, велат од Министерство за образование и наука. Од таму додаваат дека од страна на надлежните институции на системот, координирани од Министерството за образование и...

Воведени се два нови изборни предмети во државната матура која ќе се полага од 29 мај до 14 јуни

Државниот испитен центар ги објави датумите за полагање на државна матура во јунска испитна сесија 2021 година. Екстерните испити од државната матура по македонски јазик и литература, албански јазик и литература и турски јазик и литература ќе се полагаат на 29 мај. Англиски, француски, германски и руски јазик ќе се полагаат на 5 јуни 2021. На 11 јуни учениците...

За шест години, 3.736 матуранти помалку

Државна матура годинава се пријавиле да полагаат 15.553 ученици во државата. Пред шест години, односно во 2013 година, оваа бројка била 19.289, што покажува дека за овој период, бројот на ученици кои го полагаат овој испит, што е услов за упис на факултет, се намалил за 3.736 матуранти. Во 2015 имало 17.600 пријавени ученици, а во 2016 - 16.859....

Просечната оценка од државната матура во јуни e 3,42

Вкупната просечна оценка од испитите по сите предмети од 11-тата државна матура за учебната 2017/2018 година во јунската испитна сесија е 3,42, што е мало подобрување од минатата година кога средната оценка беше 3,39. Резултатите од испитите по трите екстерни предмети кои се полагаа од 2 до 21 јуни, денеска на прес-конференција ја соопштија министерот за образование и наука Арбер...

Туфегџиќ: Процесот за полагање на лекторски испит ќе се одблокира

Предлог-измените на законот за употреба на македонскиот јазик, кои што предвидуваат одблокирање на процесот за полагање на лекторскиот испит, се влезени во собраниска процедура, информираше денеска на прес-конференција пратеничката на СДСМ, Ивана Туфегџиќ. Таа додаде дека „претходната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, со несопроведливи законски измени, нема издадено лиценца за лектор од 2013 година до денес .“ -Тоа предизвикува огромна штета врз...

На државната матура во јуни, просечната оценка е 3,39

На годинашната државна матура, која ја спроведуваше Државниот испитен центар, од пријавените 16.426 матуранти постигната е просечна оценка од 3,39, соопштија од испитниот центар на денешната презентација на резултатите. Просечната оценка годинава е малку полоша од лани, кога изнесувала 3,42, а во 2015 година оценката била малку послаба од годинашнава, и изнесувала 3,37. Во 2014 година, просечната оценка била значително...

Најавени протести во Белград по повод заклетвата на Вучиќ за нов шеф на државата

Досегашниот премиер и избран претседател на Србија, Александар Вучиќ, утре ќе положи заклетва пред пратениците во собранието на Србија и ќе ја преземе должноста шеф на државата. Според пишувањата на српските медиуми, Вучиќ ќе ја положи заклетвата над специјално изработен примерок на уставот на Србија, на кој заклетва ќе полагаат идните претседатели, а под уставот на говорницата ќе се наоѓа...

На 15 август се полага државна матура

Во августовскиот испитен рок за државната матура се пријавиле 1.802 ученици, информираат од Државниот испитен центар. На 15 август ќе се полага задолжителниот предмет, односно македонски јазик и литература, албански јазик и литература и турски јазик и литература. Македонски јазик и литература ќе полагаат 128 кандидати, албански јазик и литература 266, а 21 ученик турски јазик и литература. На 16 август...

ЛП: Оценките од екстерното тестирање да не се внесуваат во свидетелствата

Либералната партија предлага две итни мерки за да се реши проблемот со екстерното тестирање, за да не претставуваат стрес за учениците, родителите и за наставниот кадар. „Оценките од ова екстерно нерелевантно оценување да не се внесуваат во свидетелствата за оваа учебна година. Така средниот успех на учениците нема да биде оштетен и задолжително да се изземат децата со посебни образовни потреби...

Од денеска почнува екстерното тестирање

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведе екстерно тестирање за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1.972 предмети. ДИЦ претходно ја објави базата прашања по сите предмети. Учениците се тестираат по два предмета, а за кои...

Државната матура без проблеми

Во сите средни училишта во Република Македонија денеска без никакви проблеми помина полагањето на задолжителниот предмет од државната матура, односно македонски јазик и литература, албански јазик и литература и турски јазик и литература. Државниот испитен центар соопшти дека испитниот материјал до сите училишта бил доставен навремено и во согласност со пропишаните правила и процедури. Испитот во сите училишта почнал во определеното...

Денеска почнува полагањето на државната матура

Денеска почнува полагањето на државната матура, а прв предмет што ќе се полага е мајчин јазик. На 9 јуни ќе се полага математика, а на 13 јуни во сите средни училишта ќе се полага странски јазик. На 15 јуни ќе се полагаат физика, хемија, биологија, бизнис, историја, филозофија и естетика. Оваа учебна година за државната матура се пријавени 16.859 ученици, од кои 8.729...

МОН го објави распоредот за екстерно тестирање на учениците

Министерството за образование објави кои предмети учениците од основните и од средните училишта ќе ги полагаат за екстерното тестирање што ќе се одржи на 7 јуни. За вториот дел од екстерното тестирање, што ќе се одржи на 10 јуни, распоредот ќе биде објавен во вторник. На следниот линк  учениците можат да проверат кој предмет ќе го полагаат на 7 јуни.

Крстовски: Изборите го поместија полагањето на државна матура

Директорите на училиштата, претседателите и секретарите на комисиите за спроведување на екстерно тестирање и на матурски испити деновиве имале состанок во Скопје, на кој им биле дадени термините за одржување на испитите. Ова, во вечерашното гостување на регионалната телевизија „Ирис“, го кажа директорот на штипското Средно општинско училиште „Коле Нехтенин“, Атанас Крстовски. - Секој година матурата се одржува на почетокот на...

Матурантите со повисок просек од минатата година

Просечната оцена од полагањето на осмата државна матура, за 2014/2015 година во јунската сесија, по сите предмети и во сите средни училишта во Република Македонија е 3,37, соопшти денеска директорката на Државниот испитен центар (ДИЦ), Мируше Ахмети. Годинешната просечна оцена е повисока од минатогодишната, кога средниот успех беше 3,11. Според обработените податоци, по предметот мајчин јазик и литература средната оценка е...

Од утре почнува полагање на државната матура

Екстерните испити од државната матура ќе се полагаат од утре до 19 јуни, а прелиминарните резултати ќе бидат достапни најдоцна 30 дена од спроведувањето на последниот тест. Сите испити ќе почнуваат во 10 часот. Според информацијата на Државниот испитен центар, матурантите утре ќе полагаат мајчин јазик и литература, на 15 јуни - странски јазик, на 17 јуни ќе се полага математика и на...

Како ќе се полага државната матура погледнете во новата епизода на „Шорткат“

За државна матура, која е услов за упис на факултет, годинава се пријавиле безмалку 16.000 ученици. На испитите што претстојат нема да бидат опфатени материјалите што не им беа...